reklama

Jak do budoucna zajistit dostatek pitné vody? Mohlo by vzniknout až 31 přehrad

Ministerstvo zemědělství hledá způsob, jak do budoucna zajistit dostatek vodních zdrojů, především pitné vody. Vedle obnovy lesů, mokřadů nebo omezení velikosti polí se stále více mluví o budování přehradních nádrží. Kvůli nim by pod hladinou mohly zmizet desítky míst, možná i chráněná území. Proto ne všude se takové plány líbí.

reklama

„Abychom byli schopni zajistit komfort, na který jsme zvyklí, to znamená otočit kohoutkem a mít v něm pitnou vodu, tak to bohužel bez vodních nádrží do budoucna nepůjde,“ uvedl Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství ze sekce vodního hospodářství.

Úředníci vytipovali pro stavbu přehrad 31 míst po celé republice. Dokázaly by pojmout až 280 milionů kubíků vody, tedy více než třetinu vodní nádrže Orlík. Ministerstvo životního prostředí zatím souhlasí jen s deseti místy. „Pro nás to není jen kus papíru. Když už se pod to podepíšeme jako ministerstvo životního prostředí, chceme, aby to mělo už od prvního okamžiku nějakou závaznost. Byť všichni víme, že je to jednání na další léta, v některých případech i desítky let,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Sedm vhodných oblastí na Vysočině

Například v kraji Vysočina by mohlo být sedm oblastí ke stavbě přehrad, nejvíce z celé republiky. Jenže ne všechny jsou podle ochránců přírody vhodné pro stavbu přehrady. „Území mají často zvýšenou hodnotu z hlediska ochrany přírody, nacházejí se tam chráněná území, žijí tam chráněné druhy živočichů nebo rostlin a podobně,“ vysvětlil Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy.

Radní kraje Vysočina Martin Hyský si ale myslí, že nádrže budou potřeba. „Jestli chceme zodpovědně zásobovat obyvatele vodou, tak vodní nádrže jsou zcela nezbytné,“ poznamenal Hyský.

Slovo bude mít i veřejnost

„Každá lokalita bude muset podléhat samostatnému schvalování včetně EIA (Environmental Impact Assessment), k tomu se ve finále budou vyjadřovat všichni, i veřejnost,“ doplnil ministr Brabec.

Úředníci budou s ochránci přírody i vodohospodáři jednat o přehradách znovu za dva týdny. V kolika lokalitách se nakonec stavby přehrad opravdu uskuteční by mělo být jasné do konce června letošního roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve
Zahraničí

Baldwin cvičil tasení zbraně v kostele, pak zazněla rána. Asistent měl problém už dříve

Asistent režie Dave Halls, který minulý týden podal herci Alecu Baldwinovi nabitou zbraň, byl již dříve propuštěn z jiné produkční společnosti kvůli podobnému incidentu. V roce 2019 měl zranit „nečekaným výstřelem“ člena zvukařského štábu, uvedla americká stanice CNN s odkazem na prohlášení firmy Rocket Soul Studios. Baldwin omylem zastřelil kameramanku, když trénoval tasení zbraně v kostele.

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu
360°

Vondra: Snížení DPH na energie je zářez do rozpočtu. Babiš chystá past pro další vládu

Kvůli zdražujícím energiím a krachu společnosti Bohemia Energy čeká několik stovek tisíc Čechů krušné období. Ceny plynu a elektřiny rostou i trojnásobně. Vláda navrhla odpustit v tomto sektoru na celý příští rok DPH. Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v pořadu 360° kabinet Andreje Babiše za tento krok ostře zkritizoval a varoval před dalším „zářezem“ do rozpočtu.

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test
Cestování

USA se otevřou cestovatelům z Evropy. I očkovaní ale budou muset mít test

Americký prezident Joe Biden podepsal v pondělí příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do USA z většiny evropských zemí včetně České republiky. Zároveň však stanovil nutnost prokázat před odletem naočkování proti covidu pro téměř všechny zahraniční cestující, kteří do země směřují. Tento požadavek se nicméně nebude týkat osob mladších 18 let.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Herci nechápou Baldwinovu tragédii. Ten se mezitím setkal s rodinou kameramanky

Zákaz pravých zbraní při filmovém natáčení. Takové hlasy se ozývají po tragické smrti hollywoodské kameramanky Halyny Hutchinsové. Herec a producent Alec Baldwin trénoval právě tasení zbraně směrem ke kameře, když vyšel výstřel. Režisér snímku, který byl také zraněn, vypověděl, že před zkouškou byli všichni ujištěni, že zbraň není nabitá. Kamera v okamžiku výstřelu nenatáčela.

Univerzita nemůže být apolitická, ale neměla by být jednostranná, říká nová rektorka UK

Karlovu Univerzitu poprvé v historii povede žena. Milena Králíčková se od příštího roku stane rektorkou a hodlá nejstarší českou vysokou školu modernizovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznala, že univerzita nemůže být apolitická. Podle ní ale nesmí být jen na jedné straně. „Ze své podstaty je univerzita nositelka hodnot a musí promlouvat do veřejného prostoru,“ zmínila.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

reklama