reklama

Je třeba, aby se čínská vláda uklidnila, pak se uklidní i obchod, říká šéfka Petrofu

Miliardář Karel Komárek koupil od českého výrobce Petrof 11 nástrojů, které měly původně putovat do Číny. Čínský zájemce zakázku pro Petrof v hodnotě přes pět milionů korun zastavil v reakci na návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Jaké to je dostat se doprostřed diplomatického sporu a je Čína dobrým obchodním partnerem? Hostem pořadu Interview byla majitelka a ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

reklama

Podle ředitelky slavné firmy se ukázalo, že cesta šéfa Senátu na Tchaj-wan byla politickou misí, nikoliv podnikatelskou. Nyní prý bude čekat na reakce obchodních partnerů z Číny, ale situace se zlepšuje. „Je potřeba aby se čínská vláda uklidnila. Pak se uklidní i obchod. Takhle to v Číně chodí,“ řekla v pořadu Interview Ceralová Petrofová.

Své první piano do Číny Petrof prodal již v roce 1940 a Ceralová Petrofová říká, že nemá obavy, že by se její byznys v nejlidnatější zemi světa zastavil. Úplný konec by však pro Petrof mohl být velkou ránou. „Prodáváme tam 35 procent obratu,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že pokud se skutečně stane, že Petrof o takto důležitý trh, jako je Čína, přijde, tak to bude drsné, ale přežije se to.

Dlouhodobé a úspěšné jednání s Čínou považuje za věc trpělivosti. Petrof se podle ředitelky firmy potýká v Číně s problémy například kvůli kopírování, ale výhody obchodování v této zemi jsou podle ní i nadále větší než nevýhody.

Tchaj-wan? Za posledních 15 let jsme tam moc neprodali

Potenciál trhu na Tchaj-wanu pak nepovažuje za příliš významný. „Byl to velký trh, ale posledních 15 let jsme tam moc neprodali,“ prozradila ředitelka firmy Petrof v pořadu Interview.

Česká zahraniční politika je kvůli Vystrčilově cestě nejednotná, což dle ní povede k dalším problémům. Čeští představitelé by dle ní měli táhnout za jeden provaz i proto, že Česko má s 10 miliony obyvateli podobný počet obyvatel jako některé z čínských měst. Podle Ceralové Petrofové diplomatická roztržka nastala možná i proto, že v Česku na podzim budou krajské volby.

Čína prý dala jasně najevo své znepokojení i právě firmě Petrof. „Posílali nám fotky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a ptali se, proč to dělá,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že reagovala slovy, že není odpovědná za zahraniční politiku. Ceralová Petrofová prý byla také překvapená, že se čeští podnikatelé, kteří v Číně také podnikají, k možným důsledkům příliš nevyjadřují.

Za pomoc Karla Komárka je dle svých slov velmi vděčná a navíc otevřela novou cestu. Ozvalo se jí totiž více subjektů, než byla poptávka. Dle svých slov se tak s Komárkem ještě sejde a probere další možnosti.

Interview Lucie Hrdličkové se Zuzanou Ceralovou Petrofovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama