Suverénní Ukrajiny je zapotřebí k tomu, aby Rusko nepředstavovalo pro Evropu hrozbu, uvedl podle agentury MTI maďarský premiér Viktor Orbán. V době vrcholícího sporu o vyplacení peněz z regionálních fondů Evropské unie jde u šéfa maďarské vlády o pozoruhodnou změnu rétoriky. V souvislosti s ruskou agresí vůči sousední zemi dával zatím opakovaně najevo spíše proruské postoje.
Evropa je jednotná ve svém snažení zastavit Rusko, které představuje hrozbu pro její bezpečnost. Na konferenci křesťansko-demokratických a centristických stran (CDI) v Panamě to podle agentury MTI prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Měl rovněž dodat, že pro naplnění takového cíle je zapotřebí svrchovaná Ukrajina.
Právě od něj zní podobná slova překvapivě.
Ani v Panamě neopomněl zdůraznit, že názory Evropanů na protiruské sankce se liší. Právě on je ostatně mnohými považován za nejbližšího spojence ruského prezidenta Vladimira Putina v EU.
Viktor Orbán a jeho kontroverzní šála (Zdroj: Viktor Orbán) Zdroj: Viktor Orbán
Viktor Orbán Zdroj: AP
Viktor Orbán Zdroj: Profimedia.cz
Viktor Orbán Zdroj: Profimedia.cz
Viktor Orbán Zdroj: AP
Méně známá tvář Viktora Orbána (v červeném): Současný maďarský premiér býval i vášnivý fotbalista. Zdroj: Profimedia.cz
Pravidelně vystupuje proti uvalení sankcí na Moskvu, jeho Maďarsko jako jediné ze zemí ve střední a východní Evropě odmítlo dodávat Ukrajině zbraně nebo umožnit jejich převoz přes své hranice. Zároveň se však nyní nezdráhal prohlásit, že invaze Moskvy na Ukrajinu je „jasnou agresí“ a že jeho vláda podporuje ukrajinskou územní celistvost.
Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku
V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.
Jak si Orbánův obrat vysvětlit? Mohou za tím být zdánlivě nesouvisející okolnosti.
K vyústění totiž pomalu spěje vleklý spor Evropské unie s Budapeští ohledně dodržování demokratických standardů v Maďarsku. Evropská komise podle neověřených zpráv patrně členským státům doporučí, aby Maďarsku zablokovaly vyplacení části peněz z evropských regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu.
Jde o další díl pořádně třaskavého seriálu.
Maďarsko se už minulý týden vyslovilo proti tomu, aby si EU společně půjčovala na finanční pomoc Ukrajině v příštím roce. Řada médií spekulovala o tom, že Budapešť blokováním tohoto a dalších návrhů zbytek EU vydírá ve snaze vymoci si vyplacení evropských fondů.
V sobotu přijela do Kyjeva na pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského maďarská prezidentka Katalin Nováková. Podle agentury APA tam odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině a uvedla, že odpovědnost za válku leží zcela jasně na ruském prezidentu Putinovi.