reklama

Hrdinové Vídně: Turečtí bojovníci MMA během útoku pomohli zraněné ženě i policistovi

Na sociálních sítích se šířily falešné zprávy o tom, že jeden z útočníků během pondělního teroristického útoku ve Vídni mluvil turecky. Jedná se ale o dvojici tureckých bojovníků MMA Mikaila Özena a Recepa Gultekina, kteří právě ve Vídni žijí. Během útoku pomohli postřelené ženě i zraněnému policistovi. Lidé je tak označili za hrdiny Vídně. Jak útok probíhal, popsal Özen televizi CNN Prima NEWS.

reklama

Gultekin tureckému zpravodajství Hurriyet řekl, že potkal svého přítele Mikaila Özena v turisticky oblíbené části Vídně a náhle zaslechli výstřely. „Mysleli jsme si, že se tam natáčí nebo co,“ uvedl Özen. Když zamířili na místo, odkud výstřely pocházely, viděli, že terorista postřelil civilistku. Zraněné ženě pomohli a převezli ji do nedaleké restaurace. Poté podnik opustili a narazili na teroristy.

„Když jsme zraněnou převezli do nedaleké restaurace, terorista na mě namířil zbraň. Vrhl jsem se na zem a pokusil se převrátit. Myslím, že měl nějakou zbraň s dlouhou hlavní. Jedna kulka mě zasáhla do pravé nohy, ale nebyla to velká rána,“ popsal Gultekin. „Narazili jsme na útočníky ve vzdálenosti pěti až šesti metrů. Začali na nás střílet,“ dodal Özen.

Poté nasedli do auta Özena a jeli na policii, aby řekli, co se stalo. Útočníka popsali tak, že na sobě měl „něco jako bílý plášť“ a v rukou zbraň s dlouhou hlavní.

Kulku měl v noze, než se situace uklidnila

Smrtící střelba začala kolem 20. hodiny večer poblíž Stadttempel, největší vídeňské synagogy, která byla uzavřena. Přestřelka s policií se brzy rozšířila na šest různých míst po městě. Na dalším místě tak bojovníci MMA viděli zraněného policistu, ke kterému se sanitky kvůli útoku nemohly dostat. Proto policistu pomohli do vozu přepravit.

„Šli jsme ke stanici metra a znovu se začalo střílet. Viděli jsme, jak policista šel k zemi. Běželi jsme za ním. Policisté se nás snažili zastavit a poslat pryč pro naše bezpečí. Ale my jsme viděli policistu ležícího na zemi v bezvědomí a za ním další dva jeho šokované kolegy. S kamarádem jsme se pohledem dohodli, že tam doběhneme a odneseme policistu do sanitky. Já jsem ho vzal za nohy, kamarád ho vzal pod rameny a ti dva policajti nám pomáhali,“ popsal Özen pro televizi CNN Prima NEWS.

Na jednom ze záběrů útoku je slyšet výkřik v turečtině „schovej se,“ proto na sociálních sítích kolovaly spekulace, že útočníci byli Turci. Jedná se ale o výkřik dvojice MMA bojovníků, když se ukrývali za zdmi vstupu do metra. Když z něho vycházela starší žena, zastavili ji a vzali na bezpečné místo. Nakonec se schovali u dobrého kamaráda, který měl byt poblíž. Tam zůstali až do rána.

Hrdinové Vídně

„Protože rána na noze nebyla velká, nechtěl jsem jít do nemocnice,“ uvedl Gultekin. Nechtěl být totiž břemenem, protože si myslel, že kvůli útoku tam bude velké množství zraněných. Kulku měl tedy stále v noze, a druhý den, když se situace uklidnila, se nemocnice nakonec dopravil.

Dvojici lidé na sociálních sítích označili za hrdiny Vídně, protože šli pomoci druhým, i když jim hrozilo nebezpečí. „Toto jsou hrdinové Vídně: Recep Tayyip Gultekin a Mikail Özen,“ napsal jeden z uživatelů. „Riskovali jste život a zachránili jste život ženě a zraněnému policistovi,“ napsal další.

Tagy:
Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum
360°

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama