Islamisté vyhlašují válku Západu. Chystají úder, který má otřást společností, varuje expert

Pod rouškou podpory Pásma Gazy se islamisté mobilizují a chystají na válku proti Západu, tvrdí to expert na islamismus Eran Lahav z instituce Defense and Security Forum. Podle deníku Bild varuje před podceňováním současných propalestinských pochodů. Odstrašujícím příkladem je nejen pochod v německém Essenu, kde radikálové požadovali vyhlášení chalífátu a mávali vlajkami připomínajícími organizaci Islámský stát a Tálibán.

„Poslouchejte, co na demonstracích vykřikují. Ano, slyšíte ‚svobodná Palestina‘. Ale je to víc než to. Křičí ‚Takbír‘ a ‚Alláhu Akbar‘,“ říká Lahav deníku Bild a pokračuje: „Tím dávají jasně najevo, že pro ně to není palestinská válka, ale islámská. Pro ně je Izrael pouze prvním krokem v této válce. Izrael je frontovou linií této války a zbytek bude následovat.“

ČTĚTE TAKÉ: Komando, které zlikvidovalo Usámu bin Ládina, má operovat v Izraeli. Dostalo speciální úkol

Podporovatelé Palestinců se podle jeho slov nezajímají o Gazu, ale o náboženskou válku. „Hamás se inspiroval organizací Islámský stát, aby zahájil útok na Izrael. Nyní Islámský stát využívá útoku Hamásu k získání nových stoupenců a mobilizaci svých členů,“ vysvětluje Lahav.

Na sociálních sítích podle jeho slov už Islámský stát, al-Káida a další skupiny vyzývají ke vzpouře proti židům a křesťanům. „Útoky jsou vysloveně namířeny proti křesťanům, které označují za ‚křižáky‘,“ říká.

Lahav monitoruje publikace různých teroristických organizací a všímá si masivního nárůstu výzev k násilí. Ve svých časopisech zveřejňují podrobné popisy, „seznamy“ toho, jak ubližovat židům a křesťanům. Ozývají se výzvy k útokům na „židovské a křesťanské ambasády“, k zapalování synagog a k útokům na různé podniky. „Jsou to seznamy úkolů teroristů,“ uvedl.

Expert na islamismus a terorismus varuje před útoky v Evropě, které jsou modelovány podle vzoru Hamásu a jeho úderu na Izrael.

„Radikální islamisté vidí, jaký dopad měl útok Hamásu na Izrael. Proto si myslím, že je možné, že se pokusy něco podobného zopakovat objeví i v Evropě. Samozřejmě, že by to byl jiný útok, nemůžete jen tak obsadit několik vesnic a unést stovky lidí,“ uvedl Lahav. Varoval, že se pokusí udělat něco jiného než „obvyklé“ útoky, jako je pobodání lidí nebo najetí do skupiny lidí autem. „Bude to útok, jehož cílem je otřást společností,“ řekl.

Islamistům je jasné, že jeden úder k uskutečnění jejich snu o chalífátu nestačí. Teroristé myslí dlouhodobě, říká. „Nepřemýšlejí jako my. Mají jinou logiku. Vše je symbolické. Pokud provedou útok například v Berlíně, je to symbol, že zaútočili na hlavní město nejdůležitější evropské ekonomiky,“ uvedl.

Události posledních několika týdnů podle experta jasně ukázaly, že islamistické skupiny využívají válku mezi Izraelem a Hamásem k tomu, aby vyzvaly k boji proti svobodnému Západu. Už dávno se nezajímají jen o Izrael. „Když Hamás a další teroristické organizace vyhlašují džihád, není to namířeno jen proti Židům. To je namířeno proti celému západnímu světu,“ dodal Lahav.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izrael obklíčil město Gaza

Tagy: