reklama

Horská střediska zaměstnávají 45 tisíc lidí. Mnozí teď o místa přijdou

Provozovatelé horských hotelů a restaurací prožívají kvůli pandemii katastrofální sezonu. Milionové ztráty na tržbách, propouštění zaměstnanců a především naprostá nejistota, co bude dál. Navíc musí v pátek opět uzavřít své podniky. Na hory tak lidé mohou jet jen na otočku.

reklama

„Před sedmi dny jsme žili v domnění, že se udržíme ve 3. stupni systému PES a hotely pojedou pro turisty dál,“ podotkl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Současná zhoršující se pandemická situace a rozhodnutí vlády podniky opět uzavřít je podle něj obrovské zklamání, i když podobnou situaci mohli mnozí provozovatelé očekávat.

„Opětovné uzavření představuje pro mnohá horská střediska obrovský problém, protože fungují takříkajíc v symbióze. Od skiareálů počínaje přes hotely, restaurace a další navazující služby. Pokud jedna z částí vypadne z provozu, systém se naruší,“ řekl Knot.

Podle Jakuba Jurečky, předsedy Asociace lanové dopravy a provozovatele skiareálu na Trojáku, žili mnozí provozovatelé v nejistotě a do poslední chvíle věřili, že se střediska rozjedou. „Je 14. prosince, tedy deset dnů do Štědrého dne, a střediska se v pátek otevírají. Část provozovatelů žila dodnes v nejistotě, někteří ani nezasněžovali, jiní zasněžovali jen na oko a věřili, že se střediska rozjedou. Zejména ta vysokohorská a příhraniční, kde je počet zákazníků přímo úměrný počtu lůžek a přenocování ve středisku, bez toho si to neumím představit,“ konstatoval Jurečka.

Horské vesnice v krizi

Podle Knota zaměstnávají horská střediska okolo 45 tisíc zaměstnanců, mnozí z nich ale o pracovní místa mohou přijít. „Číslo je samo o sobě dost vysoké, především se ale jedná o horské vesnice, které jsou malé a ve kterých žije jen několik stovek obyvatel. Turistický ruch je pro ně klíčový a jakékoliv omezení je pro ně kritické,“ vysvětlil ředitel Asociace horských středisek Knot.

Podobně to vidí i předseda Asociace lanové dopravy a provozovatel skiareálu Jurečka. „Určitě budou ohrožena místa týkající se gastronomie a ubytování. Nemůžete mít zavřenou restauraci a držet personál, nemůžete prát, objednávat maso, uklízet – pro koho také? Veškerý tento personál bude ohrožený a nejen on. Také jde o podnikatele,“ řekl Jurečka.

Podle něj patří většina penzionů rodinám, které budovaly podniky desítky let. „Určitě také splácí investiční úvěry, hypotéky. A teď jim vláda defacto před startem prázdnin, které by už začaly tento týden, řekne, že musí vrátit zálohy. Pochybuji, že většina z nich vůbec má z čeho ty zálohy vrátit,“ rozčílil se Jurečka.

K tématu

Nejhorší sezona za 25 let

Jednu takovou rodinnou firmu provozují manželé Kocurkovi v Javorníkách na česko-slovenské hranici, kde mají hotel s restaurací a lyžařský svah. Letošní sezona je pro ně nejhorší za posledních 25 let. „V hotelu a okolních chatkách máme k dispozici na 160 lůžek. Všechna do jednoho už byla na Vánoce a Silvestra zamluvená,“ řekla Kocurková, provozovatelka skiareálu Kohútka.

Vzhledem k vládnímu nařízení začnou nejspíše překládat termíny. Všechny ale přeložit prý nepůjde. „Takže nejspíš začneme vracet zálohy, a to je pro nás dost velký problém,“ upřesnila Kocurková.

Hotel s restaurací letos vykazují jen desetinové tržby ve srovnání s loňskem. Měsíční náklady manželů se přitom pohybují okolo půl milionu korun. „Stále se něco opravuje, investuje a příjmy žádné,“ podotkl Kocurek. Navíc si letošní lyžařskou sezonu neumí bez hotelů a restaurací vůbec představit. „Neumím si to představit, protože každý lyžař si jde zalyžovat, a pak si dá kávu nebo svařák a k tomu i nějaké občerstvení,“ řekl Kocurek.

K tématu

Tagy: lyžování hory restaurace hotely pandemie koronaviru vládní nařízení uzavření služeb 4. stupeň

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama