Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.
Sedm bodů řešení pandemie tento týden zveřejnila koalice Spolu, která by podle spekulací mohla mít právě resort zdravotnictví ve svých rukou. Občany upozorňuje, že se již nemusí obávat celoplošného lockdownu.
„Celkový lockdown odmítáme. Upřednostňujeme eventuální lokální opatření, která budou případně uplatňována na základě schválené Strategie opatření. Tu vláda doposud nezveřejnila. Její součástí měla být strategie rizik a stratifikace rizikovosti s opatřeními na úrovni obcí s rozšířenu působností, pak okresů a následně krajů. Tu ministerstvo bohužel nezvládlo připravit ještě před prázdninami. Připravovat a schvalovat strategii až při další hrozící vlně COVID-19 pokládáme za velmi opožděné,“ píše koalice na Facebooku.
Už žádný celkový lockdown! Přečtěte si základní priority našeho AntiCovid týmu: 1. Celkový lockdown odmítáme....
Posted by ODS - Občanská demokratická strana on Wednesday, October 20, 2021
Prioritou řešení pandemie by podle ní mělo být především očkování. „Zaměřit se na maximální podporu očkování. Je nutné: Spustit aktivní kampaň na podporu očkování u dosud neočkovaných. Také je zapotřebí aktivně podporovat třetí dávku vakcinace u osob nad 50 let a vybraných profesních skupin, například u zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách a učitelů. Podpořit očkování studentů v rámci kampusů a fakult,“ píše koalice.
„To by mělo probíhat ve spolupráci s Asociací rektorů a cestou zřizovatelů očkování studentů středních škol a druhých stupňů základních škol. Zavést bezúplatné očkování cizinců a agenturních pracovníků ve všech očkovacích centrech. Zajistit dostupnost vakcíny pro praktické lékaře a zahájit door-to-door očkování,“ doplňuje své představy, jak by mohla očkovací kampaň vypadat.
Zkrácení karantény
Přestože epidemie sílí, přichází koalice Spolu také s návrhem na zásadní zmírnění opatření. „Preferujeme zkrácení karantény na 5 až 7 dní s uvolněním mezi pátým a sedmým dnem na základě PCR testu,“ píše se v návrhu.
Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici
Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.
Zásadním prvkem boje proti covidu by mělo být efektivní trasování nakažených. Zásadním prvkem by bylo také prodloužení bezinfekčnosti po prodělání nemoci: „Podporujeme prodloužení statusu bezinfekčnosti po prodělání COVID-19 na 1 rok (na základě analýzy reinfekcí z ISIN).“
Důležitým bodem je zachování bezplatných testů. Současná vláda přitom nově testy zpoplatnila. Bude tak zajímavé pozorovat, zda se nařízení zruší. „Podporujeme bezplatné testování i nadále, a to včetně podpory dobrovolného firemního testování. Při nárůstu počtu nemocných lokálně podporujeme zavedení povinného testování ve školách a firmách,“ píše se v návrhu.
Všechny koaliční strany se také shodují na tom, že by chtěly uznávat protilátky. „Pozitivitu protilátek považujeme za známku ochrany proti COVID-19. Laboratorní skupina Centrálního řídícího týmu by měla definovat podmínky uznání do konce října 2021.“