CNN Prima News Louvre

Louvre

Výpis příspěvků ke štítku „Louvre“

Aktivistky chrstly polévku na Monu Lisu. Útokem na obraz hájily právo na zdravé potraviny

Dvě ekologické aktivistky zacákaly polévkou sklo, které chrání obraz Mony Lisy v pařížském Louvru, informovala agentura AFP. Ženy svůj čin odůvodnily snahou podpořit právo na zdravé a udržitelné potraviny, vymezily se zároveň proti současnému systému zemědělství. V muzeu byla aktivována krizová jednotka. Místnost s obrazem byla okamžitě evakuována a uklízí se.

Alláhu akbar, znělo Paříží. Ve stejný den se Francie loučila s učitelem ubodaným ve jménu ISIS

Evakuovaná letiště, školy, muzeum Louvre i zámek ve Versailles. Sídlo francouzských králů museli tento týden nechat vyklidit dokonce pětkrát kvůli hrozbě bombou, která se ale nikdy nenašla. Extrémní nasazení bezpečnostních složek kvůli významným akcím a teroristickým hrozbám nelze dlouhodobě vydržet, zhodnotila mluvčí policejních odborů Linda Kebbabová. Policisté podle ní nemohou být všude a jednou kvůli tomu nastane vážný problém.

KOMENTÁŘ: Mohou Češi ještě pouštět svoje děti do Paříže, kde se znásilňuje pod Eiffelovkou?

Moje dcera, jíž budou čtyři roky, by určitě měla jednou vidět Paříž. Každý chce vidět Paříž. Audrey Hepburnová říkávala: „Paříž je vždy dobrý nápad.“ Jenže ve světle toho, co se v krásném městě neustále děje, že se tam aktuálně znásilňuje už i pod Eiffelovkou, zbývá spíš ivánkovské: „Je to dobrej nápad, špatnej nápad, nebo jakej je to nápad?“

PŘEHLEDNĚ: Francie znovu v plamenech. Proč se lidé bouří a kdy nepokoje skončí?

Francie je opět v jednom ohni, a to doslova. Od minulého týdne v zemi panují rozsáhlé a velmi násilné protesty, které začaly poté, co policisté zastřelili mladého řidiče ujíždějícího při dopravní kontrole. Do ulic vyrazily desítky tisíc lidí a francouzská města se ocitla v plamenech. Dochází k rabování, hromadným zatýkáním a vlně střetů mezi demonstranty a bezpečnostními složkami. Poslední dvě noci se situace začala uklidňovat. Následující řádky nabízejí přehledné shrnutí aktuálního dění.

Nejhorší noc. Paříž znovu hořela. Panují hororové obavy, že se celá Francie ocitne v plamenech

Policie ve Francii zadržela 667 lidí při třetí noci výtržností a chaosu po smrtícím zákroku tamních bezpečnostních složek. Uvádějí to agentury Reuters a AFP s odvoláním na ministra vnitra Geralda Darmanina. Prezident Emmanuel Macron v pátek kvůli krizovému jednání v Paříži předčasně opustil zasedání Evropské rady v Bruselu. Následně prohlásil, že francouzská vláda nasadí k potlačování nepokojů další prostředky. Nouzový stav však nevyhlásil. Nepokoje v zemi vyvolala úterní smrt 17letého mladíka, kterého policie zastřelila při silniční kontrole. Situace byla v noci na pátek nejhorší zejména v Paříži a jejím okolí. Požáry ale hlásily i úřady v severofrancouzském Lille a incidenty policie zaznamenala po celé zemi.

Louvre v obýváku. Muzea lze navštívit on-line a vše si pořádně prohlédnout

Že jsou kvůli koronaviru zavřená muzea a navíc nemůžeme cestovat do jiných zemí? Nevadí. Největší světové galerie ale také menší muzea nabízejí prohlídky on-line. Petrohradskou Ermitáž můžete projít celou, Louvre vás pustí do egyptských sbírek, v Metropolitním muzeu umění lze navštívit expozici věnovanou středověkým klášterům. Za pozornost ale stojí i ne tak známé galerie se sbírkami Fridy Kahlo nebo Salvadora Dalího.