reklama

Hygiena se žákům ozývá ve chvíli, kdy se vrací z karantény. Je to katastrofa, říká Gazdík

Hygienické stanice se mnohdy ozvou žákům až ve chvíli, kdy se už vrací do školy po karanténě. Takhle se s pandemií nedá bojovat, je to katastrofální, hodnotí současný stav poslanec hnutí STAN a budoucí ministr školství Petr Gazdík. Rovněž ho mrzí, že už se nestihnou prodloužit vánoční prázdniny a že vláda v demisi není nakloněna k dodatečnému testování dětí ještě před svátky. V pořadu Nový den dodal, že s končícím šéfem resortu školství Robertem Plagou (za ANO) má v plánu po nástupu nového kabinetu spolupracovat.

reklama

Poslední testování žáků ve školách se uskuteční 20. prosince, další dny budou mít v rukou krajské hygienické stanice podle ohnisek nákaz. Původně se ovšem diskutovalo o plošném testování dětí během posledního dne výuky, aby se před vánočními svátky stihly zachytit poslední pozitivity na koronavirus, ze záměru ale nakonec sešlo. Vláda své rozhodnutí zdůvodnila dlouhými čekacími lhůtami na potvrzující PCR testy v některých regionech.

„Je to škoda. Už s tím nemohu nic dělat. Je to důsledek toho, že se jmenování vlády prodlužuje. Navrhli jsme prodloužení vánočních prázdnin s tím, že ještě před odchodem budou děti otestovány. Bohužel s tím ministr Plaga nesouhlasí a můj nástup do funkce není znám,“ řekl Gazdík v pořadu Nový den.

Rodiče by podle něj měli vědět dopředu, kdy budou mít jejich děti prázdniny. Proto se snažil hned na začátku prosince dosáhnout domluvy s končícím kabinetem, tam však narazil. „V případě, že budu jmenován (ministrem), už to nestihnu, takže se prázdniny prodlužovat nebudou. Mrzí mě to, ale je to tak,“ pokračoval poslanec hnutí STAN.

Opatření jsou podle něj dostatečně přísná, ale zároveň neefektivní. Jako příklad zmínil fungování krajských hygienických stanic, které nestíhají trasovat. Situaci zhodnotil jako katastrofální.

„Ředitelé jsou nuceni sami trasovat jednotlivé žáky. Ti se někdy vrací z karantény a teprve tehdy se jim ozve hygienická stanice, aby do ní šli. Takovým způsobem s epidemií bojovat nelze,“ popsal Gazdík nefunkční trasování dětí.

Zavírání škol v současné situaci podle něj v plánu není, třebaže k tomuto kroku přistoupily například skandinávské státy. „Čeští školáci trpěli koronavirovou pandemií úplně nejvíce z celé Evropské unie. Bude naší snahou, aby byly školy to poslední, co by se zavíralo,“ zopakoval stanovisko budoucí vlády Gazdík.

Stejně tak zastává její postoj, že povinné očkování není v tuto chvíli řešením i proto, jakým způsobem je česká společnost rozdělená. Spoléhá tak na osobní zodpovědnost pedagogů. „Věřím, že pro každého učitele by bylo největším trestem, že tím, že není očkován, by způsobil nákazu ve své třídě,“ konstatoval na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama