reklama

Hřib: Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Město přijde o 80 miliard korun

Jak Praha ustála souboj s pandemií? Kdy se vrátí do centra turisté? A kde sežene magistrát finance na vzkříšení hlavního města? O tom diskutovali v nedělní Partii moderátorky Terezie Tománkové primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé – koaliční Jiří Pospíšil (TOP 09) a opoziční Patrik Nacher (ANO). „Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Opomíjel pražské podnikatele. Město kvůli tomu přijde o 80 miliard korun,“ řekl primátor Hřib v Partii.

reklama

V loňském roce se v Praze ubytovalo osm milionů turistů. Letos mají majitelé hotelů kvůli pandemii koronaviru prázdné pokoje. Mnozí hoteliéři finanční ztráty neustojí. Velké firmy zatím díky programu Antivirus nepropouští, to se ale po konci srpna zřejmě změní. „Stát neudělal při obnově Prahy maximum. Program COVID II opomíjel pražské podnikatele. Město přijde kvůli koronaviru v segmentu turistů o 80 miliard korun,“ řekl Hřib v Partii.

Magistrát se začátkem letních prázdnin spustil program s názvem V Praze jako doma, který bude trvat do konce září a který láká turisty na ubytování v hlavním městě. Pokud návštěvník zaplatí za noc alespoň 800 korun, dostane od města zdarma kulturní voucher, který může využít na návštěvu galerií nebo muzeí. Vláda měla pomoci nastartovat turismus v Česku také cestovními vouchery, ty se ale nakonec omezily jen na lázeňské pobyty. „Je to každopádně hezká příležitost vidět Prahu bez turistů a za normální ceny, lepší příležitost k návštěvě takového hlavního města už dlouho nebude,“ myslí si Hřib.

Podle Pospíšila by si měl stát vzít příklad ze Slovenska. „Stát měl udělat mnohem více, například na Slovensku vláda více podporuje turismus ve své vlastní zemi,“ řekl zastupitel pro CNN Prima NEWS a dodal, že kultura v hlavním městě bude trpět následky pandemie celé léto. „Teď je to o tom, jak jednotliví pražští podnikatelé zabojují o turisty,“ dodal Pospíšil.

Zatočí pandemie s trdelníky?

Nacher ale kritiku vlády tlumil. Podle něj stát investoval procentuálně do restartu ekonomiky více než Praha. „Hlavní město investovalo 600 milionů z evropských peněz na program COVID Praha, dále asi miliardu na ochranné pomůcky, celkem utratila kolem dvou miliard. Ale v relativním měřítku utratila Praha jen dvě a půl procenta z rozpočtu. Stát procentuálně investoval třikrát více v poměru k příjmům a výdajům,“ pronesl Nacher.

Pražští zastupitelé zmínili i možné pozitivní důsledky pandemie koronaviru. Z ulic by mohly zmizet turisty lákající a Čechy odpuzující „atrakce“ typu stánků s trdelníky nebo prodejny se suvenýry spíše ruskými než českými. „Jako zastupitel také navrhuji, abychom zrušili kočáry a koňskou přepravu v Praze. Ti koně trpí,“ zmínil Jiří Pospíšil.

„Zavřeli jsme dvě další podvodné směnárny na Andělu a na Florenci, aby v Praze nebyly turistické pasti,“ komentoval kroky pražské koalice primátor Hřib. „A budeme regulovat Airbnb, protože kvůli této a podobným platformám není regulovaný objem turistů ve městě a vznikají problémy s overturismem,“ dodal. S tím souhlasil i opoziční zastupitel Nacher: „Stav Airbnb je dlouhodobě neudržitelný, potřebujeme definovat nějaká pravidla.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama