CNN Prima News financování

financování

Výpis příspěvků ke štítku „financování“

Vláda odkládá změny financování ve školství. Nepedagogy má do konce roku platit stát

Vláda se rozhodla odložit plánovaný začátek financování nepedagogických pracovníků obcemi a kraji z letošního září na leden 2026. Do konce letošního roku bude platit školníky, uklízečky a kuchařky stát z rozpočtu. Na síti X to ve čtvrtek uvedl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle něj o úpravě návrhu novely školského zákona v tomto smyslu rozhodl kabinet na základě diskuse „s klíčovými aktéry“.

Kulidakis: Vláda parním válcem ruší své sliby. Jednání o TV poplatcích provází pikanterie

Když byli Petr Fiala a Zbyněk Stanjura (oba ODS) dříve v opozici, pevné hlasování označili za znásilnění demokracie, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis. Připomněl, že nyní ke stejnému nástroji kabinet sahá v případě schválení velké mediální novely. Zmínil i další „pikanterie“, které hlasování o zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média doprovází. Politolog Pavel Šaradín poznamenal, že varianta jejich financování státem sice neznamená žádnou pohromu, zůstává ovšem potenciálním nebezpečím.

Dusno kvůli financování školníků a kuchařek. Lidovci chtějí změny, ANO žádá odklad

Vládní návrh na změnu financování nepedagogických pracovníků vyvolal na politické scéně bouři. A ještě zdaleka neskončila. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) je za návrh převodu placení školníků či kuchařek ze státu na kraje a obce kritizován odbory, zástupci samospráv a škol, opozicí, ale i vládními lidovci. Nedá se vyloučit, že ve vládním návrhu, který čeká ve Sněmovně třetí čtení, ještě dojde ke změně načasování navrhovaných změn.

Stejné platy v Praze jako na venkově? Nerealistické, říká ministr školství Mikuláš Bek

Kraje a obce by měly mít větší zodpovědnost za to, jak vypadají jimi zřizované školy, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Jeho návrh na převedení financování platů školních kuchařek a uklízeček ze státu na kraje a obce vyvolává kritiku jak u zástupců krajů a obcí, tak nově i v samotné vládě. Od koaličních lidovců dokonce zaznívají slova o tom, že Bek návrh nezvládl komunikovat. Ministr vysvětluje, proč je podle něj změna financování nutná a jakým způsobem samosprávy dostanou na platy peníze.

ANKETA: Proti poplatkům brojí i mnozí poslanci. Co si myslíte o hospodaření ČT vy?

Aktualizováno

Poslanecká sněmovna bude v pátek znovu projednávat zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Poslanci už nad tématem rokují měsíce, mnozí z nich jsou totiž proti – už teď jsou podle nich poplatky dostatečné. Souhlasíte, že by nejlepším řešením bylo spojení České televize a rozhlasu, které by přineslo úspory v rozpočtu, a nemusely by se tak zvyšovat koncesionářské poplatky, nebo jste pro zachování dvou nezávislých mediálních domů?

Lékárnám na vesnicích hrozí zánik, jde o desítky poboček. Od pojišťoven nedostanou příspěvek

Na vesnicích a v menších městech hrozí zánik desítek lékáren. Letos už nedostanou příspěvek od zdravotních pojišťoven ve výši stovek tisíc korun. Změnila se totiž kritéria pro poskytování financí – ze systému tak vypadla asi třetina venkovských poboček. Česká lékařská komora však uvedla, že tímto krokem došlo k porušení dohody.

Spor o televizní poplatky: Nacher kritizoval rozšíření na fabriky, Jakob oponoval závislostí

Velké diskuze stále vyvolává navrhovaná vládní novela ohledně financování veřejnoprávních médií. Poslanci Patriku Nacherovi (ANO) vadí, že se rozšíření plátců týká i přístrojů, které mají lidé k jinému účelu. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ve vysílání CNN Prima NEWS namítl, že větší financování ze státního rozpočtu vede k větší závislosti těchto médií na vládnoucí garnituře.

Bitva o nukleární Svatý grál vrcholí: K energii snů má blíže Čína. Hraje nečistě, zuří USA

Trvalé získání přebytečné energie z jaderné fúze je jednou z největších vědeckých výzev, o kterou se snaží hned několik států po celém světě. K potenciálnímu zdroji nekonečné energie mají nejblíže USA a Čína. Podle CNN se Pekingu momentálně daří investovat do výzkumu mnohem více peněz, což se odráží v tom, že američtí vědci začínají ztrácet dech.

Stát chce brát z cizí kapsy, stěžují si samosprávy. Odmítají platit nepedagogické pozice

Slova vlády, včetně členky Sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Renáty Zajíčkové (ODS), že by se financování části nepedagogických pozic mohlo přenést na zřizovatele, rozčílila hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (SLK). Podle něj je naprosto neuvěřitelné, že se o něčem takovém veřejně hovoří, aniž by to bylo dopředu projednáno se samosprávami. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující

Kabinet Petra Fialy (ODS) pobouřil stovky českých vědců. Uniklá chystaná novela z resortu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) podle nich drasticky zasáhne do fungování vědeckých institucí. Obávají se zpolitizování výzkumu, rozprodávání majetku i úplné likvidace. Kvůli chabé komunikaci ze strany vlády začali sepisovat petici. „Je to skličující. Poslední dobou nedělám nic jiného, než že počítám peníze. Místo přemýšlení nad vědou přemýšlíme, jak přežijeme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS popularizátor vědy a mezinárodně uznávaný botanik Roman Pavela. Ministryně Langšádlová nařčení z chybějící komunikace odmítla.