Vyhrocená debata: Měřím všem stejně, říká Hamplová. Vždyť Rusové kradou děti, zuří Šípová

Senátorky Adéla Šípová a Jana Zwyrtek Hamplová

PARTIE Terezie Tománkové 27.11.2022

Velkou hádkou skončila debata senátorek Jany Zwyrtek Hamplové (nez.) a Adély Šípové (Piráti) v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Hamplová totiž nechtěla jednoznačně odpovědět, zda je Rusko teroristickým státem. Pirátská senátorka své kolegyni z horní komory vmetla, že Rusko unáší z Ukrajiny děti a jako teroristický stát se jednoznačně chová. „Vy to nazvete nějakou válkou, kde umře pár lidí. Vy to s těmi dětmi popíráte,“ rozzuřila se Šípová.

Evropský parlament odhlasoval ve středu rezoluci, že Rusko je stát podporující terorismus a stát, který využívá teroristické prostředky. Zatímco senátoři Tomáš Czernin (TOP 09) a Adéla Šípová (Piráti) by jednoznačně pro rezoluci ruku zvedli, nezávislá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová by tak rychlý soud odmítla.

„Přistupuji tak ke všemu. Nemám ráda, když se hlasuje pro politické proklamace a gesta, která nic neřeší. Nezvedla bych pro to ruku v žádném případě,“ řekla Hamplová. Poté upřesnila, že by touto metrikou hlasovala i v případě, že by šlo o podobné označení pro Spojené státy.

Argumentaci Hamplové nevydržela Pirátka Adéla Šípová, která s Evropským parlamentem souhlasí. „Asi nevíte, co se na Ukrajině děje. Rusko zavleklo do Ruska statisíce dětí, co byste ještě chtěla, abyste někoho nazvala teroristy?“ ptala se Hamplové Šípová.

Pirátka dodala, že sama ve svém bytě má ukrajinské uprchlíky, od kterých má také informace, stejně jako od novinářů. „Rusko je převychovává někde na Sibiři. Ty děti jsou vychovávány, aby ztratily svou ukrajinskou identitu. Jsem v kontaktu s některými novináři, kteří byli už z Ruska vyhnáni, ti to potvrzují. Je to jeden z nejhorších válečných zločinů, který můžete udělat. Nacházíme také spousty masových hrobů i mučírny,“ pokračovala Šípová.

Hamplová: Neviděla jsem důkazy

Ve své kritice vůči Hamplové však Šípová pokračovala. Podle ní ruský terorismus schvaluje i Hamplová tím, že ho odmítá terorismem nazvat. „Vy jste právnička. Obě jsme advokátky. Vy to nazvete nějakou válkou, kde umře pár lidí. Vy to s těmi dětmi popíráte,“ rozohnila se Šípová.

Hamplová se ale bránila. „Panebože, co mi to podsouváte, že tu schvaluji odvoz dětí. Až to bude prokázáno, tak já to označím za teroristický čin,“ řekla důrazně.

Do hádky se přidal i místopředseda Senátu Tomáš Czernin (TOP 09), podle kterého Hamplová může popírat unášení ukrajinských dětí do Ruska. Nemůže ale zpochybňovat bombardování měst na Ukrajině, které nejsou žádným vojenským cílem.

Podle lidoveckého senátora Jiřího Čunka se takovými proklamacemi nic nezmění. „Měli bychom mluvit o podstatě problémů. Je to zaplevelování prostoru nějakým usnesením, které za 14 dní vyvane, přičemž důležité je to, zda uznáváme, zda to válka je, či není. Zda tu agresi začali Ukrajinci nebo Rusové, je, myslím, jasné,“ dodal  bývalý hejtman Zlínského kraje.

Celou debatu si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: