reklama

Jak zlepšit školství? Vzdělávat kantory a ztenčit osnovy, říká bývalý šéf ČEZ

V Česku skončil pandemií poznamenaný školní rok. Jaké benefity přinesla výuka na dálku? A co je na školách špatně a musí se změnit? I o tom hovořil bývalý šéf ČEZ a zakladatel pražského gymnázia PORG Martin Roman s moderátorkou Marií Bastlovou v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Podle Romana se kvalita distanční výuky během koronavirových opatření napříč školami výrazně lišila. Záleželo primárně na osobní invenci učitele. „Někteří učitelé odpřednášeli i 50 procent hodin a stálo je to více energie než normálně. Jiní posílali domácí úkoly třeba jednou za měsíc,“ popsal pro CNN Prima NEWS.

Zakladatel pražského gymnázia PORG, který sám nyní studuje na univerzitě ve Velké Británii, řekl, že kupříkladu on-line zadávání a odevzdávání domácích úkolů bude jeho škola praktikovat i po konci pandemie.

Podle něj žákům v Česku prospěla zředěná výuka, v běžném provozu se děti musí naučit až příliš mnoho učiva. „Všichni mají dobrou vůli naučit studenty co nejvíce. Jenže ve finále je nenaučíme skoro nic. Abychom si něco dokázali dlouhodobě osvojit, musíme to v praxi pětkrát až šestkrát použít, což je při objemu dnešního učiva nemožné,“ sdělil Roman a dodal: „Největší problém je ve společenských a přírodních vědách. Učitelé mají encyklopedické znalosti, na kterých je nikdo nemůže nachytat. Nechtějí opouštět pevnou půdu.“

Učební osnovy by se podle Romana měly výrazně ztenčit a změnit. „Když máte třídu a v ní dvě děti budou možná dělat přijímačky na medicínu, tak není důvod, aby s tím zbytek studentů ztrácel čas,“ řekl.

Sporná prestiž víceletých gymnázií

V pořadu K věci se zakladatel pražského gymnázia PORG vyjádřil také k otázce víceletých gymnázií. „Nejsem odpůrce gymnázií, jen si myslím, že není pro školství efektivní, když někde odchází ze základních škol i třicet procent dětí. Zbytek je pak obtížné učit. Kdyby například odešlo jen jedno dítě, ostatní rodiče by neměli potřebu děti dávat pryč,“ myslí si Roman.

Řešením je podle něj transformace konceptu gymnázií tak, aby se na ně dostávalo jen několik nejlepších studentů z každé třídy. V praxi takový systém podle Romana funguje ve Velké Británii.

Tagy:
K věci Martin Roman

Hlavní zprávy

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek
Koronavirus

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama