Hřib: Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Město přijde o 80 miliard korun

Jak Praha ustála souboj s pandemií? Kdy se vrátí do centra turisté? A kde sežene magistrát finance na vzkříšení hlavního města? O tom diskutovali v nedělní Partii moderátorky Terezie Tománkové primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé – koaliční Jiří Pospíšil (TOP 09) a opoziční Patrik Nacher (ANO). „Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Opomíjel pražské podnikatele. Město kvůli tomu přijde o 80 miliard korun,“ řekl primátor Hřib v Partii.

V loňském roce se v Praze ubytovalo osm milionů turistů. Letos mají majitelé hotelů kvůli pandemii koronaviru prázdné pokoje. Mnozí hoteliéři finanční ztráty neustojí. Velké firmy zatím díky programu Antivirus nepropouští, to se ale po konci srpna zřejmě změní. „Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Program COVID II opomíjel pražské podnikatele. Město přijde kvůli koronaviru v segmentu turistů o 80 miliard korun,“ řekl Hřib v Partii.

Magistrát se začátkem letních prázdnin spustil program s názvem V Praze jako doma, který bude trvat do konce září a který láká turisty na ubytování v hlavním městě. Pokud návštěvník zaplatí za noc alespoň 800 korun, dostane od města zdarma kulturní voucher, který může využít na návštěvu galerií nebo muzeí. Vláda měla pomoci nastartovat turismus v Česku také cestovními vouchery, ty se ale nakonec omezily jen na lázeňské pobyty. „Je to každopádně hezká příležitost vidět Prahu bez turistů a za normální ceny, lepší příležitost k návštěvě takového hlavního města už dlouho nebude,“ myslí si Hřib.

Podle Pospíšila by si měl stát vzít příklad ze Slovenska. „Stát měl udělat mnohem více, například na Slovensku vláda více podporuje turismus ve své vlastní zemi,“ řekl zastupitel pro CNN Prima NEWS a dodal, že kultura v hlavním městě bude trpět následky pandemie celé léto. „Teď je to o tom, jak jednotliví pražští podnikatelé zabojují o turisty,“ dodal Pospíšil.

Zatočí pandemie s trdelníky?

Nacher ale kritiku vlády tlumil. Podle něj stát investoval procentuálně do restartu ekonomiky více než Praha. „Hlavní město investovalo 600 milionů z evropských peněz na program COVID Praha, dále asi miliardu na ochranné pomůcky, celkem utratila kolem dvou miliard. Ale v relativním měřítku utratila Praha jen dvě a půl procenta z rozpočtu. Stát procentuálně investoval třikrát více v poměru k příjmům a výdajům,“ pronesl Nacher.

Pražští zastupitelé zmínili i možné pozitivní důsledky pandemie koronaviru. Z ulic by mohly zmizet turisty lákající a Čechy odpuzující „atrakce“ typu stánků s trdelníky nebo prodejny se suvenýry spíše ruskými než českými. „Jako zastupitel také navrhuji, abychom zrušili kočáry a koňskou přepravu v Praze. Ti koně trpí,“ zmínil Jiří Pospíšil.

„Zavřeli jsme dvě další podvodné směnárny na Andělu a na Florenci, aby v Praze nebyly turistické pasti,“ komentoval kroky pražské koalice primátor Hřib. „A budeme regulovat Airbnb, protože kvůli této a podobným platformám není regulovaný objem turistů ve městě a vznikají problémy s overturismem,“ dodal. S tím souhlasil i opoziční zastupitel Nacher: „Stav Airbnb je dlouhodobě neudržitelný, potřebujeme definovat nějaká pravidla.“

Tagy: