reklama

INTERVIEW: Vynesl do vesmíru Krtečka a českou vlajku. Na Měsíc se podívá i první žena

Má za sebou čtyři mise na Mezinárodní vesmírné stanici, spolupracuje s mnoha společnostmi, které zkoumají vesmír, a nyní se také věnuje popularizaci vědy. „Usilovně pracujeme na misi na Měsíc a na Mars se určitě také jednou podíváme,“ tvrdí astronaut NASA Andrew Feustel, který byl hostem pátečního pořadu Interview televize CNN Prima NEWS. Rozpovídal se též o životě ve vesmíru a plánech agentury NASA.

reklama

„Myslíme si, že vypuštění vesmírné lodi společnosti SpaceX je velkým a významným krokem pro lidstvo,“ říká astronaut Andrew Feustel. Podle něj je velmi důležité mít do vesmíru přístup a soukromé společnosti touto aktivitou vytvářejí nové příležitosti. Lidstvo tak nemusí spoléhat již jen na vládní agentury. Vypuštěním soukromé lodi do vesmíru se zajistí nová budoucnost pro výzkum vesmíru. Druhým kladem je podle Feustela fakt, že lidé budou mít více příležitostí se do vesmíru podívat a shlédnout tak Zemi z jiné perspektivy a tím zlepšit i zemský život.

Lidé osídlí Měsíc i Mars

Feustel prozradil plánovaný program americké vesmírné agentury NASA, která připravuje let na Měsíc, a do roku 2024 by se na něj mohla dostat i první žena. Na těchto programech se podílí více vesmírných společností. „Se správnými prostředky a motivací by se nám mohly podařit velké úspěchy. Teď na těchto věcech intenzivně pracujeme,“ doplňuje astronaut.

Na otázku, zda je možné, že lidé v budoucnu Mars osídlí, Feustel odpovídá: „Myslím si, že jednou jako lidé určitě osídlíme i Mars. Doufám, že to bude ještě za mého života. Je velmi důležité, abychom se dívali na nejrůznější možnosti jako živočišný druh. Prvním krokem je tedy osídlování Měsíce a až dalším cílem je Mars.“ Vesmírné agentury v budoucnu plánují vyvíjet technologie, které by velkolepé plány pomohly uskutečnit. Bude se s největší pravděpodobností jednat o mezinárodní spolupráci.

Zkušený astronaut Andrew Feustel připravuje mimo jiné i vzdělávací programy pro děti a studenty: „Mám pocit obrovského štěstí, že jsem měl příležitost odletět do vesmíru a vidět Zemi z vesmíru. My jako astronauti podporujeme děti, aby měly takové nádherné sny a přemýšlely o prozkoumávání.“ Podle Feustela je velice důležité, aby se lidé zajímali o vesmír a objevovali nové věci.

Andrew Feustel si na svou první misi do vesmíru vzal Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku. Jeho manželka má totiž české kořeny a do České republiky se, jak sám říká, oba velmi rádi vracejí. Při své druhé vesmírné misi si pak přibalil plyšového Krtečka od autora Zdeňka Milera.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Masivní požár restaurace a chaty v Hostýnských vrších. Na místě zasahují desítky hasičů

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama