reklama

Není rozdíl nosit na tričku Hitlera nebo Stalina, řekl ilustrátor Štěpán Mareš

Nakladatelství Naše vojsko čelilo na konci letošního května trestnímu oznámení kvůli údajné propagaci nacismu. Šlo o prodej kalendářů pro rok 2021 s tvářemi bývalých nacistických vůdců. O tom, jak jsou v České republice dané či naopak nejasné meze svobody názoru a propagace ideologií, hovořili hosté pořadu Silný hlas Markéty Fialové – spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět a ilustrátor časopisu Reflex Štěpán Mareš.

reklama

Před třemi dny zasahovala policie proti prodejci předmětů s nacistickou symbolikou. „Podle mě je to čistá propagace nacismu a v tomto smyslu nepatří v žádném případě do veřejného prostoru,“ uvedla ředitelka Institutu Terezínská iniciativa Tereza Štěpková. Ředitel vydavatelství Naše vojsko Emerich Drtina si stál za svým názorem, že jde pouze o byznys, a tvrdí, že žádnou ideologii nezastává.

Problémem jsou i trička se Stalinem či Leninem

Oba hosté Silného hlasu se shodli, že se z masových vrahů a vůdců nedemokratických režimů postupně stávají „popkulturní ikony“, které lidé nosí na tričkách. Štěpán Mareš položil v pořadu otázku, zda by byl řešením buď zákaz veškeré propagandy násilných, komunistických a nacistických pohlavárů, anebo naopak povolení všeho zmiňovaného. Podle něj je potřeba najít jasnou hranici mezi zákonem a byznysem. Problémem tak zůstává fakt, že nacistický kalendář je zakázaný, ale tričko s komunistickým vůdcem nikoliv. „Když už došlo na tento zásah proti nakladatelství Naše vojsko, tak by bylo dobré, aby se začali řešit všichni Stalinové a Leninové, protože to jsou stejní zločinci jako ti váleční,“ dodal Mareš.

K tématu

Jiří Padevět si naopak myslí, že zákonná úprava v České republice je dostatečná: „Naše zákony zakazují propagaci hnutí směřující k potlačení lidských práv a svobod, což německý nacionální socialismus, italský fašismus nebo komunismus sovětského typu dělaly. U nás tedy stačí, aby kdokoliv podal trestní oznámení.“ Padevět také mluvil o hluboko zakořeněných vzpomínkách činů 20. století napáchaných nedemokratickými režimy. Historická paměť v lidech zůstane velmi dlouho a zločiny těchto ideologií nebudou nikdy zapomenuty.

Otázka nošení „módních triček“ s profily diktátorských vůdců je podle obou hostů problémem vzdělání, snahy vymezit se a být „originální“. Podle Mareše není rozdíl, zda má mladý člověk na sobě portrét Lenina nebo Stalina, nebo tričko s Heydrichem či Hitlerem.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama