Hřib: Uvolnili jsme stovky milionů na pomoc lidem. Kameru při demonstraci jsem nevypnul

Praha uvolnila 800 milionů korun na pomoc lidem, kteří jsou nejvíce ohrožení chudobou, uvedl primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zdůraznil také, že nenechal vypnout kameru na Václavském náměstí v době sobotní protivládní demonstrace.

Pražský magistrát podle Hřiba uvažuje o možných krocích, ke kterým by přistoupil v případě nedostatku plynu. „Uvažujeme o tom, co kde vypneme. Zaúkoloval jsem ředitele magistrátu, aby zjistil, jakým způsobem můžeme snížit teplotu vytápění v úředních budovách,“ uvedl primátor. Uvažuje se také o vypnutí osvětlení památek. Řešení možné situace je ale podle něj nutné najít na úrovni Evropské unie.

Praha v červnu schválila Balíček okamžité pomoci pro Pražany, jehož cílem je podpořit domácnosti, které jsou nejvíce ohrožené chudobou a ztrátou bydlení. Magistrát uvolnil více než 800 milionů korun, podle Hřiba se teprve začnou vyplácet.

„Momentálně (v pondělí, pozn. red.) jsme v radě schválili, že 266 milionů korun odejde městským částem, které je předají svým základním školám a školkám. Jde primárně o to, aby se naplnily takzvané sociální fondy škol, které je mohou využít na příspěvky na stravné, školné a na družiny,“ řekl pražský primátor. „Mělo by to pomoct rodinám ohroženým inflací. Peníze městským částem odejdou po schválení zastupitelstvem, což se stane ve čtvrtek,“ dodal.

Zdeněk Hřib v rozhovoru hovořil také o sobotní demonstraci na Václavském náměstí. „Zaznělo na ní absurdní obvinění mé konkrétní osoby, že jsem vypnul kamery na Václavském náměstí, což je nesmysl, protože kameru, o které byla řeč, nemá ve správě magistrát. Kamery magistrátu samozřejmě fungovaly a policii pomohly odhadnout počet účastníků demonstrace.“

Primátor mluvil i o kauze Dozimetr nebo dopravní situaci v hlavním městě. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:
demonstrace politika Zdeněk Hřib Česká pirátská strana primátor plyn pražský magistrát Pražský magistrát

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

09:26

Plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři byly po poklesu tlaku v pondělí večer poškozeny. Podle německých úřadu mohlo jít o sabotáž

08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

08:33

I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl jeden z Čechů bojujících na Ukrajině

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Na Floridě bijí na poplach. Z domovů utíkají statisíce lidí, na oblast se řítí hurikán Ian

Obyvatelé jihovýchodního pobřeží USA se připravují na nejhorší. Ve čtvrtek by je mohl zasáhnout hurikán Ian. Nejtvrději by měl hurikán udeřit na záliv Tampa Bay a sousedící okresy. Floridský guvernér Ron DeSantis proto už v sobotu vyhlásil stav ohrožení ve všech 67 okresech státu. S evakuací statisíců lidí bude pomáhat i Národní garda. Hurikán změnil cesty výletních lodí a zásadně ovlivní i fungování mezinárodních letišť na Floridě.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.