Je to závislost i móda. Obyvatelé Hongkongu zůstávají skryti pod rouškami, i když už nemusí

Lidé v Hongkongu si za tři roky natolik zvykli na roušky, že se bez nich mnohdy stydí objevit na veřejnosti. Povinnost nosit roušku v asijské megalopoli skončila teprve ve středu a mnoho lidí včetně dětí ve školách chodí dobrovolně dál se zakrytým obličejem, napsal deník Financial Times.

Obavy z konce nošení roušek během výuky měli i učitelé a děti v čínské základní škole YMCA. Aby se děti na změnu připravily, uspořádala pro ně škola dokonce speciální hodinu s názvem „Jak si vážit usmívajících se obličejů“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Koronavirus nejspíš unikl z laboratoře, oznámil šéf FBI. Čína o původu pandemie mlží

„Někteří žáci se pořád stydí,“ uvedl ředitel. „Od doby, kdy se před spolužáky naposledy ukázaly s nezakrytým obličejem, uplynulo hodně času,“ vysvětlil.

Hongkong zrušil povinnost nosit roušku jako jedno z posledních míst na světě po 945 dnech. Ve středu, tedy první den, kdy přestalo nařízení platit, se z přibližně 700 žáků ve škole objevilo bez roušky jen asi 80 z nich.

Podobně na tom jsou i ostatní obyvatelé Hongkongu. „Po skoro třech letech života s nasazenou rouškou se to stalo součástí života hongkongských obyvatel,“ vysvětluje Bryant Hui, který vyučuje psychologii na Hongkongské polytechnické univerzitě.

„Pokud je nošení roušky stále považováno za sociální normu, například pokud ji mají nasazenou vaši spolucestující ve vlaku, tak je mnohem vyšší šance, že uděláte totéž,“ doplňuje Hui. Obava z nákazy covidem tak podle něj není jediným důvodem, proč se lidé nehodlají roušky vzdát.

Nosit roušku je trendy

Lidé oslovení listem Financial Times uvedli, že budou roušku dál nosit například kvůli alergii, snaze vyhnout se pasivnímu kouření nebo prostě proto, že jim doma roušky zbyly. „Nosit roušku je součástí módního trendu,“ sdělila také Mi Leeová, která pracuje v pohostinství.

„Je to zvyk. Nemůžu se jednoduše adaptovat na to, že ji nenosím. Je to jak zkoušet přestat kouřit. Je to závislost, které se člověk jen tak nezbaví. Covidu se ale nebojím. Už jsem ho chytil loni,“ svěřil se také prodavač Ah Miu.

K oblibě roušek může přispívat i to, že jejich nošení bylo v Hongkongu i na dalších místech Asie obvyklé už před rozšířením COVID-19. V Jižní Koreji například vláda během jara vybízí lidi k nošení roušek kvůli prevenci respiračních onemocnění, a to především během sezóny prachových bouří ve východní části Asie.

Tagy:
Hongkong Asie Jižní Korea závislost roušky Čína koronavirus COVID-19 chirurgická maska pandemie covidu-19 Hongkongská polytechnická univerzita