reklama

Zvažte očkování dětí nad pět let. Virus v nich může mutovat, varuje poslankyně ODS

Od pondělí mohou rodiče v Česku registrovat k očkování děti starší pěti let. Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) v pořadu Partie prohlásila, že by tuto možnost měli lidé zvážit. Pokud budou podle ní očkovaní jen dospělí, covid může mutovat v dětech a dále se šířit.

reklama

„Některé vědecké studie naznačují, že pokud budou očkovaní dospělí, koronavirus bude mutovat v dětech. Nebo je zkrátka začne více ohrožovat. Je to jedna z mých obav,“ pronesla v Partii lékařka a politička Crkvenjaš.

Názory na tuto problematiku se liší. Například v Německu zatím plošné očkování dětí ve věku mezi pěti a dvanácti lety odmítají, vakcínu tamní vláda doporučuje pouze pro ty děti, které mají některé další zdravotní obtíže.

Proti očkování dětí se v Partii postavil odborný garant TSS pro zdravotnictví Marek Zeman, který s Crkvenjaš v Partii diskutoval. Spolu s ním pozvání do pořadu přijali i poslanec David Kasal (ANO) a senátor Karel Zitterbart (STAN).

Podle Zemana není jasné, zda je vyšším rizikem pro děti postcovidový syndrom, nebo komplikace po aplikaci vakcíny. Pokud má být argumentem pro očkování dětí tvrzení, že nebudou přenášet virus na starší občany, člen Trikolóry takový důvod považuje za lichý.

„Postrádá to význam, děti budou stále přenašeči, byť v menší míře. Krásně se zvedají tabulky proočkovanosti, ale nepomůže to v šíření. Očkování u dětí pokládám za rizikové,“ řekl v Partii.

Tagy:
očkování děti koronavirus povinné očkování Zdenka Němečková Crkvenjaš David Kasal Marek Zeman Karel Zitterbart

Hlavní zprávy

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí
Koronavirus

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Emotivní slova Davidové: Jsem na dně. Nejsme stroje, lidé nám ale dávají vše sežrat

Lidi nás často berou jako stroje. Ale my jsme taky lidi a také máme své osobní problémy. To jsou nedávná slova největší české biatlonové hvězdy Markéty Davidové. V dokumentu pro společnost Red Bull se rozpovídala o tom, jak je těžké dělat nyní v Česku nadmíru populární sport. Zejména v případě, kdy se jí na krku nehoupe medaile a závod se zkrátka nepovede.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

reklama

Domácí zpravodajství

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

reklama