reklama

Invaze výletníků. Turisté paralyzovali Orlické hory, plno je i v Krkonoších

Parkoviště v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou v Orlických horách bylo po silvestru přetížené.
Zdroj: ČTK/Taneček David

Policie v pátek po poledni kvůli náporu turistů v oblasti Šerlichu v Orlických horách na více než dvě hodiny omezila provoz na příjezdové silnici z Deštného. Na silnici přes Šerlich pouštěla jen automobily, které projížděly dál. Parkoviště se dopoledne zaplnilo. Neukáznění řidiči, kteří parkovali, kde nemají, blokovali průjezd vozidel. Horské sedlo pod Šerlichem je vyhledávaným místem nástupu na hřebenové turistické trasy.

reklama

„Řidiči tam parkují prakticky přímo pod značkou zákazu zastavení. Stačí jeden neukázněný motorista, který svým negativním příkladem strhne ostatní řidiče, a pak několik metrů stojící kolona vytvoří vážnou překážku pro průjezd,“ řekla mluvčí krajské policie Eva Prachařová.

K tématu

Podle ní muselo na místě zajišťovat pořádek několik policejních hlídek.

„Museli jsme omezit průjezd osobních vozidel, abychom zachovali průjezd pro IZS, vozidla silničářů a horské služby,“ řekla Prachařová. „Situace se zlepšila odpoledne, když lidé začali odjíždět domů,“ dodala v 15:00.

Opakuje se tak stejná situace jako v minulých dnech. V pátek se však podle policistů ještě vyhrotila, komplikace se dají očekávat také o víkendu.

Obec Deštné v Orlických horách několik let usiluje o rozšíření parkoviště v horském sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou. Jeho kapacita je zvláště v zimní sezoně nedostatečná, auta často komplikují průjezd po silnici II/311 mezi střediskem v Deštném a Orlickým Záhořím. K atraktivnosti lokality přispěla i nedávno otevřená rozhledna na Velké Deštné, ke které se lze nejsnáze dostat právě ze sedla pod Šerlichem.

Kraj kolem Šerlichu je oblíbenou turistickou destinací.
Kraj kolem Šerlichu je oblíbenou turistickou destinací.

V posledních dnech roste zájem o jednodenní návštěvy horských oblastí, nejde tedy jen o Orlické hory, ale také o Krkonoše. Lyžařská střediska vládní nařízení uzavřelo, lidé tak většinou vyrážejí za turistikou nebo sáňkováním. Parkoviště ve většině horských středisek jsou plná, motoristé často parkují na místech, která nejsou k tomu určená.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama