Začíná soud kvůli útoku na Charlie Hebdo. Časopis oživil karikatury Mohameda

Solidarita lidí vůči Charlie Hebdo

Vzpomínky na střelbu v redakci Charlie Hebdo

U pařížského soudu začal ve středu proces se 14 obžalovanými z podílu na atentátech na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a židovský obchod v lednu 2015. V souvislosti se začátkem procesu časopis znovu otiskl kontroverzní karikatury zobrazující proroka Mohameda, které zřejmě teroristický útok vyvolaly.

Středeční vydání obsahuje jak karikatury proroka Mohameda, tak poctu zaměstnancům zavražděným během teroristického útoku 7. ledna 2015 přímo v redakci časopisu. Právě ve středu začal soudní proces se skupinou obžalovaných.

Redakce Charlie Hebdo vydala v úterý prohlášení, v němž opětovnou publikaci karikatur spojila se soudním líčením a popsala ji jako důkaz, píše CNN. Karikatury jsou podle vedení časopisu „součástí historie a historii nelze přepsat, nebo vymazat“. „Nikdy si nelehneme. Nikdy se nevzdáme,“ citovala redaktora Laurenta Sourisseaua agentura Reuters.

Během vražedného útoku na redakci Charlie Hebdo a košer supermarket v Paříži v roce 2015 islámští radikálové zavraždili 17 lidí, z toho 12 členů redakce. Pachatele, kterými byli bratři Said a Chérif Kouachiovi a Amédy Coulibaly, později zastřelili během zásahu policisté.

Ve středu u pařížského kriminálního soudu kvůli podezření ze zapojení do teroristického útoku na Charlie Hebdo a obchod s potravinami stanulo 14 lidí. Podle prokuratury poskytovali útočníkům logistickou podporu. Do soudní síně je podle Reuters přivedli policisté.

Kritika politiků, veřejných osob i náboženských symbolů

Pařížský týdeník Charlie Hebdo založený v roce 1970 je známý pro své provokativní karikatury a narážky vůči politikům, veřejným osobám a náboženským symbolům. Většina satirických karikatur proroka Mohameda byla původně publikována v dánských novinách v roce 2005 a v roce 2006 je přetiskl právě časopis Charlie Hebdo. Známou kresbou je například Mohamed s turbanem ve tvaru bomby s vyčnívajícím zápalným knotem.

Řada muslimů toto zobrazení považuje za rouhání. V roce 2007 nicméně francouzský soud odmítl žalobu islámských skupin, že publikace proti muslimům podněcuje nenávist.

Navzdory relativně nízkému nákladu časopisu bylo posléze ve světle teroristického útoku v rámci solidarity čtenářů s redakcí rozebráno asi sedm milionů kusů následného „vydání přeživších“.

Tagy: