Pokud se rozčilujete, že se vám právě hroutí dovolená, protože se kvůli karvinskému ohnisku infekce COVID-19 před občany České republiky znova uzavírá Evropa (prozatím Slovinsko, Kypr a Pobaltí), neviňte z toho havíře. Horníci totiž hlasitě volali po uzavření černouhelných dolů již od počátku května. Marně.
Stát, který je prostřednictvím firmy Prisko stoprocentním vlastníkem těžební firmy OKD, volání havířů po zastavení těžby dva měsíce ignoroval. A zkoušel na Karvinsku jakousi specifickou odnož švédského modelu promořování obyvatelstva. A až když nevyšla, rozhodlo se 4. července o uzavírání dolů. S křížkem po funuse, a to doslova, v regionu se na koronavirus umírá. Proto ministr zdravotnictví Adam Vojtěch aktuálně připustil, že celé Karvinsko může být uzavřeno do karantény.
Za uplynulý týden bylo v lokalitě zaznamenáno 247 nových případů nákazy v přepočtu na 100 tisíc lidí. A protože má okres Karviná asi 250 tisíc obyvatel, přibylo v regionu za týden přes 600 nakažených. Německá vláda přitom doporučuje uzavřít do izolace každý region, v němž přibude 70 nakažených týdně na 100 tisíc lidí.
Natěsnaní v klecích a ve sprchách po čtyřiceti
Karvinské havíře jsem v reportáži pro CNN Prima NEWS vyzpovídal třeba začátkem května. Hygienici tehdy potvrdili nákazu COVID-19 u pěti horníků OKD Dolu Darkov, přičemž 40 dalších skončilo v karanténě. První dva případy se ve firmě dokonce objevily už 30. dubna. To vše se tedy dělo ještě během nouzového stavu, který trval do 17. května. A to vše byly i dostatečně silné argumenty, aby stát další důlní práce bezodkladně zastavil.
Pro tuhle vládu jsme méně než odpad, říkají havíři z Karvinska
Horníci černouhelných dolů z Karvinska sledují s obavami aktuální zprávy z polské části revíru, kde mezi havíři rychle přibývá nakažených koronavirem. Několik infikovaných hlásí také OKD a zaměstnanci si stěžují, že v podzemí či koupelnách není možné dodržovat epidemiologická opatření. „Nebylo fér, když jsme museli fárat a riskovat infekci, zatímco dělníci z automobilek dostali volno,“ stěžují si po ranní šichtě havíři z Dolu ČSA.
Minimálně na Dole Darkov, nejlépe však v celém OKD, neboť je známo, že osádky dolů jsou často šibovány ze šachty na šachtu. Hornicí si mi třeba stěžovali, jak je nefér, když soukromé automobilky i další firmy, které nehlásí žádné nakažené, stojí. A OKD jede dál i s infikovanými.
Když byl v březnu na pražském magistrátu prokázán první případ nákazy, okamžitě bylo uzavřeno hned několik úředních budov. A mluvčí magistrátu pak mohl na konci dubna spokojeně říct: „Opatření, která magistrát přijal, se ukázala jako velmi efektivní.“ Opatření, jaká byla přijata v OKD, se ukázala jako naprosto neefektivní.
Havířům byla před šichtou změřena teplota a na ruce si plácli pár kapek Anti-Covidu. Dál však fárali natěsnáni v klecích po osmnácti či dvaceti havířích. Rubali uhlí v úzkých štolách a pak se po čtyřiceti tísnili ve společných sprchách. Dokud se infekcí nepromořili tak, že například na Dole ČSM je nyní nakažený každý pátý havíř.
Odboráři původně zastavení těžby odmítali
Když se 1. června objevily na odboru dopravy v Bohumíně dva případy nemoci COVID-19, byl celý úřad na čtrnáct dnů uzavřen. V té době už se na Dole Darkov nakazilo dvě stě horníků, ale o uzavření dolu se stále neuvažovalo. Tohle rozum nebere.
Karviná je epicentrem koronaviru v Česku, do ulic i hospod se vrací strach
Karviná je největším ohniskem koronavirové infekce v České republice a obyvatelé padesátitisícového města propadají nové nejistotě. „Na pivo sem chodívají i havíři z Dolu Darkov,“ říká v obavách Jakub Ciupa, majitel vyhlášeného karvinského výčepu Na Bečkách. Nenavštíví teď podnik některý z nakažených zaměstnanců OKD? Veřejnosti také vadí mlhavé informace těžařů. Vedení OKD v pondělí tvrdilo, že v onemocněním COVID-19 promořeném Dole Darkov se již od pátku netěží. „Dneska jsme normálně pracovali,“ hlásili ale havíři ještě po pondělní ranní směně.
Horníci posléze infikovali rodiny a nemoc se začala lavinovitě šířit i mimo doly. Stalo se přesně to, před čím již v dubnu varovala karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti). Že když stát šachty nezastaví, dolehne pandemie tvrdě na celý region.
Kromě státu ale selhali i horničtí odboráři. Od počátku července sice tvrdí, že zastavení těžby žádají již dva měsíce, ale není to pravda. Z květnových stanovisek odborů nic takového nevyplývá, a když jsem tehdy mluvil s místopředsedou Sdružení hornických odborů na Dole ČSA Alešem Štětkou, tak zastavení těžby odmítl. Kdyby si však odbory včas vynutily přerušení práce, byť třeba i pod pohrůžkou stávkové pohotovosti či stávky, asi by nynější epidemie v Karviné měla jen desítky nakažených, nikoliv hodně přes tisíc.
Firma vlastněná státem porušuje nařízení státu
Po první květnové reportáží mi dokonce odboráři naštvaně vzkázali, že prý „s havíři manipuluji a vyzývám je k zastavení těžby“. Na černou listinu si mě ze stejného důvodu dalo i vedení OKD a od té doby mě ochranka šachet začala vyhánět od vstupů do jednotlivých dolů. Řadoví zaměstnanci nad tím nevěřícně kroutili hlavou a dál fárali v obavách, že po návratu z práce nakazí manželku, děti anebo staré rodiče, což se v mnoha případech také stalo. První, kdo se na totální selhávání státu na Karvinsku nemohl dále dívat, pak byla organizace Greenpeace, když na počátku června podala na OKD trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci.
Je to jak v tom přísloví o kovářově kobyle, která chodí bosa. Stát se ve vlastní těžební firmě rozhodl ignorovat všechna hygienická opatření, která jinak nařizoval soukromým firmám a hrozil pokutami za jejich porušování. Když problém trochu odlehčím, tak za postupem státu v Karviné může být i tajný záměr. Nevydal náhodou ministr Adam Vojtěch nějaký přípis, že si na Karvinsku vyzkoušíme švédský model? Tedy boj s koronavirem bez omezování ekonomiky i služeb? Kdo se nakazí, má holt smůlu, a když nemoci podlehne, tak dvojnásobnou. Stát s tím ale nemá nic společného, COVID-19 je přece něco jako přírodní katastrofa…