Inflace může dosáhnout až třiceti procent. Ekonomové vysvětlili, kdy přijde další vlna

  • Téma: Ekonomika
  • Tomáš Polák, Karlovy Vary
  • Petra Jaroměřská
  • 5. července 2022 21:49

Inflace mezi dvaceti až třiceti procenty. Podle některých ekonomů by se lidé měli připravit i na takové číslo. Vláda by proto měla ustoupit od svých volebních slibů v podobě nezvyšování daní a soustředit se na pomoc těm, na které má růst cen drtivý dopad.

Zdražování dál válcuje Česko. „Mám malé děti, je to hrůza. Olej osmdesát korun, těstoviny taky zdražily, benzín, ještě že nemám auto. Jsem na tom blbě finančně, už to ani horší být nemůže,“ popsala jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Myslím, že ještě zdraží. Musíme šetřit, snažit se vyjít,“ sdělil další dotazovaný. Inflace se dostala na šestnáct procent a podle některých bude ještě stoupat. „Ta dvacítka je nevyhnutelná,“ řekl ekonom Petr Bartoň.

To, co si lidé loni nakoupili za tisícovku, letos pořídí za dvanáct stovek. Je to sice mírné zjednodušení, i tak se ale dá vysvětlit, jak vypadá dvacetiprocentní inflace. Ve hře jsou však i horší scénáře. „Pokud by došlo k odpojení ruského plynu od Evropské unie, tak v takovém případě překročíme úroveň dvaceti procent a budeme v pásmu dvaceti až třiceti procent, což by bylo samozřejmě ničivé ekonomicky i sociálně,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

„To jsou ty dramatičtější scénáře, ale tam už by roli hrálo přidělování plynu, kde se dá předpokládat, že by prioritu měla páteřní infrastruktura,“ uvedl ekonom a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Vyhlídky ale zatím nejsou nijak růžové. „Lidé si řeknou, že si to léto ještě užijí, na podzim je však začnou zasahovat relativně výrazně vyšší účty za energie. Takže začnou šetřit,“ popsal Singer. „Vnímám to tak, že čím víc se tím zabýváte, tím víc přilíváte olej do ohně,“ řekla dotazovaná v anketě CNN Prima NEWS.

Tagy:
Sdílejte článek Facebook Twitter

Hlavní zprávy

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery
Počasí

Hrozivá bouřka smetla u Prahy za pár vteřin celou pouť. Microburst zachytily obecní kamery

V Horoměřicích u Prahy slavili 23. července Anenskou pouť. Bohatý program začínal ve 13 hodin a měl trvat až do večera. Už po půl hodině ale oslavy překazila silná bouřka, která z nádvoří místního zámku smetla takřka vše. Obec nyní na svých facebookových stránkách zveřejnila záběry z kamer. Podle meteoroložky CNN Prima NEWS Jany Hujslové se v oblasti vyskytl tzv. microburst – silná bouřka, doprovázená silným větrem. V okolí v té době padaly i 2,5centimetrové kroupy.

ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci měli zabránit vraždě ministra. Ostřelují nás české raketomety, tvrdí Rusko

Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinské bezpečnostní složky pak tvrdí, že zmařily pokus ruských tajných služeb zavraždit ministra obrany Oleksije Reznikova. Rusko zase uvedlo, že Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prozradil, za jakých podmínek Rusko přistoupí na mír. Válka je podle něj odpověď na rusofobii.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:02

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc za miliardu dolarů

19:59

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

19:28

Putin jednal telefonicky s arménským premérem o situaci v Náhorním Karabachu

19:06

TASS: Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů

Dva roky od požáru v Bohumíně: Žhář dostal za smrt 11 lidí doživotí, byt má nové nájemníky

Dva roky uplynuly od nejtragičtějšího požáru v historii Česka. Zdeněk Konopka v Bohumíně zapálil dveře bytu, kde jeho příbuzní slavili narozeniny. Zemřelo jedenáct lidí včetně malých dětí, část uhořela, část se zabila skokem z okna v 11. patře. Pachatel se tehdy mstil za to, že ho opustila manželka. Po dohodě se státním zástupcem dostal doživotí.

Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

Policejní prezident doporučil vyhradit místa pro odpůrce, tvrdí ANO. Ten se ohradil

Aktualizováno

Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců. Babiš tvrdí, že opatření je na základě doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška. Ten to ale razantně odmítá.

Hrůzný zážitek z dovolené. Chlapce napadli žraloci, roztrhali mu nohy. Nechci do nebe, křičel

Scéna jako z Čelistí, tak popsal hororové zážitky z dovolené otec osmiletého Finleyho Downera. Během výletu na Bahamy chlapce napadli žraloci a potrhali mu obě nohy. Finleyho nakonec vytáhla z vody jeho o rok starší sestra. Chlapec musel podstoupil tříhodinovou operaci v hlavním městě Nassau, nyní je dočasně upoután na vozík. Rodina už se vrátila do Spojeného království. O případu informoval britský deník The Sun.

Domácí zpravodajství

Na Teplicku vzplál les. Zasahovalo 13 jednotek hasičů, požár zlikvidovaly

Aktualizováno

Okolo tří hektarů lesa hořelo v pondělí v blízkosti Krupky na Teplicku. Na místo odpoledne přijelo 13 požárních jednotek a kvůli jejich počtu byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Do hasebních prací se zapojil také vrtulník, který provedl dva shozy vody a vrátil se k požáru v Českém Švýcarsku. Mluvčí hasičů Lukáš Marvan večer řekl, že hasiči požár již zlikvidovali.