Na začátku července byla v přírodní rezervaci Jebel Ali vypuštěna další skupina malých želviček. Šlo o sedm mláďat karet obrovských a jedenáct karet pravých. Letos se dubajským ochráncům podařilo vypustit padesát dva želviček.
Rezervace se rozkládá na více než dvou tisících hektarech korálových útesů, mangrovů i písčitých pláží. Žije zde téměř čtyři sta druhů zvířat, ale i více než dvě stě druhů rostlin. Najdete tu i ohrožené druhy, jako jsou již zmiňované karety, siby malajské, gazely arabské, ale i lišky, ještěrky a mnoho druhů vodních ptáků. Přístup do rezervace je však značně omezen, není totiž otevřena veřejnosti. V rámci osvětového programu jsou zde však pořádány veřejné události – třeba právě slavnostní vypouštění vylíhlých želviček, sázení stromů či uklízení pláží. Díky těmto aktivitám zjistí návštěvníci rezervace o fungování zdejších ekosystémů mnohem víc než při pouhé exkurzi.
Vypouštění želviček je jednou z příležitostí, kdy se do rezervace mohou podívat návštěvníci. Zdroj: Jebel Ali Wildlife Sanctuary
Vypouštění želviček je jednou z příležitostí, kdy se do rezervace mohou podívat návštěvníci. Zdroj: Jebel Ali Wildlife Sanctuary
Rezervace Jebel Ali je také jediným místem v Perském zálivu, kde tyto dva druhy ohrožených karet kladou svá vejce. Mořské želvy jsou zdejšími ochránci považovány za ukazatel zdravého ekosystému, a proto jsou snůšky pečlivě monitorovány. Želvy nejsou sledovány jen lidmi, ale i satelity, které podávají informace o jejich pohybu během roku i místech, kde se zdržují například kvůli potravě. Do ochrany želv se zapojují i úřady, které aktivně vyhledávají další oblasti, kde je potřeba želvy chránit.
V roce 2020 ochránci napočítali čtyřicet jedna hnízd. Každá samice v průměru snese během dvou týdnů okolo stovky vajec, a to až třikrát za sezónu. Po snesení jsou vejce z pláže sbírána a odnášena do speciálních zařízení, kde jsou v bezpečí před liškami či racky. V dospělosti želvy dokáže ohrozit již jen žralok nebo člověk – znečištěním moří či rybolovem, při kterém se želvy často stávají takzvaným „vedlejším úlovkem“.
Součástí osvěty je i sázení mangrovů. Zdroj: Jebel Ali Wildlife Sanctuary
V roce 2018 se přírodní rezervace Jebel Ali dokonce dostala na seznam Ramsarské úmluvy, která slouží k ochraně mokřadů mezinárodně významných pro ochranu ptactva. Od 2. února 1971 tento významný dokument podepsalo 160 států světa a tento den se slaví jako Světový den mokřadů. V současné době pod tuto úmluvu spadá více než osmnáct set mokřadů. Od roku 1993 je její součástí i Česká republika.