Česku hrozí další uprchlická vlna z Ukrajiny. Ministr Rakušan vyčíslil, jaké máme limity

Hrozí další uprchlická vlna.

Další uprchlická vlna z Ukrajiny

V zimě nás možná čeká další vlna uprchlíků z Ukrajiny. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko ale své možnosti ubytování skoro vyčerpalo a stovky tisíc uprchlíků už přijmout nemůže. Podobně je na tom také Slovensko.

Aktuálně je v Česku necelých 400 tisíc ukrajinských uprchlíků. Podle ministra vnitra už jich další statisíce přijmout nemůžeme. Maximálně desetitisíce. Podobně je na tom i Slovensko. „Ukrajinskou stranu upozorňujeme, že Česká republika se blíží svým limitům,“ sdělil Rakušan. „Kapacity Slovenské republiky jsou v podstatě naplněné. Věřím, že k nějaké obrovské vlně nedojde,“ řekl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Dobrovolníci se ale na příliv nových válečných utečenců začínají chystat. Na další uprchlickou vlnu se připravují i v Domě dobra. K dispozici mají 75 míst, všechna jsou ale obsazená, a tak shánějí další prostory. „Máme stavební firmy, které nám pomáhají, takže díky nim bychom mohli připravit i další domovy. Jsou tady většinou mámy, které mají víc dětí, starší paní, ale i děti do sedmnácti let,“ popsal Ruslan Ovečko z Domu dobra. „Chtěli bychom mít nějaké zásoby pro případ, že přijde další uprchlická vlna. Abychom mohli postavit třeba nějaký další dům,“ dodal Ilja Fominik z Domu dobra.

Muž je v armádě. My žijeme tady

Uprchlíci, kteří tu bydlí, jsou ze všech oblastí Ukrajiny. „Přijela jsem bez dětí, byla jsem tu sama, ale jak teď jsou na Ukrajině problémy, není elektřina, není internet, tak jsem děti přivezla do Čech,“ uvedla jedna z uprchlic z Ukrajiny. Mám dvě děti, jsme z Rovenské oblasti, z města Rivne. Muž je v armádě. My žijeme tady. Dcera chodí do školy a jsme vděční Česku za podporu, za obrovskou práci, kterou dělají pro Ukrajince,“ popsala paní Julia.

Opoziční hnutí SPD by v současné situaci už žádné ukrajinské uprchlíky nepřijímalo. „V sociální situaci, kdy čeští občané nemají na základní životní potřeby a Fialova vláda nepomáhá českým občanům, tak si myslím, že už není prostor na přijímání žádných ukrajinských uprchlíků,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle ministra vnitra Víta Rakušana bude muset Evropská unie v případě další uprchlické vlny reagovat jako celek. Proto se také mapují ubytovací kapacity ve všech členských státech.

Tagy: