reklama

Jak tráví víkend ministři? Schillerová v obchodech, Havlíček se projel lokálkou

Necestujte a buďte doma, žádala před víkendem kvůli špatné epidemické situaci vláda české občany. Někteří ministři ale doma nezůstali, a ještě se svým cestováním všem veřejně sami pochlubili na sociálních sítích. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vyrazila na inspekci zlevněných respirátorů do hypermarketů. Karel Havlíček (za ANO), ministr dopravy, obchodu a průmyslu, se projel lokálkou po jižních Čechách.

reklama

Ve hře jsou přitom od následujícího pondělí další zpřísňování vládních protiepidemických opatření. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že se bude diskutovat i o možnosti necestování napříč kraji, či o omezení pohybu v okruhu bydliště.

I přes varování a žádosti o omezení pohybu se Schillerová rozhodla ve videu na svém Twitteru ukázat, jak se promítlo odpuštění daně na respirátory v cenách ochranných pomůcek a považovala za nutné osobně projít hned několik obchodů, aby to zjistila. V sobotu navštívila tři obchodní řetězce – Globus, Tesco a Albert.

Co ale zřejmě nečekala, byla vlna kritiky. Lidé si ihned všimli nejen toho, že ministryně nesedí doma podle doporučení, ale i toho, že jezdí nepřipoutaná. „Povinnost používat ve vozidle bezpečnostní pásy pro ministry neplatí?“ ptal se jeden z uživatelů Twitteru a do svého komentáře označil i profil Policie ČR. Schillerová si svou chybu zjevně uvědomila, omluvila se a přispěla Českému sdružení obětí dopravních nehod částkou deset tisíc korun. Přesto se incidentem policie nadále zabývá.

Při svém procházení obchody Schillerová zjišťovala, na kolik vychází jeden respirátor, zda jich má řetezec dostatek a zda se na ně vztahuje maximální počet kusů k prodeji pro jednoho zákazníka. Každý zástupce obchodního řetězce ji ujišťoval, že mají dostatek zásob, alespoň prozatím, a že maximální limit nákupu na osobu není stanoven. Svou inspekci nakonec Schillerová ukončila nákupem asi desítky respirátorů.

Výlet lokálkou do jižních Čech čelí kritice

Zatímco ministryně financí jezdila po obchodních řetězcích, dvojitý ministr Havlíček se rozhodl opustit rušné město a projel se lokálkou do jižních Čech. Na svém Twiteru následně sdílel fotky z výletu. Na snímcích pózuje se svým psem. Ještě před víkendem však Blatný Čechy prosil, aby zůstali doma a zbytečně necestovali. Poukazoval tak i na přeplnéné hory a skiareály, na které vyrážejí davy lidí bobovat či běžkovat.

Právě i kvůli tomu se i pod příspěvkem ministra Havlíčka začala hromadit vlna kritiky. „Pokud vím, nemáme nikam jezdit, ani lokálkou, ani na hory. Ale já jsem jen obyčejný, poslušný občan. Počkám si až mi zase Blatný nebo Babiš vynadá,“ napsal jeden z uživatelů. Další doplnil, že je takové jednání „v háji“, kdy Blatný následně „vzdychá, že opatření nezabírají“.

Na Havlíčkovu cestu reagoval například i poslanec Dominik Feri (TOP 09): „Na výletu do přírody nic blbě není. Je to jeden ze způsobů, jak se z toho všeho nezbláznit. Tak snad bude ministr Havlíček na vládě hlasovat pro omezení pohybu mezi kraji,“ napsal na Instagramu Feri.

I přesto, že je pobyt na čerstvém vzduchu zdravý a v koronavirové době vnímaný jako snad jediná možnost „útěku“ z chaosu, lidem se tedy zjevně nelíbí, že se někteří ministři chovají, jako by se jich výzvy vlády, ve které sedí, netýkaly. Mnozí občané to, jak lze číst z jejich vyjádření na sociálních sítích, vnímají tak, že jednání těchto ministrů nepřidává důvěryhodnosti celému kabinetu.

Tagy:

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

reklama

Domácí zpravodajství

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

reklama