Jezdíte na dálnici v levém pruhu, i když nepředjíždíte? Hrozí vám několikatisícová pokuta

Řidiči by správně měli využívat primárně pravý pruh. Střední a levý jen při předjíždění.

Většina z nás nedbá na pravidla a na dálnici jezdí pouze v levém pruhu. Za přestupek hrozí několikatisícová pokuta. Policie se letos rozhodla zakročit a bez milosti začala tento přestupek trestat.

Štáb CNN Prima NEWS vyrazil na dálnici D1 zkontrolovat, jestli řidiči využívají levý pruh skutečně jen pro předjíždění, jak to ukládá zákon. Během zhruba hodiny jely ve špatném pruhu desítky řidičů. „Tady můžeme vidět, že pravý jízdní pruh je volný a v tom pruhu uprostřed a vlevo jedou dvě auta vedle sebe, ještě k tomu stejnou rychlostí,“ okomentoval typickou situaci na dálnici majitel autoškoly Václav Volf.

Zákon nám totiž říká, že mimo obec máme jet jen v pravém pruhu. Ten levý nebo případně prostřední máme využívat jen pro předjíždění. Realita je ale jiná. Někteří Češi lidem s tímto nešvarem začali říkat PLP – tedy přátelé levého pruhu a zaměřovat se na ně začali i policisté. „Policie ČR pořádá v průběhu celého roku několik akcí, které jsou zaměřeny také na chování řidičů, zda dodržují jízdu v jízdním pruhu, ve kterém jezdit mají,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová.

Hrozí pokuta až 2 500 korun

Mnoho řidičů považuje jízdu v levém pruhu za bezpečnější. „Nemusí reagovat na auta přijíždějící z vedlejší silnice, tu a tam narazí na pomalejší kamion čili oni nemusí dělat nic, jen se držet toho levého pruhu,“ vysvětlil dopravní expert Roman Budský.

Takové chování vás ale může mrzet. Když vás policie chytí, zaplatíte pokutu v rozmezí 2 000 až 2 500 korun.

Tagy: