INTERVIEW: Vynesl do vesmíru Krtečka a českou vlajku. Na Měsíc se podívá i první žena

Andrew J. Feustel

INTERVIEW 12.6.2020

Má za sebou čtyři mise na Mezinárodní vesmírné stanici, spolupracuje s mnoha společnostmi, které zkoumají vesmír, a nyní se také věnuje popularizaci vědy. „Usilovně pracujeme na misi na Měsíc a na Mars se určitě také jednou podíváme,“ tvrdí astronaut NASA Andrew Feustel, který byl hostem pátečního pořadu Interview televize CNN Prima NEWS. Rozpovídal se též o životě ve vesmíru a plánech agentury NASA.

„Myslíme si, že vypuštění vesmírné lodi společnosti SpaceX je velkým a významným krokem pro lidstvo,“ říká astronaut Andrew Feustel. Podle něj je velmi důležité mít do vesmíru přístup a soukromé společnosti touto aktivitou vytvářejí nové příležitosti. Lidstvo tak nemusí spoléhat již jen na vládní agentury. Vypuštěním soukromé lodi do vesmíru se zajistí nová budoucnost pro výzkum vesmíru. Druhým kladem je podle Feustela fakt, že lidé budou mít více příležitostí se do vesmíru podívat a shlédnout tak Zemi z jiné perspektivy a tím zlepšit i zemský život.

Lidé osídlí Měsíc i Mars

Feustel prozradil plánovaný program americké vesmírné agentury NASA, která připravuje let na Měsíc, a do roku 2024 by se na něj mohla dostat i první žena. Na těchto programech se podílí více vesmírných společností. „Se správnými prostředky a motivací by se nám mohly podařit velké úspěchy. Teď na těchto věcech intenzivně pracujeme,“ doplňuje astronaut.

Na otázku, zda je možné, že lidé v budoucnu Mars osídlí, Feustel odpovídá: „Myslím si, že jednou jako lidé určitě osídlíme i Mars. Doufám, že to bude ještě za mého života. Je velmi důležité, abychom se dívali na nejrůznější možnosti jako živočišný druh. Prvním krokem je tedy osídlování Měsíce a až dalším cílem je Mars.“ Vesmírné agentury v budoucnu plánují vyvíjet technologie, které by velkolepé plány pomohly uskutečnit. Bude se s největší pravděpodobností jednat o mezinárodní spolupráci.

Zkušený astronaut Andrew Feustel připravuje mimo jiné i vzdělávací programy pro děti a studenty: „Mám pocit obrovského štěstí, že jsem měl příležitost odletět do vesmíru a vidět Zemi z vesmíru. My jako astronauti podporujeme děti, aby měly takové nádherné sny a přemýšlely o prozkoumávání.“ Podle Feustela je velice důležité, aby se lidé zajímali o vesmír a objevovali nové věci.

Andrew Feustel si na svou první misi do vesmíru vzal Nerudovy Písně kosmické a českou vlajku. Jeho manželka má totiž české kořeny a do České republiky se, jak sám říká, oba velmi rádi vracejí. Při své druhé vesmírné misi si pak přibalil plyšového Krtečka od autora Zdeňka Milera.

Tagy: