Města se potýkají s nedostatkem hrobových míst. Řešením může být loučka či svítící strom

Mnoho měst se potýká s nedostatkem hrobových míst.

V Česku je nedostatek hrobů, jejich ceny letí nahoru

Hřbitovy během dušiček zažívaly čilý návštěvnický ruch. Mnoho měst se ale potýká s nedostatkem nových hrobových nebo urnových míst. Řešením by mohly být nové způsoby uložení ostatků, které přináší moderní doba.

Například v Hradci Králové lze nové hrobové místo na některém z desítky klasických hřbitovů sehnat jen velmi těžko. „Na starších historických hřbitovech jsou možnosti prakticky vyčerpány, ale na lesním hřbitově v Malšovicích máme pořád dostatek místa,“ řekl pro CNN Prima NEWS Daniel Jeřábek, náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové.

ČTĚTE TAKÉ: Muž z Karlovarska porazil rakovinu, teď bojuje s úřady. Odmítají poskytnout finanční pomoc

Výhodou tam je příjemné prostředí lesa, kde ale nejsou zpevněné cesty, padá tam hodně listí a zvěř okusuje květiny. V Hradci Králové stojí urnový hrob nebo místo v kolumbáriu ročně necelých 200 korun. Trojhrob je zhruba šestkrát dražší.

Zkontrolujte znaménka, nabádají po létě odborníci. Připomněli prevenci i na co si dát pozor

Po prosluněném létě přichází na řadu prevence, alespoň pokud se jedná o kontrolu znamének. Rakovina kůže, konkrétně melanom, je jednou z nejagresivnějších forem nádorového onemocnění a v Česku mu ročně podlehne více než 400 lidí. Ačkoliv je většina znamének na těle neškodná, některá z nich mohou představovat riziko, pokud dojde k jejich změnám. Jak často se kontrolovat, na co si dát pozor a kdy vyhledat lékaře?

V poslední době je žádaný i nejmodernější a jeden z nejlevnějších způsobů pohřbívání –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na vsypové loučce, kde se platí pouze jednorázový poplatek tisíc korun. „Každá rodina tam má rezervovanou plochu o rozloze 0,5 metru čtverečního. Odstraní se vrchní drn, vyvrtá se zemina a provede vsyp zpopelněných ostatků,“ popsal Jeřábek.

Na Olšanském hřbitově v Praze stojí metr čtverečný hrobového místa ročně zhruba 350 korun. Urnové místo je pak nutné si předplatit na 10 let za sedm až devět tisíc korun. Míst pro pohřbení je přitom v Praze málo a záleží na konkrétním hřbitově. Například na Vyšehradě už žádné sehnat nelze. Na venkovských hřbitovech jsou ceny několikanásobně nižší a místa tam ještě jsou.

Řešením nedostatku míst může být úplná novinka –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ strom EIWA, po nímž je uložen popel zemřelých, který je interaktivně spojen se svítícími listy. „V kolumbáriu v podzemí dokážeme uschovat 600 uren. Každá z nich je spojená s jedním lístečkem, kterých je také 600,“ popsal jednatel společnosti Memory Crystal Dalibor Novák.

Pozůstalí mohou jednoduše zmáčknout tlačítko na displeji. Celý strom pak zhasne a červeně se rozsvítí pouze lísteček, který je spojen se zesnulým, na něhož lidé vzpomínají.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kopání děr pro rakve je jako posilovna, říká hrobník. Prozradil, kolik pobírá plat na hřbitově

Tagy: