reklama

Začíná soud kvůli útoku na Charlie Hebdo. Časopis oživil karikatury Mohameda

U pařížského soudu začal ve středu proces se 14 obžalovanými z podílu na atentátech na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a židovský obchod v lednu 2015. V souvislosti se začátkem procesu časopis znovu otiskl kontroverzní karikatury zobrazující proroka Mohameda, které zřejmě teroristický útok vyvolaly.

reklama

Středeční vydání obsahuje jak karikatury proroka Mohameda, tak poctu zaměstnancům zavražděným během teroristického útoku 7. ledna 2015 přímo v redakci časopisu. Právě ve středu začal soudní proces se skupinou obžalovaných.

K tématu

Redakce Charlie Hebdo vydala v úterý prohlášení, v němž opětovnou publikaci karikatur spojila se soudním líčením a popsala ji jako důkaz, píše CNN. Karikatury jsou podle vedení časopisu „součástí historie a historii nelze přepsat, nebo vymazat“. „Nikdy si nelehneme. Nikdy se nevzdáme,“ citovala redaktora Laurenta Sourisseaua agentura Reuters.

Během vražedného útoku na redakci Charlie Hebdo a košer supermarket v Paříži v roce 2015 islámští radikálové zavraždili 17 lidí, z toho 12 členů redakce. Pachatele, kterými byli bratři Said a Chérif Kouachiovi a Amédy Coulibaly, později zastřelili během zásahu policisté.

Ve středu u pařížského kriminálního soudu kvůli podezření ze zapojení do teroristického útoku na Charlie Hebdo a obchod s potravinami stanulo 14 lidí. Podle prokuratury poskytovali útočníkům logistickou podporu. Do soudní síně je podle Reuters přivedli policisté.

Kritika politiků, veřejných osob i náboženských symbolů

Pařížský týdeník Charlie Hebdo založený v roce 1970 je známý pro své provokativní karikatury a narážky vůči politikům, veřejným osobám a náboženským symbolům. Většina satirických karikatur proroka Mohameda byla původně publikována v dánských novinách v roce 2005 a v roce 2006 je přetiskl právě časopis Charlie Hebdo. Známou kresbou je například Mohamed s turbanem ve tvaru bomby s vyčnívajícím zápalným knotem.

Řada muslimů toto zobrazení považuje za rouhání. V roce 2007 nicméně francouzský soud odmítl žalobu islámských skupin, že publikace proti muslimům podněcuje nenávist.

Navzdory relativně nízkému nákladu časopisu bylo posléze ve světle teroristického útoku v rámci solidarity čtenářů s redakcí rozebráno asi sedm milionů kusů následného „vydání přeživších“.

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje

Nemocnice mají především málo personálu, shodují se odborníci. Kapacitně na takové množství nebyly připravené, navíc přibývá nemocných i v řadách zdravotníků. Nakažených zdravotních sester je zhruba 7 300 a lékařů téměř 3 000. Nemocnice denně přijmou přes 720 nových pacientů s COVID-19, vážných případů přibude zhruba 130 denně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška tak stále hrozí, že bude ve druhé polovině listopadu téměř vyčerpaná kapacita nemocnic.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama