reklama

Není rozdíl nosit na tričku Hitlera nebo Stalina, řekl ilustrátor Štěpán Mareš

Nakladatelství Naše vojsko čelilo na konci letošního května trestnímu oznámení kvůli údajné propagaci nacismu. Šlo o prodej kalendářů pro rok 2021 s tvářemi bývalých nacistických vůdců. O tom, jak jsou v České republice dané či naopak nejasné meze svobody názoru a propagace ideologií, hovořili hosté pořadu Silný hlas Markéty Fialové – spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět a ilustrátor časopisu Reflex Štěpán Mareš.

reklama

Před třemi dny zasahovala policie proti prodejci předmětů s nacistickou symbolikou. „Podle mě je to čistá propagace nacismu a v tomto smyslu nepatří v žádném případě do veřejného prostoru,“ uvedla ředitelka Institutu Terezínská iniciativa Tereza Štěpková. Ředitel vydavatelství Naše vojsko Emerich Drtina si stál za svým názorem, že jde pouze o byznys, a tvrdí, že žádnou ideologii nezastává.

Problémem jsou i trička se Stalinem či Leninem

Oba hosté Silného hlasu se shodli, že se z masových vrahů a vůdců nedemokratických režimů postupně stávají „popkulturní ikony“, které lidé nosí na tričkách. Štěpán Mareš položil v pořadu otázku, zda by byl řešením buď zákaz veškeré propagandy násilných, komunistických a nacistických pohlavárů, anebo naopak povolení všeho zmiňovaného. Podle něj je potřeba najít jasnou hranici mezi zákonem a byznysem. Problémem tak zůstává fakt, že nacistický kalendář je zakázaný, ale tričko s komunistickým vůdcem nikoliv. „Když už došlo na tento zásah proti nakladatelství Naše vojsko, tak by bylo dobré, aby se začali řešit všichni Stalinové a Leninové, protože to jsou stejní zločinci jako ti váleční,“ dodal Mareš.

Jiří Padevět si naopak myslí, že zákonná úprava v České republice je dostatečná: „Naše zákony zakazují propagaci hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod, což německý nacionální socialismus, italský fašismus nebo komunismus sovětského typu dělaly. U nás tedy stačí, aby kdokoliv podal trestní oznámení.“ Padevět také mluvil o hluboko zakořeněných vzpomínkách činů 20. století napáchaných nedemokratickými režimy. Historická paměť v lidech zůstane velmi dlouho a zločiny těchto ideologií nebudou nikdy zapomenuty.

Otázka nošení „módních triček“ s profily diktátorských vůdců je podle obou hostů problémem vzdělání, snahy vymezit se a být „originální“. Podle Mareše není rozdíl, zda má mladý člověk na sobě portrét Lenina nebo Stalina, nebo tričko s Heydrichem či Hitlerem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

reklama