reklama

Hlavním tahákem Dakaru bude kategorie Classic. Pojede Škoda 130 i Lada Niva

Poslední dobou se ukazuje, že diváci motoristických podniků už jsou poněkud znuděni příliš sofistikovanou a předvídatelnou moderní technikou a mnohem raději se podívají na soupeření strojů z let dávno minulých ve stejných podmínkách. Nejnovějším důkazem budiž obrovský zájem o kategorii Classic v nadcházející Rallye Dakar.

reklama

Ondřej Klymčiw po letošním úspěšném premiérovém startu v dakarské rallye a dokončení soutěže s upravenou Škodou 130 LR přehodnotil své ambice a podruhé vyráží do Saúdské Arábie s cílem nejvyšším. Považujte jeho plány za drzé nebo zdravě sebevědomé, ale český závodník chce Dakar 2022 ovládnout a ve třídě Classic zvítězit. Přestože svůj stroj změnil k nepoznání, nebude to mít jednoduché. Z necelé třicítky účastníků v posledním ročníku se startovní pole rozrostlo na 150 posádek.

Klasika v kurzu

Dakar Classic nabírá na síle. Pokud jsou průběžné informace správné, 2. ledna 2022 by se mělo na start třídy klasických aut postavit až 150 strojů. Mezi nimi by neměly chybět takové legendy, jako je DAF Turbo Twin, Tatra 815, Peugeot 206 T16, Porsche 911 Safari, Lada Niva, Mitsubishi Pajero a řada jiných starých aut značek Toyota, Land Rover a dalších.

Součástí pelotonu se opět stane i automobil, který k dakarským veteránům nikdy nepatřil, ale s ohledem na svůj věk má nárok ve třídě Classic soutěžit. Poprvé se upravená Škoda 130 LR pilotovaná Ondřejem Klymčiwem objevila v Saúdské Arábii v lednu letošního roku a přesně o 12 měsíců později se na místě činu objeví znovu.

Škodovka dostala nové brzdy, tlumiče, pružiny a výrazně zvednutý podvozek, o což se postarala především mnohem větší kola s terénními pneumatikami. Právě tato úprava nyní vyvolává značnou polemiku mezi příznivci „stotřicítky“ i pilota. Spekuluje se jednak o řešení zadního zavěšení a některým také nedají spát velká kola v porovnání s relativně malými blatníky a krátkými drahami propružení. Mnozí této novince předpovídají v náročných podmínkách krátkou životnost, to si ale dost lidí myslelo i o první verzi tohoto auta.

Česká záležitost

Klymčiwova škodovka rozhodně nebude jediným autem s českou posádkou. Na Dakar se vrátí i legendární Tatra 815 Karla Lopraise, byť zatím není přesně jasné, o který exemplář půjde – Loprais vyhrál Dakar šestkrát. Pilotovat ji každopádně tentokrát bude Rado Kazarka. Navigovat ho ale bude slavný Josef Kalina, který už býval tradičním členem posádky monsieura Dakar Karla Lopraise.

Těšit se můžeme také na Olgu Roučkovou. Ta v rámci projektu z „kopřiv na Dakar“ oživuje vrak Suzuki Samurai, s kterým hodlá soutěžit. Martin Čábela oproti tomu nasadí krásnou Matru Murena 4S, navigovat ho bude Olga Lounová, která chce do budoucna na Dakaru i řídit. Chybět nebude ani čtveřice historických Land Roverů první, druhé i třetí série, Dušana Randýska, Zdeňka Ondráčka, Alberta Panceho a Petra Fialy, kteří jsou známí svými účastmi v historických soutěžích s Astonem Martin či Alfou Romeo.

Na 150 posádek (135 automobilů a 19 kamionů) čeká 12 etap, které se pojedou po boku „skutečného“ Dakaru. Nejvíce účastníků pochází z Francie (47), následují Španělé (40) a Italové (17).

Takto vypadal Dakar v roce 1982:

Tagy:
Škoda Auto Tatra Dakar rallye Rallye Dakar sport Karel Loprais Ondřej Klymčiw Dakar Classic

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama