
Blíží se termín pro možnou změnu zdravotní pojišťovny. Ty se předhánějí v nabízení benefitů
Minulost ukazuje, že nás přehrady při velkých povodních nezachrání, někdy situaci naopak zhorší. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká Martin Gaži z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který se v nedávno vydané knize Nepohodlná sestra modernizace věnoval okolnostem vzniku a významu vltavské kaskády, tedy souboru nejznámějších českých přehrad. Gaži popisuje, která stavba vodního díla vyvolala v 50. letech utajované nepokoje. Prozrazuje také, že stačilo málo a zatopená by dnes byla i oblíbená vodácká oblast od Vyššího Brodu k Českému Krumlovu.
Rusové se prý na Ukrajině chystají bombardovat obří Kachovskou přehradu. Moc se to neví, ale s variantou, že nepřítel zaútočí na velká vodní díla, počítaly v 80. letech i československé bezpečnostní složky. V dlouho utajované zprávě z roku 1982 stojí, že Prahu by po zasažení slapské a orlické přehrady zaplavila radioaktivní voda a okamžitě by zemřelo 42 500 lidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.
Hladiny světových oceánů se od roku 1880 v průměru zvedly o 23 centimetrů. Faktory jako tání ledovců, rozpouštění ledových příkrovů a globální oteplování způsobily, že je v současné době tempo růstu hladin oceánů zhruba 3,2 milimetru za rok. Jak proti tomu bojovat? A které státy by bez včasné reakce mohly brzy zmizet z mapy?
Ministerstvo zemědělství hledá způsob, jak do budoucna zajistit dostatek vodních zdrojů, především pitné vody. Vedle obnovy lesů, mokřadů nebo omezení velikosti polí se stále více mluví o budování přehradních nádrží. Kvůli nim by pod hladinou mohly zmizet desítky míst, možná i chráněná území. Proto ne všude se takové plány líbí.
Dvě vodní přehrady se částečně protrhly nedaleko amerického města Midland ve státě Michigan v důsledku prudkých dešťů a povodní, které zasáhly tento region. Místní guvernérka Gretchen Whitmerová vyhlásila v celé oblasti nouzový stav.