reklama

Současná Octavia může být tou poslední. Šéf Škody naznačil, co automobilka chystá

Dnešní doba nepřeje autům se spalovacím motorem a ani v budoucnu se to zřejmě nezmění. Kvůli připravované emisní normě Euro 7 nejspíš zmizí řada tradičních jmen z automobilového trhu. Bude mezi nimi i česká legenda?

reklama

Nástupce současných modelů budou pohánět výhradně baterie, s čímž souvisí i změna označení. Vidíme to už dnes. Nový VW ID.3 je v podstatě nástupcem Golfu. Do toho tradičního už Volkswagen investovat nebude. Jeho osmá generace je s největší pravděpodobností poslední. A podobný osud může potkat i Škodu Octavia, která je už léta vůbec nejprodávanějším modelem české značky.

Za pět let konečná?

Čtvrtou generaci Octavie představila Škoda v roce 2019. V průběhu času přibyla plug-in hybridní verze iV. V roce 2023 nebo o rok později ji ještě čeká modernizace. Bylo by ale naivní si myslet, že v nabídce přibude čistě elektrická verze, nebo že by ji ke konci desetiletí měla vystřídat nová generace se spalovacími motory. Koncern VW vsadil vše na elektrickou kartu, a tak je nejpravděpodobnější, že Octavia, jak ji známe dnes, je tou poslední. Vystřídá ji elektromobil s novým označením. A mělo by to být někdy kolem roku 2026 nebo 2027.

Tři nové elektriky

Sám šéf automobilky Thomas Schäfer potvrdil, že Škoda chystá až tři nové bateriové elektromobily, které budou velikostí situovány pod současným Enyaqem iV. Jeden z nich by měl být právě novou „Octavií“. Podle deníku Salzburger Nachrichten by nový elektrický liftback měl vycházet z projektu Trinity, což je de facto projekt další elektrické generace vozů koncernu VW.

Ty by měly mít větší dojezd, poskytnout rychlejší nabíjení a obsahovat také pokročilé autonomní řízení. Není ale také vyloučeno, že nástupce Octavie zůstane u platformy MEB a s projektem Trinity bude mít více společného nástupce Superbu.

Mladoboleslavská automobilka jako už tradičně podobné spekulace nekomentuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama