Hněvotín kopíruje volební výsledky Česka. Trefí místní vítěze finálního boje o Hrad?

Obyvatelé Hněvotína velice dobře trefují vítěze voleb. Například v 1. kole letošních prezidentských voleb byl vítězný výsledek Petra Pavla na chlup přesný s tím, jak dopadl v celorepublikovém měřítku. Andrej Babiš tam získal o dva procentní body méně.

Jak potvrzují zkušenosti z let minulých, Hněvotín umí trefit výsledky. V obci navíc byla volební účast v prvním kole prezidentské volby vysoká, přes 75 %.

I v případě první přímé volby prezidenta se místním podařilo trefit vítěze druhého kola. Miloš Zeman tam získal o tři procentní body více než v celé republice. O pět let později v Hněvotíně opět vyhrál a rozdíl oproti celkovému výsledku byl pouze necelý jeden procentní bod.

V malé obci v těsné blízkosti Olomouce si stejně jako všude jinde všímají, že prezidentská kampaň výrazně přitvrdila a shodují se na tom, že se jim její současný konfrontační styl nelíbí. „Štvou mě oba stejně. Mně to připadá nedůstojné a vyhrocené,“ uvedl jeden z místních.

I když se v Hněvotíně názory na prezidentské kandidáty různí, že by tu docházelo k ostrým názorovým střetům, se prý nestává. „V rodině to máme různě, ale já se tím netajím,“ popsal jeden z místních. „Přiznám se, nevšimla jsem si. Myslím si, že si všichni rozumně podebatují a drží se svého názoru,“ upřesnila obyvatelka Hněvotína.

V prvním kole v Hněvotíně vyhrál s mírnou převahou Petr Pavel a místní jsou přesvědčení, že i díky těsnému výsledku tady ve druhém kole bude rekordní volební účast.

Tagy: