Jeden Rusy zabíjel, druhý naváděl rakety. CNN přinesla drsné příběhy partyzánů z Chersonu

Energetický expert a minoritní akcionář ČEZ Michala Šnobr

Partyzánská obrana v Chersonu

Součástí každé války jsou i partyzáni. Americká televize CNN přinesla svědectví dvou mužů, kteří se rozhodli na vlastní pěst válčit proti ruské invazi. Jeden bojoval na smrt s okupačními vojáky, druhý pomáhal navádět rakety.

Archiemu bylo teprve devatenáct let, když Rusové obsadili jeho město. S kamarádem jezdili po Chersonu a sbírali informace, které poté předávali ukrajinské armádě.

Někdy mu ale nezbylo nic jiného, než vzít situaci do vlastních rukou. „Bylo to jen pár dní poté, co vstoupili do města. Prvního jsem vyřídil okamžitě. Pak jsem dostihl druhého a na místě ho zabil. Odhodil jsem nůž a bundu od krve a odešel jsem,“ popisuje svůj čin, ke kterému se odhodlal ještě jako teeneger.

Sám prý ale nebyl jediný, kdo se rozhodl bojovat proti okupantům. „Každou noc bylo zabito nejméně deset Rusů. V Chersonu jsem nebyl jen já, bylo tady spousta zdatných a šikovných partyzánů,“ dodal Archie.

Zbyla jen hromada šrotu

Cherson byl jediným regionálním městem, které padlo do rukou Ruska. Jeho obyvatelé ale od počátku dávali najevo, že agresor není vítán.

Dalším ze záškodníků byl mladý otec Ihor. Právě jemu Ukrajina vděčí za zničení muničního skladu ruské armády. „Měli tu asi dvacet nebo třicet vozidel. Byly tu obrněné náklaďáky, transportéry, a bydleli tu Rusové,“ vysvětluje muž, kterého jeho armáda kontaktovala se žádostí o pomoc.

„Zapnul jsem kameru, namířil ji na budovu a jen jsem chodil kolem, mluvil do telefonu a natáčel,“ vzpomíná. Video pak poslal kontaktu z ukrajinské armády. O necelý den později byla z ruských vozidel hromada šrotu.

Právě Ihor pomohl svým videem k tomu, aby Ukrajina zasypala nově identifikovaný cíl raketami. Byl to rozhodující krok ke zničení ruské schopnosti udržet se v nyní již osvobozeném městě.

Tagy:
válka armáda CNN Ukrajina Rusko hrdinové Ozbrojené síly Ruské federace partyzáni válka