reklama

Imunolog: Flegrovy návrhy mi přijdou absurdní. Chce lockdownem zavírat lidi

Počet nakažených v Česku rapidně stoupá. Podle epidemiologa Jaroslava Flegra vláda nejedná dostatečně rychle a měla by přijmout ráznější opatření. Imunolog Jiří Šinkora se proti jeho tvrzení ostře ohradil. Flegr podle něj zbytečně straší veřejnost. „Dosud vám nevyšla žádná z předpovědí,“ vyčetl mu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

„Čísla nakažených jsou v současné době velmi špatná. Takto rychlý nárůst jsme neměli ani loni. Jestliže se počet nemocných udrží v této výši, za týden bude mít Česká republika 7 000 nakažených, a do čtrnácti dnů by se mohla přiblížit loňským rekordům,“ řekl ve vysílání epidemiolog Jaroslav Flegr.

„Co se stalo na jaře a podzim, už se opakovat nebude. Mnoho lidí podstoupilo očkování nebo získalo imunitu. Když se podíváme na počet hospitalizovaných, křivka je jiná,“ odporoval mu Šinkora. Podle jeho názoru se vláda restrikcemi snaží přinutit veřejnost k očkování, aniž by zohledňovala přirozenou imunitu.

Přísnější opatření i vysoké pokuty

Flegr je však přesvědčený o tom, že dosud přijaté restrikce jsou nedostatečné. „Tato opatření jsou skvělá, ale měla tu být již před měsícem. Kdybychom chtěli snížit počty nakažených, lidé by museli nosit respirátory ve všech místnostech a na dodržování opatření by se muselo patřičně dohlížet,“ uvedl. Podle epidemiologa by měla vláda zavést i vysoké pokuty, které by občany donutily hygienická pravidla dodržovat.

„Budeme se zavírat do lockdownu jak do klecí každý rok i přesto, že je velká část populace očkovaná či imunní? Návrhy pana Flegra mi přijdou absurdní,“ oponoval Šinkora.

Podle zástupce restauratérů v rámci Asociace malých a středních podniků Luboše Kastnera dává veřejnost příliš velkou váhu odborným diskusím mezi imunology a docenty, ale na ekonomické důsledky podnikatelů se zapomíná. „Náš obor je vnímán tak, jako by byl všech. Vadí nám hrubá síla, se kterou s námi vláda jedná. Vyzývám tak restauratéry, aby systém dodržovali, ale pojďme najít nějakou shodu s hlavní hygieničkou,“ uvedl.

Tagy:

Hlavní zprávy

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama