reklama

Je třeba, aby se čínská vláda uklidnila, pak se uklidní i obchod, říká šéfka Petrofu

Miliardář Karel Komárek koupil od českého výrobce Petrof 11 nástrojů, které měly původně putovat do Číny. Čínský zájemce zakázku pro Petrof v hodnotě přes pět milionů korun zastavil v reakci na návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Jaké to je dostat se doprostřed diplomatického sporu a je Čína dobrým obchodním partnerem? Hostem pořadu Interview byla majitelka a ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

reklama

Podle ředitelky slavné firmy se ukázalo, že cesta šéfa Senátu na Tchaj-wan byla politickou misí, nikoliv podnikatelskou. Nyní prý bude čekat na reakce obchodních partnerů z Číny, ale situace se zlepšuje. „Je potřeba aby se čínská vláda uklidnila. Pak se uklidní i obchod. Takhle to v Číně chodí,“ řekla v pořadu Interview Ceralová Petrofová.

Své první piano do Číny Petrof prodal již v roce 1940 a Ceralová Petrofová říká, že nemá obavy, že by se její byznys v nejlidnatější zemi světa zastavil. Úplný konec by však pro Petrof mohl být velkou ránou. „Prodáváme tam 35 procent obratu,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že pokud se skutečně stane, že Petrof o takto důležitý trh, jako je Čína, přijde, tak to bude drsné, ale přežije se to.

K tématu

Dlouhodobé a úspěšné jednání s Čínou považuje za věc trpělivosti. Petrof se podle ředitelky firmy potýká v Číně s problémy například kvůli kopírování, ale výhody obchodování v této zemi jsou podle ní i nadále větší než nevýhody.

Tchaj-wan? Za posledních 15 let jsme tam moc neprodali

Potenciál trhu na Tchaj-wanu pak nepovažuje za příliš významný. „Byl to velký trh, ale posledních 15 let jsme tam moc neprodali,“ prozradila ředitelka firmy Petrof v pořadu Interview.

Česká zahraniční politika je kvůli Vystrčilově cestě nejednotná, což dle ní povede k dalším problémům. Čeští představitelé by dle ní měli táhnout za jeden provaz i proto, že Česko má s 10 miliony obyvateli podobný počet obyvatel jako některé z čínských měst. Podle Ceralové Petrofové diplomatická roztržka nastala možná i proto, že v Česku na podzim budou krajské volby.

Čína prý dala jasně najevo své znepokojení i právě firmě Petrof. „Posílali nám fotky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a ptali se, proč to dělá,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že reagovala slovy, že není odpovědná za zahraniční politiku. Ceralová Petrofová prý byla také překvapená, že se čeští podnikatelé, kteří v Číně také podnikají, k možným důsledkům příliš nevyjadřují.

Za pomoc Karla Komárka je dle svých slov velmi vděčná a navíc otevřela novou cestu. Ozvalo se jí totiž více subjektů, než byla poptávka. Dle svých slov se tak s Komárkem ještě sejde a probere další možnosti.

Interview Lucie Hrdličkové se Zuzanou Ceralovou Petrofovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama