Hroby obětí u stadionů MS a kartely v ulicích. Mexiko spouští Plán Kukulkán, má chránit i Čechy
Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst
- Mexiko posiluje bezpečnost. Proč?
- Téměř 100 tisíc lidí v akci.
- Které město je nejbezpečnější?
- Zločinci profitují z turismu.
Miliony fanoušků, kteří v létě zavítají do Mexika na mistrovství světa ve fotbale, čeká nejen zábava. V největších turistických centrech země se setkají také s přísnějšími bezpečnostními opatřeními. Rozšířené policejní hlídky mají chránit jak fanoušky, tak dobré jméno Mexika, píše CNN. Zemi totiž dlouhodobě sužují problémy s vysokou kriminalitou.
Vláda nasadí téměř 100 tisíc bezpečnostních pracovníků do tří hostitelských měst země – Mexico City, Guadalajary a Monterrey – a také na další místa, kde se nacházejí tréninková centra a sídla týmů. Jde o součást ambiciózní bezpečnostní strategie s názvem Plán Kukulkán, pojmenovaný po hadím božstvu z mayské mytologie, která zahrnuje desítky federálních, státních a místních agentur a také spolupráci s Kanadou a Spojenými státy, které mistrovství světa spolupořádají, píše CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koubek před fotbalovým MS povolal i problémové slávisty. Na přípravu vzal tři nováčky
Představitelé země tvrdí, že plán zajistí bezpečnost, a to přesto, že Mexiko má problémy s násilím kartelů, kriminalitou a nízkou vymahatelností práva. Odborníci sice uznávají, že středoamerický stát letos v létě zvyšuje svá bezpečnostní opatření a že fanoušci budou relativně dobře chráněni, ale varují – části země jsou stále náchylné k hrozbám, které by mohly v různé míře ovlivnit turisty i obyvatele.
Mexico City
Hlavní město, které bude hostit pět zápasů mistrovství světa včetně jednoho českého a také zahajovacího utkání 11. června, je považováno za jedno z nejbezpečnějších míst v zemi. Není ale úplně bez rizik. Ačkoli zde nedominují velké kartely jako v dalších dvou hostitelských městech, zločinecké skupiny jsou stále aktivní a podílejí se na řadě nezákonných aktivit. „Existují velmi rozsáhlé sítě pirátství, obchodování s lidmi, prostituce, samozřejmě obchodování s drogami a určitého vydírání, ale je to také oblast země s nejvyšší policejní přítomností v přepočtu na obyvatele a bezpečnostními kamerami, což jí dává odlišný profil kriminality,“ řekl Víctor Manuel Sánchez Valdés, výzkumník z Autonomní univerzity v Coahuile. A stejně jako v jiných velkých městech světa se tady mohou turisté setkat s pouliční kriminalitou, například s kapesními krádežemi, přepadeními nebo podvody.
Doprava bude v metropoli s téměř 22 miliony obyvatel také bezpečnostní výzvou. „Ve městě, jako je Mexico City, musíte zajistit, aby dopravní systém fungoval celou noc, což zahrnuje řadu rozhodnutí nad rámec pouhého nasazení bezpečnostních složek. Potřebujete další věci, které zaručí například to, že dopravní systém je bezpečný, životaschopný a přístupný všem fanouškům, ať už zahraničním, nebo ne,“ uvedla Teresa Martínezová, profesorka a výzkumnice na Škole sociálních věd a Government of Tecnológico de Monterrey.
Čtěte také
Aby snížily bezpečnostní rizika, úřady mají podle zpráv rozmístit po celém městě asi 56 tisíc policistů, včetně dopravní policie, speciálních jednotek, turistické policie a leteckého dohledu. V současnosti už desítky bezpečnostních složek hlídají náměstí El Zócalo, hlavní náměstí města, kde se od 11. června bude konat „Fan Festival“. Některé jednotky jsou vybavené štíty a automatickými puškami.
Guadalajara
Guadalajara, kde se odehrají čtyři zápasy skupinové fáze mistrovství světa, se potýká se dvěma největšími problémy v zemi – násilím drogových kartelů a vysokým počtem zmizení lidí. Guadalajara je hlavním městem Jalisca, státu, kterému dominuje kartel Jalisco New Generation, jeden z největších a nejsmrtelnějších v zemi. Jeho sevření státu je tak silné, že když mexické úřady v únoru zajaly jeho vůdce Nemesia „El Mencha“ Osegueru Cervantese, skupina spustila vlnu násilí, doprovázenou zapalováním vozidel a podniků a střety s bezpečnostními silami.
Stát Jalisco je také známý tím, že má v celé zemi nejvyšší počet pohřešovaných osob – přibližně 16 tisíc případů. Občanské skupiny tam už roky téměř denně pátrají v terénu a nacházejí zavražděné a pohřbené. V uplynulém roce byla těla nalezena i nedaleko hlavního stadionu ve městě, kde se budou hrát zápasy mistrovství světa. „Zdá se mi, že z těchto tří hostitelských měst si Guadalajara zaslouží zvláštní pozornost,“ řekla Martínezová.
Závažné trestné činy obecně postihují hlavně místní obyvatele. To ale neznamená, že návštěvníci nebudou čelit rizikům. „Většinou půjde o drobné krádeže, podvody a příležitostnou kriminalitu, nikoli o opatření související s potíráním organizovaného zločinu,“ řekla Victoria Dittmarová, hlavní výzkumnice think tanku InSight Crime v Mexiku.
Monterrey
Monterrey má stejně jako Guadalajara problém s rozšířeným organizovaným zločinem. Vzhledem k tomu, že se nachází ve státě Nuevo León, který hraničí se Spojenými státy, je město Monterrey podle Sáncheze považováno za hlavní koridor pro obchod s drogami. Je také nechvalně známé krádežemi pohonných hmot, což je v zemi velký problém, a také násilím mezi soupeřícími kartely a praním špinavých peněz.
Stejně jako v Guadalajaře se ale neočekává, že by závažná kriminalita v Monterrey výrazně dopadala na cizince. Ti se spíše mohou stát terčem pouličních zločinů a podvodů.
Rizika v celé zemi
Problém podvodů a nelegálního prodeje, zejména padělaných vstupenek, je podle odborníků a úřadů rizikem v jakékoli části země. „Například pokud mluvíme o cestovních podvodech, falešných vstupenkách, falešných zájezdech, cílem těchto podvodů jsou samozřejmě turisté, zejména domácí i mezinárodní,“ řekla Martínezová. Úředníci se snaží toto riziko zmírnit osvětovými kampaněmi, které fanouškům doporučují nakupovat zboží a služby z renomovaných zdrojů.
Také obchod s lidmi je v celé zemi vážným problémem. Úřady, nevládní organizace i výzkumníci se obávají, že příliv návštěvníků může zvýšit poptávku po sexuální turistice a že ji zločinecké skupiny mohou využít k vykořisťování zranitelných lidí, včetně dětí, osob z chudých komunit a migrantů. „Nepopírejme, že někteří lidé, kteří přijíždějí do hostitelských měst sledovat fotbal, tam také chodí konzumovat – a je to nechutné, ale pravdivé – budou konzumovat těla, která považují za jednorázová,“ řekla Martínezová.
Čtěte také
Násilí spojené s organizovaným zločinem může být pro fanoušky zvažující cestu do Mexika znepokojivé. Dittmarová však podotkla, že zločinecké skupiny se pravděpodobně budou snažit udržet stabilitu, protože z turismu samy profitují. V turistických letoviscích, jako je Cancún a Puerto Vallarta, zločinci podle ní vydírají restaurace, noční kluby i hotely a získávají tak podíl z příjmů od návštěvníků. „Stabilita je tedy v zájmu organizovaného zločinu, protože místní podniky jsou velmi ziskové, zejména pro místní zločinecké skupiny,“ řekla Dittmarová.
Je bezpečnost obyvatel přehlížena?
Podle expertů budou během mistrovství světa ve fotbale největší mexická města pro zahraniční návštěvníky do značné míry bezpečná. Jakmile ale turnaj skončí a turisté odjedou, Mexiko se vrátí ke svým dlouhodobým problémům, se kterými se místní obyvatelé budou muset vyrovnávat bez zvýšených bezpečnostních opatření zavedených kvůli šampionátu. To oživilo častou kritiku, kterou Mexičané vůči své vládě mají: že až příliš často upřednostňuje bezpečnost cizinců před vlastními občany. „Tuhle věc mnozí kritizují velmi hlasitě, zvlášť v souvislosti s krizí pohřešovaných osob,“ řekla Dittmarová.
Týdny před začátkem mistrovství světa uspořádaly pátrací skupiny v Mexico City protest, při kterém kritizovaly úřady za to, že peníze směřují do turnaje pro zahraniční návštěvníky, místo aby byly využity na pátrání po pohřešovaných osobách v zemi. Prezidentka Mexika Claudia Sheinbaumová dříve odmítla obvinění z nečinnosti. Sánchez zároveň upozornil, že během turnaje se očekává další veřejné vyjadřování podobných obav ze strany různých organizací. „Myslím, že mistrovství světa využijí také k tomu, aby na některé z těchto problémů upozornili mezinárodní veřejnost. Nelze vyloučit protesty před stadiony, u vstupů do metra nebo ve fanouškovských zónách. Různé organizace a skupiny turnaj pravděpodobně využijí k tomu, aby připomněly problémy, které byly dosud přehlížené nebo nedostatečně řešené,“ popsal.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Oškubají vás, varují Američané návštěvníky šampionátu. Prodražit se mohou i bitvy Čechů