reklama

Je velmi těžké uživit se moderním cirkusem, řekl ředitel festivalu Letní Letná Jiří Turek

I přes koronavirová omezení se nakonec některé letní festivaly uskuteční. Například v srpnu proběhne sedmnáctý ročník cirkusového festivalu Letní Letná, který bude mít ale zkrácenou podobu. Podle jeho ředitele Jiřího Turka není v dnešní době jednoduché se moderním cirkusem uživit, a tak je rád, že festivalem může takové umění propagovat.

reklama

Festival Letní Letná se uskuteční ve zkrácené podobě od 18. do 25. srpna v Letenských sadech v Praze. Méně času na přípravu festivalu ani koronavirová opatření, ale letošní Letní Letnou neochudí o zahraniční umělce. „Festival bude zahájen představením v nebesích od španělského souboru Voalá. Během osmi dnů nabídne i světovou premiéru francouzského souboru Galapiat Cirque,“ popsal ředitel festivalu Jiří Turek v pořadu televize CNN Prima NEWS K věci.

Dodal, že festival nabídne i několik představení předních tuzemských souborů, premiéru dokumentu Provazochodkyně nad Prahou, který bude připomínkou zahájení loňského ročníku, kdy na 350 metrů dlouhém laně nad Vltavou prošla ve výšce 35 metrů francouzská provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová, a také doprovodný program.

Je to velmi těžký obor, ale krásný a svobodný

S moderátorkou Marií Bastlovou ale Jiří Turek mluvil i o tom, jak náročné pro umělce je uživit se moderním cirkusem. „Je to těžké, stejně jako u tanečníků nebo u lidí, kteří dělají fyzické divadlo. Ti lidé se musí držet dlouhodobě v kondici, je to i o životosprávě, trénincích. Vypadá to, že práce je jen o hodině představení, ale už nikdo nevidí, že ti umělci na to trénují každý den čtyři hodiny, pak mají před představením zahřívačku, aby měli uvolněné svaly na jeviště, a pak se musí protahovat po představení,“ upozornil Turek.

„Samozřejmě přichází také drobná zranění. Umělci si natáhnou třeba sval na zádech, to je může vyřadit i na půl roku. Takže je to velmi těžký obor, ale krásný a svobodný,“ upozornil s úsměvem.

Podle něj umělci tohoto typu musí kombinovat divadlo a různé firemní eventy, aby se uživili. „Samozřejmě ideál je, kdyby člověk mohl hrát jen divadlo, dělat umění a to by ho živilo, ale musel by mít sál, který bude mít minimálně pět set diváků a denně vyprodáno. Takže dělají i různé firemní eventy a podobně, živí se kombinací obojího,“ vysvětlil ředitel festivalu Letní Letná a dodal, že je rád, že se festival nakonec uskuteční, protože i tímto způsobem si moderní cirkus získává nové fanoušky.

Další hlavní zprávy

Nehody

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

V Praze sjelo do Vltavy auto. Záchranáři z řeky vytáhli člověka

Na pražské Kampě sjel v pondělí pozdě večer do Vltavy automobil, ve kterém byl zřejmě jeden člověk. Hasiči ho z řeky vytáhli a došlo i na oživování. Uvedl to v pondělí mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Hasiči na Twitteru později informovali, že nalezli a z Vltavy vyprostili i vozidlo. Nikdo další v něm nebyl.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Sledujte ŽIVĚ Nový den s Plagou: Prodlouží se prezenční výuka do letních prázdnin?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama