reklama

Horská střediska zaměstnávají 45 tisíc lidí. Mnozí teď o místa přijdou

Provozovatelé horských hotelů a restaurací prožívají kvůli pandemii katastrofální sezonu. Milionové ztráty na tržbách, propouštění zaměstnanců a především naprostá nejistota, co bude dál. Navíc musí v pátek opět uzavřít své podniky. Na hory tak lidé mohou jet jen na otočku.

reklama

„Před sedmi dny jsme žili v domnění, že se udržíme ve 3. stupni systému PES a hotely pojedou pro turisty dál,“ podotkl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Současná zhoršující se pandemická situace a rozhodnutí vlády podniky opět uzavřít je podle něj obrovské zklamání, i když podobnou situaci mohli mnozí provozovatelé očekávat.

„Opětovné uzavření představuje pro mnohá horská střediska obrovský problém, protože fungují takříkajíc v symbióze. Od skiareálů počínaje přes hotely, restaurace a další navazující služby. Pokud jedna z částí vypadne z provozu, systém se naruší,“ řekl Knot.

Podle Jakuba Jurečky, předsedy Asociace lanové dopravy a provozovatele skiareálu na Trojáku, žili mnozí provozovatelé v nejistotě a do poslední chvíle věřili, že se střediska rozjedou. „Je 14. prosince, tedy deset dnů do Štědrého dne, a střediska se v pátek otevírají. Část provozovatelů žila dodnes v nejistotě, někteří ani nezasněžovali, jiní zasněžovali jen na oko a věřili, že se střediska rozjedou. Zejména ta vysokohorská a příhraniční, kde je počet zákazníků přímo úměrný počtu lůžek a přenocování ve středisku, bez toho si to neumím představit,“ konstatoval Jurečka.

Horské vesnice v krizi

Podle Knota zaměstnávají horská střediska okolo 45 tisíc zaměstnanců, mnozí z nich ale o pracovní místa mohou přijít. „Číslo je samo o sobě dost vysoké, především se ale jedná o horské vesnice, které jsou malé a ve kterých žije jen několik stovek obyvatel. Turistický ruch je pro ně klíčový a jakékoliv omezení je pro ně kritické,“ vysvětlil ředitel Asociace horských středisek Knot.

Podobně to vidí i předseda Asociace lanové dopravy a provozovatel skiareálu Jurečka. „Určitě budou ohrožena místa týkající se gastronomie a ubytování. Nemůžete mít zavřenou restauraci a držet personál, nemůžete prát, objednávat maso, uklízet – pro koho také? Veškerý tento personál bude ohrožený a nejen on. Také jde o podnikatele,“ řekl Jurečka.

Podle něj patří většina penzionů rodinám, které budovaly podniky desítky let. „Určitě také splácí investiční úvěry, hypotéky. A teď jim vláda defacto před startem prázdnin, které by už začaly tento týden, řekne, že musí vrátit zálohy. Pochybuji, že většina z nich vůbec má z čeho ty zálohy vrátit,“ rozčílil se Jurečka.

K tématu

Nejhorší sezona za 25 let

Jednu takovou rodinnou firmu provozují manželé Kocurkovi v Javorníkách na česko-slovenské hranici, kde mají hotel s restaurací a lyžařský svah. Letošní sezona je pro ně nejhorší za posledních 25 let. „V hotelu a okolních chatkách máme k dispozici na 160 lůžek. Všechna do jednoho už byla na Vánoce a Silvestra zamluvená,“ řekla Kocurková, provozovatelka skiareálu Kohútka.

Vzhledem k vládnímu nařízení začnou nejspíše překládat termíny. Všechny ale přeložit prý nepůjde. „Takže nejspíš začneme vracet zálohy, a to je pro nás dost velký problém,“ upřesnila Kocurková.

Hotel s restaurací letos vykazují jen desetinové tržby ve srovnání s loňskem. Měsíční náklady manželů se přitom pohybují okolo půl milionu korun. „Stále se něco opravuje, investuje a příjmy žádné,“ podotkl Kocurek. Navíc si letošní lyžařskou sezonu neumí bez hotelů a restaurací vůbec představit. „Neumím si to představit, protože každý lyžař si jde zalyžovat, a pak si dá kávu nebo svařák a k tomu i nějaké občerstvení,“ řekl Kocurek.

K tématu

Tagy: lyžování hory restaurace hotely pandemie koronaviru vládní nařízení uzavření služeb 4. stupeň

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid

Další ukrajinský voják podle nedělního armádního oznámení přišel o život při nepřátelském ostřelování ukrajinských pozic v Donbasu na východě země, jehož část ovládají proruští separatisté. Británie a USA se „pevně postavily“ proti ruské destabilizační kampani vůči Ukrajině a vyzvaly Rusko k okamžitému zmírnění vyhrocené situace v Donbasu a k plnění mezinárodních závazků.

Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
Další články
reklama
reklama