Jako proti chřipce. Válek nejpozději v dubnu představí plán očkování proti covidu

V březnu či dubnu chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) představit systém, který by nastavil pravidelné očkování proti covidu ve stejném režimu, jako tomu je u každoroční vakcinace proti chřipce. Sdělil to novinářům na páteční tiskové konferenci po jednání vlády. Zároveň znovu slíbil úpravu problematické vyhlášky, která aktuálně nařizuje povinné očkování některých skupin obyvatel. Tu schválila ještě minulá vláda.

„Do konce března či dubna představíme systém standardizované péče včetně očkování pro občany ČR tak, aby to bylo jako u chřipky,“ uvedl Válek před novináři. „Očkování je ochrana proti závažnému průběhu nemoci. U respiračních chorob musí předcházet té podzimní a jarní vlně,“ doplnil ministr posléze. Přesnou podobu očkovacího režimu proti covidu bude resort ještě projednávat s odborníky.

Co se týče vyhlášky o povinném očkování, kterou schválil ještě kabinet Andreje Babiše (ANO), Válek znovu slíbil její úpravu. S tímto záměrem už do funkce nastupoval, s povinností vakcinace totiž nesouhlasí. Zatím se tak ale nestalo. „Do konce ledna proběhne diskuse na vládě, jaká má být verze této vyhlášky. Do půlky února předložíme vyhlášku novelizovanou, aby reflektovala omikron,“ uklidňuje ministr.

Podle stávajícího znění zatím platné vyhlášky by museli mít dokončené očkování do konce února lidé nad 60 let a vybrané profese jako zdravotníci, policisté nebo hasiči. Při odstupu 21 dní mezi dávkami vakcíny by první z nich museli tito lidé dostat nejpozději v prvním únorovém týdnu.

„Doufám, že po příští vládě podám jasnou informaci na tiskové konferenci, jak se lidé budou moci předregistrovat k očkování tou novou vakcínou,“ řekl Válek bez upřesnění, o jaké vakcíně vlastně mluvil.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale před svým odchodem avizoval, že v lednu dorazí vakcíny Novavax, jejichž část se vyrábí i v Česku. Experti také předpokládají, že aktuální vakcíny budou výrobci dle vývoje covidu modifikovat, podobně jako u chřipky.

Válek bude také prosazovat sjednocení pravidel očkování napříč EU. „Chtěl bych, abychom diskutovali o sjednocení těch pravidel a jednotné strategii, aby nebyly rozdíly v Evropské unii,“ nastínil své kroky ministr.

Tagy: