Jedině s rouškou a v omezeném počtu. Louvre se opět otevřel návštěvníkům

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru. Návštěvníci známých sbírek, mezi nimiž je také jedinečný obraz Mony Lisy, ale musejí mít na obličeji roušku a jejich počet je omezen, poznamenala agentura AP.

Podle ředitele muzea Jeana-Luca Martineze bude veřejnosti zpřístupněno 45 tisíc čtverečních metrů galerií, ve kterých se nachází 30 tisíc známých děl. Nemělo by být tedy obtížné dodržovat rozestupy.

„Nebude to tak, že byste neustále na někoho naráželi,“ uvedl Martinez. Na vše budou podle něj dohlížet zaměstnanci muzea. „Pro všechny, kteří znovuotevření chystali, je dnešní den plný emocí,“ dodal.

Před pandemií se mohl Louvre během letní sezony každý měsíc pochlubit milionem návštěvníků. Tři čtvrtiny z nich tvořili zahraniční turisté, zejména ze Spojených států. Američané ale do Evropské unie zatím stále cestovat nemohou.

Před muzeem protestovali průvodci

Martinez proto očekává turisty zejména z Paříže či blízkého okolí. „Přišli jsme o 80 procent návštěvníků," uvedl ředitel muzea. Nyní očekává, že by každý den mohlo přijít 4 tisíce až 10 tisíc turistů.

Znovuotevření muzea využilo i několik desítek pařížských turistických průvodců, kteří před budovou uspořádali protest, ve kterém žádali o větší podporu od francouzské vlády. Kvůli koronavirové krizi a nedostatku turistů totiž mnoho průvodců přišlo o většinu výdělku.

Protestující průvodci měli na obličeji roušku a v rukou portrét Mony Lisy. Francie už v květnu oznámila, že podpoří sektor cestovního ruchu částkou 18 miliard eur (přes 480 miliard Kč). Podle jedné z protestujících, Margot Schmitzové, ale tyto finance turistickým průvodcům jako je ona nijak nepomohou. „Vláda se k nám obrátila zády,“ postěžovala si Schmitzová agentuře Reuters ještě před protestem.

Tagy:
muzeum průvodce Mona Lisa Louvre Paříž Evropská unie USA francouzská vláda chirurgická maska koronavirová recese