CNN Prima News hrobka

hrobka

Výpis příspěvků ke štítku „hrobka“

Bude Schwarzenberg uložen na Orlíku? Nerad bych ležel ve vlhku, říkával podle kastelána

O konání posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem je jasno, uskuteční se 9. prosince v poledne v Chrámu svatého Víta. Místo jeho posledního odpočinku však zatím není známé. Mluví se o tom, že rodina hodlá po obřadu uložit ostatky zesnulého politika do rodinné hrobky u zámku Orlík. Pohřeb v katedrále na Pražském hradě není pro politické špičky samozřejmostí. Kterým z osobností se této pocty dostalo?

Velký úspěch českých egyptologů: U pyramidového pole objevili bohatě zdobenou hrobku

Čeští egyptologové objevili v egyptském Abúsíru bohatě zdobenou šachtovou hrobku dosud neznámého hodnostáře Džehutiemhata, který působil jako královský písař. Český výzkum se oblasti pyramidového pole v Abúsíru věnuje již téměř 40 let, uvádí na svém webu egyptologický ústav Univerzity Karlovy. Oblast je podle něj jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Egyptě.

Čeští egyptologové našli 400 nádob z období Staré říše. Skrývaly tajemství mumifikace

Čeští egyptologové objevili v egyptské lokalitě Abúsír téměř 400 nádob se zbytky materiálů, které se používaly při balzamovacích rituálech. Podle egyptologa Miroslava Bárty jde o největší mumifikační depozit známý ze starého Egypta a čeští egyptologové jeho dalším výzkumem stráví několik let. Tým Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK, který objev učinil loni na jaře, o tom nyní informoval na webu fakulty.