reklama

Je třeba, aby se čínská vláda uklidnila, pak se uklidní i obchod, říká šéfka Petrofu

Miliardář Karel Komárek koupil od českého výrobce Petrof 11 nástrojů, které měly původně putovat do Číny. Čínský zájemce zakázku pro Petrof v hodnotě přes pět milionů korun zastavil v reakci na návštěvu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Jaké to je dostat se doprostřed diplomatického sporu a je Čína dobrým obchodním partnerem? Hostem pořadu Interview byla majitelka a ředitelka firmy Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

reklama

Podle ředitelky slavné firmy se ukázalo, že cesta šéfa Senátu na Tchaj-wan byla politickou misí, nikoliv podnikatelskou. Nyní prý bude čekat na reakce obchodních partnerů z Číny, ale situace se zlepšuje. „Je potřeba aby se čínská vláda uklidnila. Pak se uklidní i obchod. Takhle to v Číně chodí,“ řekla v pořadu Interview Ceralová Petrofová.

Své první piano do Číny Petrof prodal již v roce 1940 a Ceralová Petrofová říká, že nemá obavy, že by se její byznys v nejlidnatější zemi světa zastavil. Úplný konec by však pro Petrof mohl být velkou ránou. „Prodáváme tam 35 procent obratu,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že pokud se skutečně stane, že Petrof o takto důležitý trh, jako je Čína, přijde, tak to bude drsné, ale přežije se to.

K tématu

Dlouhodobé a úspěšné jednání s Čínou považuje za věc trpělivosti. Petrof se podle ředitelky firmy potýká v Číně s problémy například kvůli kopírování, ale výhody obchodování v této zemi jsou podle ní i nadále větší než nevýhody.

Tchaj-wan? Za posledních 15 let jsme tam moc neprodali

Potenciál trhu na Tchaj-wanu pak nepovažuje za příliš významný. „Byl to velký trh, ale posledních 15 let jsme tam moc neprodali,“ prozradila ředitelka firmy Petrof v pořadu Interview.

Česká zahraniční politika je kvůli Vystrčilově cestě nejednotná, což dle ní povede k dalším problémům. Čeští představitelé by dle ní měli táhnout za jeden provaz i proto, že Česko má s 10 miliony obyvateli podobný počet obyvatel jako některé z čínských měst. Podle Ceralové Petrofové diplomatická roztržka nastala možná i proto, že v Česku na podzim budou krajské volby.

Čína prý dala jasně najevo své znepokojení i právě firmě Petrof. „Posílali nám fotky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a ptali se, proč to dělá,“ uvedla Ceralová Petrofová s tím, že reagovala slovy, že není odpovědná za zahraniční politiku. Ceralová Petrofová prý byla také překvapená, že se čeští podnikatelé, kteří v Číně také podnikají, k možným důsledkům příliš nevyjadřují.

Za pomoc Karla Komárka je dle svých slov velmi vděčná a navíc otevřela novou cestu. Ozvalo se jí totiž více subjektů, než byla poptávka. Dle svých slov se tak s Komárkem ještě sejde a probere další možnosti.

Interview Lucie Hrdličkové se Zuzanou Ceralovou Petrofovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

  • Aktualizováno

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama