reklama

Jak do budoucna zajistit dostatek pitné vody? Mohlo by vzniknout až 31 přehrad

Ministerstvo zemědělství hledá způsob, jak do budoucna zajistit dostatek vodních zdrojů, především pitné vody. Vedle obnovy lesů, mokřadů nebo omezení velikosti polí se stále více mluví o budování přehradních nádrží. Kvůli nim by pod hladinou mohly zmizet desítky míst, možná i chráněná území. Proto ne všude se takové plány líbí.

reklama

„Abychom byli schopni zajistit komfort, na který jsme zvyklí, to znamená otočit kohoutkem a mít v něm pitnou vodu, tak to bohužel bez vodních nádrží do budoucna nepůjde,“ uvedl Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství ze sekce vodního hospodářství.

Úředníci vytipovali pro stavbu přehrad 31 míst po celé republice. Dokázaly by pojmout až 280 milionů kubíků vody, tedy více než třetinu vodní nádrže Orlík. Ministerstvo životního prostředí zatím souhlasí jen s deseti místy. „Pro nás to není jen kus papíru. Když už se pod to podepíšeme jako ministerstvo životního prostředí, chceme, aby to mělo už od prvního okamžiku nějakou závaznost. Byť všichni víme, že je to jednání na další léta, v některých případech i desítky let,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Sedm vhodných oblastí na Vysočině

Například v kraji Vysočina by mohlo být sedm oblastí ke stavbě přehrad, nejvíce z celé republiky. Jenže ne všechny jsou podle ochránců přírody vhodné pro stavbu přehrady. „Území mají často zvýšenou hodnotu z hlediska ochrany přírody, nacházejí se tam chráněná území, žijí tam chráněné druhy živočichů nebo rostlin a podobně,“ vysvětlil Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy.

Radní kraje Vysočina Martin Hyský si ale myslí, že nádrže budou potřeba. „Jestli chceme zodpovědně zásobovat obyvatele vodou, tak vodní nádrže jsou zcela nezbytné,“ poznamenal Hyský.

Slovo bude mít i veřejnost

„Každá lokalita bude muset podléhat samostatnému schvalování včetně EIA (Environmental Impact Assessment), k tomu se ve finále budou vyjadřovat všichni, i veřejnost,“ doplnil ministr Brabec.

Úředníci budou s ochránci přírody i vodohospodáři jednat o přehradách znovu za dva týdny. V kolika lokalitách se nakonec stavby přehrad opravdu uskuteční by mělo být jasné do konce června letošního roku.

Další hlavní zprávy

reklama
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při cestách do zahraničí je třeba uložit si číslo první pomoci, radí lékaři
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka
Další články
reklama
reklama