Hygiena se žákům ozývá ve chvíli, kdy se vrací z karantény. Je to katastrofa, říká Gazdík

Hygienické stanice se mnohdy ozvou žákům až ve chvíli, kdy se už vrací do školy po karanténě. Takhle se s pandemií nedá bojovat, je to katastrofální, hodnotí současný stav poslanec hnutí STAN a budoucí ministr školství Petr Gazdík. Rovněž ho mrzí, že už se nestihnou prodloužit vánoční prázdniny a že vláda v demisi není nakloněna k dodatečnému testování dětí ještě před svátky. V pořadu Nový den dodal, že s končícím šéfem resortu školství Robertem Plagou (za ANO) má v plánu po nástupu nového kabinetu spolupracovat.

Poslední testování žáků ve školách se uskuteční 20. prosince, další dny budou mít v rukou krajské hygienické stanice podle ohnisek nákaz. Původně se ovšem diskutovalo o plošném testování dětí během posledního dne výuky, aby se před vánočními svátky stihly zachytit poslední pozitivity na koronavirus, ze záměru ale nakonec sešlo. Vláda své rozhodnutí zdůvodnila dlouhými čekacími lhůtami na potvrzující PCR testy v některých regionech.

„Je to škoda. Už s tím nemohu nic dělat. Je to důsledek toho, že se jmenování vlády prodlužuje. Navrhli jsme prodloužení vánočních prázdnin s tím, že ještě před odchodem budou děti otestovány. Bohužel s tím ministr Plaga nesouhlasí a můj nástup do funkce není znám,“ řekl Gazdík v pořadu Nový den.

Rodiče by podle něj měli vědět dopředu, kdy budou mít jejich děti prázdniny. Proto se snažil hned na začátku prosince dosáhnout domluvy s končícím kabinetem, tam však narazil. „V případě, že budu jmenován (ministrem), už to nestihnu, takže se prázdniny prodlužovat nebudou. Mrzí mě to, ale je to tak,“ pokračoval poslanec hnutí STAN.

Opatření jsou podle něj dostatečně přísná, ale zároveň neefektivní. Jako příklad zmínil fungování krajských hygienických stanic, které nestíhají trasovat. Situaci zhodnotil jako katastrofální.

„Ředitelé jsou nuceni sami trasovat jednotlivé žáky. Ti se někdy vrací z karantény a teprve tehdy se jim ozve hygienická stanice, aby do ní šli. Takovým způsobem s epidemií bojovat nelze,“ popsal Gazdík nefunkční trasování dětí.

Zavírání škol v současné situaci podle něj v plánu není, třebaže k tomuto kroku přistoupily například skandinávské státy. „Čeští školáci trpěli koronavirovou pandemií úplně nejvíce z celé Evropské unie. Bude naší snahou, aby byly školy to poslední, co by se zavíralo,“ zopakoval stanovisko budoucí vlády Gazdík.

Stejně tak zastává její postoj, že povinné očkování není v tuto chvíli řešením i proto, jakým způsobem je česká společnost rozdělená. Spoléhá tak na osobní zodpovědnost pedagogů. „Věřím, že pro každého učitele by bylo největším trestem, že tím, že není očkován, by způsobil nákazu ve své třídě,“ konstatoval na závěr.

Tagy: