reklama

Je třeba, aby se čínská vláda uklidnila, pak se uklidní i obchod, říká šéfka Petrofu

Miliardář Karel Komárek koupil od českého výrobce Petrof 11 nástrojů, které měly původně putovat do Číny. Čínský zájemce zakázku pro Petrof v hodnotě přes pět milionů korun zastavil v reakci na návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Jaké to je dostat se doprostřed diplomatického sporu a je Čína dobrým obchodním partnerem? Hostem pořadu Interview byla majitelka a ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

reklama

Podle ředitelky slavné firmy se ukázalo, že cesta šéfa Senátu na Tchaj-wan byla politickou misí, nikoliv podnikatelskou. Nyní prý bude čekat na reakce obchodních partnerů z Číny, ale situace se zlepšuje. „Je potřeba aby se čínská vláda uklidnila. Pak se uklidní i obchod. Takhle to v Číně chodí,“ řekla v pořadu Interview Ceralová Petrofová.

Své první piano do Číny Petrof prodal již v roce 1940 a Ceralová Petrofová říká, že nemá obavy, že by se její byznys v nejlidnatější zemi světa zastavil. Úplný konec by však pro Petrof mohl být velkou ránou. „Prodáváme tam 35 procent obratu,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že pokud se skutečně stane, že Petrof o takto důležitý trh, jako je Čína, přijde, tak to bude drsné, ale přežije se to.

Dlouhodobé a úspěšné jednání s Čínou považuje za věc trpělivosti. Petrof se podle ředitelky firmy potýká v Číně s problémy například kvůli kopírování, ale výhody obchodování v této zemi jsou podle ní i nadále větší než nevýhody.

Tchaj-wan? Za posledních 15 let jsme tam moc neprodali

Potenciál trhu na Tchaj-wanu pak nepovažuje za příliš významný. „Byl to velký trh, ale posledních 15 let jsme tam moc neprodali,“ prozradila ředitelka firmy Petrof v pořadu Interview.

Česká zahraniční politika je kvůli Vystrčilově cestě nejednotná, což dle ní povede k dalším problémům. Čeští představitelé by dle ní měli táhnout za jeden provaz i proto, že Česko má s 10 miliony obyvateli podobný počet obyvatel jako některé z čínských měst. Podle Ceralové Petrofové diplomatická roztržka nastala možná i proto, že v Česku na podzim budou krajské volby.

Čína prý dala jasně najevo své znepokojení i právě firmě Petrof. „Posílali nám fotky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a ptali se, proč to dělá,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že reagovala slovy, že není odpovědná za zahraniční politiku. Ceralová Petrofová prý byla také překvapená, že se čeští podnikatelé, kteří v Číně také podnikají, k možným důsledkům příliš nevyjadřují.

Za pomoc Karla Komárka je dle svých slov velmi vděčná a navíc otevřela novou cestu. Ozvalo se jí totiž více subjektů, než byla poptávka. Dle svých slov se tak s Komárkem ještě sejde a probere další možnosti.

Interview Lucie Hrdličkové se Zuzanou Ceralovou Petrofovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama