reklama

Vietnamské jezero odhalilo naději pro ohrožený želví druh. Může jít o poslední samici

Kožnatky Swinhoeovy patří mezi nejvíce ohrožené druhy na světě. Zdroj: WCS Vietnam

Díky zásadnímu objevu mezinárodního týmu vědců již samec kožnatky Swinhoeovy, který žije v čínské zoo, není posledním známým jedincem svého druhu na světě. Ve vietnamském jezeře Dong Mo byla totiž objevena samička tohoto želvího druhu, jehož budoucnost tedy nemusí být zcela ztracena.

reklama

Želví samice byla na jezeře v okrese Son Tay odchycena již v říjnu minulého roku. Nyní testy DNA konečně potvrdily, že jde s jistotou o zástupce druhu kožnatky Swinhoeovy, která patří mezi nejvíce ohrožená zvířata na světě. Podle vědců je možné, že se na místě nachází i další jedinec tohoto druhu. S největší pravděpodobností jde o samce s odhadovanou hmotností sto třicet kilo. „V roce plném špatných zpráv a smutku po celé Zemi může objev této samice poskytnout alespoň malou naději, že tento druh dostane další příležitost přežít,“ uvedl k objevu Hoang Bich Thuy, regionální ředitel vietnamské pobočky Wildlife Conservation Society.

U druhé želvy žijící na jezeře se vědci domnívají, že jde o samce. Zdroj: WCS Vietnam
U druhé želvy žijící na jezeře se vědci domnívají, že jde o samce. Zdroj: WCS Vietnam

Po týdnech číhání se výzkumníkům podařilo tuto metr dlouhou a více než osmdesát kilo těžkou želví samičku konečně odchytit a odebrat vzorky krve. Podle výsledků vyšetření je zdravá a silná a po vypuštění byla velmi aktivní. Na jaře letošního roku se tým chystá na jezero vydat znovu. Tentokrát v naději, že odchytí i tajemného samce. Podle vzorků odebraných z vody nedalekého jezera Xuan Khanh by se i tady mohl nacházet další zástupce tohoto druhu.

Jediný známý samec žije v čínské zoo. Zdroj: Suzhou Zoo
Jediný známý samec žije v čínské zoo. Zdroj: Suzhou Zoo

Jediný známý zástupce druhu dosud žil v čínské zoo Suzhou. Do dubna 2019 zde žila i poslední samice. Ta však zemřela, aniž by pár zplodil potomky. Zoo se totiž rozhodla přistoupit k umělému oplodnění samice pod narkózou, ta se z ní však již neprobudila. Celý druh byl dohnán na pokraj vyhynutí kvůli lovu želv pro jejich maso i vejce, ale i kvůli ničení jejich přirozeného prostředí. „V poklesu jejich počtů hraje zásadní roli zničení jejich habitatů, znečištění a lov kvůli masu a zdánlivým léčivým účinkům,“ říká David Steen z Georgia Sea Turtle Center. Svou roli sehrála i masivní výstavba hydroelektráren a pytláctví. Teprve v roce 2013 získaly kožnatky ve Vietnamu status zákonem chráněného zvířete.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Byznys

ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Živě ON-LINE: Restauratéři z Chcípl PES otevírají. Mají plán, jak odpálkovat policisty

Politické hnutí Chcípl PES – Otevřeme Česko vyzvalo majitele restaurací a další živnostníky, aby v sobotu 23. ledna otevřeli své podniky. Označí je jako politické buňky s petičním místem, tím pádem budou moci mít podle výkladu organizátorů otevřeno. Politická jednání totiž mají výjimku z vládních nařízení. Hospody a další podniky nebudou otevřeny pro veřejnost, ale pro ty, kteří se s peticí budou chtít seznámit nebo ji podepsat. Živnostníci navíc dostali manuál, jak mluvit s policií, když je někdo nahlásí.

Česko zůstává ve 4. stupni PES. Za pátek přibylo 8423 pozitivně testovaných
Lyžaři, máte smůlu. Vleky stále nejezdí, policie je zastavila i v Telnici
Čekání na očkování je jako fronta na ledničku za socialismu, kritizuje poslanec za ANO
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama