reklama

Zvíře není dětská hračka, zapomínají rodiče. Jak předcházet krizovým situacím?

Roční Mareček žije už čtyři měsíce u svých pěstounů, kde se většinu času pohybuje mezi psy, kočkami nebo třeba slepicemi. Jeho pěstounka Vendula se totiž s přítelem stará o zachráněná domácí i hospodářská zvířata a pečuje o holuby v nouzi. A malého Marka pomalu učí, jak se ke zvířecím členům rodiny chovat.

reklama

„Nenecháváme ho skoro nikdy samotného – a tím spíš ne se zvířaty, ať už je to holub, nebo králík, nebo pes. On se ještě neovládá, takže je na ně hrubý a člověk se bojí, že si ublíží navzájem. Že se pes ožene, kousne ho. A my rozhodně nechceme, aby se do konce života zvířat bál jen proto, že jednou na psa špatně sáhl,“ říká Vendula.

I když je malému dítěti teprve rok, díky trpělivému a opakovanému vysvětlování už začíná chápat, jak se má ke zvířatům chovat. Navíc má toto systematické učení a chování jeho pěstounů vliv i na utváření jeho vztahu ke zvířatům. „Myslím, že bude mít zvířata určitě rád. Třeba ráno, když otevřeme dveře na dvůr, hned běží za kočkami a chce si je pohladit. Vyloženě se na ně těší a začne se smát,“ popisuje Vendula chování malého Marečka.

Nutit dítě do kontaktu se zvířaty však podle Venduly není správná cesta. To samé platí v opačném případě – stejně jako některé děti zvířata nezajímají jsou i mezi domácími mazlíčky psi a kočky, kteří se dětem raději obloukem vyhnou. Ať už se vaší domácnosti týká právě tento případ, nebo máte mazlíčky, kteří děti milují, je důležité vaše ratolesti učit k respektu ke zvířatům a učit je číst zvířecí řeč těla. Díky vzájemnému porozumění se pak může mezi dítětem a zvířetem vytvořit hluboký vztah přínosný pro obě strany.

Seznámení lidských i zvířecích mláďat

Pokud doma máte kočku a blíží se čas, kdy doma přibude malé dítě, není od věci na to zvíře připravit. „V první řadě kočka potřebuje svůj vlastní prostor, protože spoustě problémům a incidentům se dá předejít, pokud kočka má kam utéct, má se kde vyspat, má se kde umýt. Tím bych začala,“ říká kočičí psycholožka Kateřina Štiblická. Ještě před příchodem dítěte také můžete kočku uvyknout na zvuky a pachy, které dítě budou doprovázet, ať už je to jiná značka kosmetiky, pracího prášku, nebo zvuky chrastítek a jiných dětských hraček.

Péče o malé dítě je náročná a z pochopitelných důvodů se vše ostatní odsouvá na druhou kolej. Zvířata ale něco takového chápou jen stěží. „Když má zvíře pocit, že se všechno mění, a neví, jak s tím naložit, může u něj docházet k frustraci. Zní to hodně jednoduše, ale trvala bych na dodržování příjemných rituálů. Pokud se třeba každý večer mazlíte s kočkou v posteli, nepřestávejte s tím, dejte jí ten čas i pozornost. Zároveň – důležitá rada – se hodí kočky socializovat, aby ještě v kotěcím věku přicházely do kontaktu nejen s dospělými, ale i s dětmi,“ dodává Štiblická.

Seznamování dětí a zvířat je důležité dělat vždy pod dohledem a plnou kontrolou dospělých. Je dobré nechat zvířatům možnost výběru, zda chtějí být v blízkosti dětí, nebo ne, a dětem průběžně vysvětlovat, co si mohou dovolit a co ne. Opatrnost je na místě i u mláďat, která dětem ublížit nemohou, ale tím spíše se ani nemohou bránit, pokud se jim něco nelíbí, a mají křehkou konstituci, takže jim hrozí úrazy i při „nevinné“ dětské hře.

Ta kočka je zlá! Nebo ne…?

Kočky se u mnoha lidí netěší příliš dobré pověsti. Je to převážně kvůli jejich povaze, která se tolik liší od psí věrnosti a úplatnosti. Se psem se totiž díky pamlskům spřátelíte mnohem snáz než s kočkou, která je nezávislá a většinou dělá jen to, co je jí do určité míry prospěšné. I to je důvod, proč se při incidentu, kdy kočka poškrábe dítě, mnohem snáze dostane do škatulky „zlé zvíře“ a po nějaké příčině rodič více nepátrá. Všechno má ale svůj důvod.

„Kočka, když má šanci, mnohem radši uteče, než aby bojovala, protože je to pro ni nebezpečné – dítě jí může ublížit, je silnější. Pokud možnost nemá, až potom sahá k útoku,“ vysvětluje Kateřina Štiblická. Matoucí může být útok kočky bez zjevné příčiny. Ta ale v drtivé většině existuje. „Pokud je kočka vystavovaná nějaké situaci opakovaně, narůstá její frustrace a potom ani nemusí být zahnaná do kouta, aby zaútočila, protože jí takříkajíc povolí nervy. Není to charakterem kočky, není zlá nebo pomstychtivá, většinou je vystrašená a frustrovaná,“ upozorňuje kočičí psycholožka. Dlouhodobé vystavování stresovým situacím může navíc u koček vést k vážným zdravotním problémům.

Kočičí signály před útokem

Stejně jako se mění počasí před bouří mění se i chování zvířat před útokem. Přitom poznat, že se blíží něco zlého, není vůbec těžké. To platí i při dětských hrách. „Z mé zkušenosti lidé často argumentují hrou i v situaci, kdy už je kočka na hraně konfliktu,“ říká Kateřina Štiblická. Když kočka změní polohu uší, postavení nebo pohyb ocasu, začne vydávat různé zvuky nebo se dívat jinam, je potřeba dát si pauzu a přehodnotit, jak se děti chovají a co právě dělaly. „Za svou praxi jsem se setkala jen s jednou kočkou, která útočila bez varování, a ta byla neurologicky nemocná. Všechny kočky dají před útokem znamení,“ říká kočičí psycholožka.

Z praxe také Kateřina Štiblická zmiňuje dva nedávné případy útočících koček, se kterými si majitelé nevěděli rady. Oba ale měly konkrétní spouštěč. „Těsně před tornádem na Hodonínsku byla velká bouřka. Kočka se jí lekla a napadla spící dítě – nebylo to ale cílené. Kočka pouze v šoku zaútočila na to první, co uviděla,“ osvětluje Štiblická. Druhý případ se týkal kočky, která se vždy ohnala po procházejícím dítěti. I to ale mělo svůj důvod a řešení. Kočka totiž neměla dostatečný prostor, kde by se cítila v bezpečí. Po jeho vytvoření problémy ustaly.

A co dělat v případě, že kočka poškrábe dítě? „Určitě je potřeba oddělit dítě a kočku. V kočce ten stav může přetrvávat nějakou dobu a pak je potřeba se o dítě postarat v klidu, neeskalovala bych situaci. Určitě bych dítě vzala k doktorovi – kočičí škrábnutí, ač nevypadá tak vážně jako kousnutí od psa, se dokáže velmi snadno zanítit,“ upozorňuje Kateřina Štiblická.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu
Zahraničí

Přeplněné cely i mučení. CNN odkrývá děsivé tajemství americké věznice v Afghánistánu

Americká základna Bagrám v Afghánistánu – symbol moci i krutosti. Na místní přistávací dráze dosedala letadla s prezidenty i armádními veliteli. Uvnitř se ale nacházela věznice s brutální pověstí. Vězni zde měli být tvrdě vyslýcháni i mučeni. Celý rozsah krutých podmínek ale vychází najevo až nyní po odchodu amerických vojáků ze země. Štáb CNN bývalou základnu navštívil a reportér Nic Robertson barvitě popsal, co tam viděl. Podívejte se na exkluzivní reportáž.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou
Zdraví

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

KOMENTÁŘ: Král je stejně jako Babiš nahý. Pokud to spolu s Jágrem nevidíme, máme problém

Způsob, jakým se šéf českého hokeje Tomáš Král postavil k důkazům o své údajné estébácké minulosti, lze označit za slabošský. Následná reakce Jaromíra Jágra pak svědčí o tom, že se stále nedokážeme důstojně vypořádat s jizvami po nedávné minulosti. Přiznat si: I takové věci se v mém světě děly. A někdy též: Ano, pochybil jsem. Mrzí mě to.

Ochrana klimatu není drahá, musíme s ní začít hned, říká poslanec za německé Zelené

Do voleb v Německu zbývají tři dny. Po nich a po vytvoření nového kabinetu skončí šestnáctiletá vláda kancléřky Angely Merkelové, kterou by chtěla nahradit kandidátka německých Zelených Annalena Baerbocková. Na jaře se to zdálo reálné, podle posledních průzkumů již méně. „Ale i s 16 či 18 procenty by Zelení dosáhli svého nejlepšího výsledku v historii a byl by to úspěch,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec německého Spolkového sněmu a lídr hamburské kandidátky Manuel Sarrazin.

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kdo byl hokejista Prokop, který si vzal život? Talent s budoucností a spoluhráč hvězd

Hokejistovi Tomáši Prokopovi bylo pouhých 27 let, když se rozhodl ukončit svůj život. Autem najel pod vlak nejspíše kvůli nešťastné lásce. Před časem se s ním totiž podle všeho rozešla jeho přítelkyně. Prokopova kariéra je silně provázaná s českobudějovickým hokejem. Zahrál si ale i v jiných českých klubech i v zahraničí. Patřil také do mládežnických reprezentací.

reklama

Domácí zpravodajství

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama