Iloně svitla naděje. V boji s rakovinou jí může pomoci drahý lék, VZP ho ale odmítá proplatit

Maminka dvou dětí Ilona už pět let bojuje s rakovinou prsu. Podstoupila náročnou léčbu a v důsledku operace přišla o jedno ňadro. Zákeřná nemoc se však stále vrací. Velkou naději pro ni představuje léčba preparátem Enhert, která je však velmi nákladná a pojišťovna ji odmítá proplatit. Ilonini přátelé se proto rozhodli založit sbírku a s tíživou situací jí alespoň takto pomoci.

Ilonka, jak jí přátelé rádi říkají, si jednou zatěžkávací zkouškou prošla už před lety. „Ilonka je manželkou, babičkou, sestrou, tetou, kamarádkou, ale především mámou dvou úžasných synů – 28letého Adama a 11letého Kryštofa. O Kryštofa se snažili velmi dlouho, když se pak narodil, byl mu ve dvou letech diagnostikován Aspergerův syndrom. Spolu s manželem Petrem si prošli velmi těžkým a zátěžovým testem, který kdejaký rodič nemusí ustát,“ popisují přátelé její příběh na stránkách Donio.

„Petr i syn Adam jí jsou do dnešního dne velmi silnou a psychickou oporou. Kryštof je velmi chytrý kluk a díky Ilončině odborné péči, které se naučila v Nautisu, je v perfektních rukou,“ doplňují.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtyřletý Denys z Ukrajiny trpí dětskou mozkovou obrnou a hluchotou. Rodina prosí o pomoc

O Ilonce mluví jako o silné ženě, která ustála ve svém životě už několik bojů. „Celý život usilovně a velmi intenzivně pracovala. Ať už v jablonecké nemocnici, nebo na Krajském úřadě Libereckého kraje. Co si pamatujeme, nikdy nebyla nemocná. Myslíme si, že pro ní bylo asi nejtěžší se s celou situací vyrovnat hlavně jako máma a žena. Protože odebrání prsu je asi pro každou ženu psychicky velmi náročné,“ uvádí její blízcí přátelé.

Rakovina se stále vrací

„Mnohdy si říkáme, kde bere takovou energii se na svět stále smát, kolikrát je lépe a pozitivně naladěna než její okolí,“ doplňují. I proto se rozhodli pro svou blízkou přítelkyni založit sbírku a alespoň nějak jí „v této zátěžové zkoušce pomoci“.

„Ilonka na rakovinu není sama. Velmi jí pomáhá rodina, a to jak psychicky, tak finančně. Dosavadní léčbu (asi pět let) si hradila spolu s celou rodinou sama, ale je to velmi náročná situace. Rakovina se stále vrací. Upřímně ano, je to boj. Nejen psychický, ale především finanční. Když pak zjistíte, že pojišťovna její účinnou léčbu neproplatí, je to pro nás a naše okolí naprosto nepochopitelné, nespravedlivé a smutné,“ vysvětlují kamarádi.

Podle její onkoložky Lucie Barsové z liberecké nemocnice pro ni představuje velkou naději léčba preparátem Enhert. „Ilonka potřebuje 20 dávek. Bohužel VZP odmítla léčbu proplatit. Jako důvod uvádějí, že by pacientce stačila léčba T-DM1, která je však méně účinná, výrazně drastická pro tělo a navíc není taktéž hrazená,“ vysvětluje Ilončino okolí.

„A proto Vás z celého srdce žádáme, pojďme Ilonce pomoct a prodloužit její život především jako mámy, manželky, babičky, sestry, tety a kamarádky. Upřímně nevíme, jestli se rakovina znovu nevrátí, ale věříme, že tuhle zkoušku Ilonka ustojí a bude se tu s námi ještě dlouho smát,“ doplňují.

Na Ilončinu léčbu potřebují vybrat téměř čtyři miliony korun. „Nejsme teď přesně schopni určit přesnou cílovou částku, a to i z důvodu, že stále vyjednáváme s jednou společností částečnou slevu na tuto léčbu a odvoláváme se proti rozhodnutí VZP. Udáváme proto dosavadní odhad nákladů léčby. Částku vybíráme celou, ale jakmile by bylo jasné, že by se snížila, finance okamžitě přepošleme na jinou sbírku. Hlavně, aby peníze někde pomohly,“ dodávají přátelé.

Tagy: