Joe Biden: Bude „nudný“ kandidát prezidentem USA, nebo ho zničí sexuální obvinění?

V dubnu roku 2019 ohlásil kandidaturu na americkou hlavu státu bývalý viceprezident Joe Biden. A demokratickým voličům svitla naděje – proti Trumpovi se „konečně“ postavil někdo, kdo má více než teoretickou šanci současného prezidenta vystěhovat z Bílého domu. Kdo je Biden? V čem vyniká a v čem zaostává?

„Jestli dáme Donaldu Trumpovi osm let v Bílém domě, navždy a naprosto zásadně změní charakter našeho národa a změní to, kým jsme. Nemůžu stát opodál a jen tomu přihlížet,“ sdělil Biden 25. dubna 2019 ve videu, jehož prostřednictvím ohlásil svou kandidaturu na prezidenta Spojených států:

Biden se ve volebních průzkumech mezi demokratickými kandidáty okamžitě vyhoupl na přední příčku, když v preferencích překonal například Bernieho Sanderse nebo Elizabeth Warrenovou.

Pomalý rozjezd a drtivý finiš v primárkách

I přes silnou podporu se Biden prakticky dodnes nemůže zbavit obrazu politika, který je nevýrazný a slabý v rétorických potyčkách. „Joe Biden je nudný kandidát. A právě proto se mu daří,“ napsal loni v srpnu britský deník The Guardian. „Je to kandidát staré školy. Vede kampaň stylem, který spadá do jiné politické éry.“

A nevýrazně vplul Biden také do letošních primárek (během primárních voleb voliči postupně ve všech státech USA vybírají kandidáta z jedné politické strany). V Iowě skončil až čtvrtý, pohořel v New Hampshire a v Nevadě se musel sklonit před drtivým Sandersovým vítězstvím. První triumf oslavil Biden až 29. února v Jižní Karolíně.

Není proto divu, že po prvotním nadšení pohlíželi experti i voliči na další Bidenovo tažení se značnou skepsí. Pak ale přišel 3. březen a s ním takzvané Superúterý (Super Tuesday), kdy vyrazili voliči k urnám celkem v 15 státech. Bidenovi se podařilo ovládnout deset z nich, čímž se vyhoupl na průběžnou první pozici.

Po Superúterý začalo startovní pole demokratických kandidátů řídnout. Už 4. března stáhl kandidaturu bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a veřejně podpořil právě Bidena, stejně jako Warrenová, která ze souboje odstoupila o den později.

Nejdéle s Bidenem držel krok Sanders. I ten ale povolil, když prohrál osm z následujících jedenácti primárek. Ve středu 8. dubna se proto Sanders rozhodl ze závodu o Bílý dům odstoupit, ba co víc, nečekaně brzy vyslovil Bidenovi podporu. Bývalý viceprezident tak měl cestu k souboji s Trumpem volnou.

Ve stínu Obamovy vlády

Biden se do povědomí amerických občanů dostával pozvolna. Jako mladý začal pracovat jako právník, v osmadvaceti letech byl zvolen do okresní rady ve městě New Castle. Dva roky poté se probojoval do Senátu, který se stal jeho domovem na dlouhých šest volebních období.

Práce v budově Kapitolu se vzdal až 15. ledna 2009, o pět dní později složil slib jako viceprezident Baracka Obamy. Mezi hlavní úspěchy Obamovy a Bidenovy éry se zařadil projekt Obamacare. Meritem tohoto federálního zákona z roku 2010 byla snaha zvýšit počet občanů se zdravotním pojištěním, což se během následujících let skutečně podařilo.

Ve funkci druhého muže USA setrval Biden dvě volební období. V roce 2017 ho v rezidenci Number One Observatory Circle, tradičním sídle viceprezidentů, vystřídal Mike Pence.

Exprezident Obama na svého pobočníka ani po letech nezapomněl. V úterý 14. dubna 2020 oficiálně podpořil Bidenovu prezidentskou kandidaturu. „Joe má charakter i zkušenosti na to, aby nás provedl jedním z nejtemnějších období a uzdravil nás,“ řekl Obama ve videu na Twitteru.

Strašidelný Joe

Ačkoli Biden není tak výstřední jako jeho soupeř Trump, i on má na kontě několik kontroverzí, mezi kterými vyčnívají jeho údajné sexuální útoky. V médiích si pro ně vysloužil přezdívku Creepy Joe (Strašidelný Joe).

Například v roce 2014 měl Biden během kampaňového shromáždění přistoupit zezadu k političce Lucy Floresové, sáhnout jí na ramena a políbit ji na temeno hlavy. Podobně intimní kontakt měl Biden iniciovat v roce 2009 se ženou jménem Amy Lapposová, bývalou poradkyní jednoho z kongresmanů. A v roce 1993 s Tary Readeovou, která dělala praktikantku v Bidenově senátorském týmu. Žena bývalého viceprezidenta obvinila ze sexuálního útoku loni, ten vinu odmítá.

Televizní kamery mnohokrát zachytily Bidena, jak se ostentativně dotýká žen a dětí. V očích veřejnosti jeho projevy fyzické interakce neustále balancují na hraně milého kontaktu a sexuálního obtěžování.

„Očividně jde o legraci. Biden je kamarádský a nechce nikomu ublížit,“ napsal americký portál Vox, podle kterého je řada Bidenových „skandálů“ vytržena z kontextu. Ženy, které obvinily Bidena ze sexuálního obtěžování, míní opak. Bývalý viceprezident vinu odmítá.

Bidenovy údajné sexuální výstřelky kritizuje také Trump. „Je to velmi strašná věc, velmi děsivá věc,“ řekl prezident v médiích 1. května. „Biden by měl skončit a jít bojovat své vlastní bitvy,“ dodal Trump, který má sám na kontě řadu sexuálních obvinění.

Šance na vítězství

Souboj Trumpa a Bidena bude těsný, věští dubnové volební průzkumy. Podle portálu Real Clear Politics, který shromažďuje data z celých Spojených států, je ale větším favoritem Biden.

Datum amerických prezidentských voleb je stanoveno na 3. listopadu. Je však pravděpodobné, že se hlasování kvůli pandemii koronaviru odloží. Pokud ve volbách uspěje Biden, stane se v 78 letech nejstarším prezidentem USA v historii.

Bidenovy milníky

1942: Narodil se 20. listopadu ve městě Scranton v Pensylvánii

1966: Poprvé se oženil, vzal si Neilii Hunterovou, se kterou měl tři děti

1972: Uspěl ve volbách do Senátu, kde pracoval šest volebních období

1972: Před Vánoci zemřela při autonehodě jeho žena a dvě dcery

1977: Podruhé se oženil s Jill Tracy Jacobsovou, se kterou má jednu dceru

2008: Obama oficiálně oznámil, že si vybral Bidena za viceprezidenta

2009: Biden složil 20. ledna slib jako viceprezident

2019: Oznámil 25. dubna kandidaturu na prezidenta USA

2020: Biden 3. března ovládl Superúterý a stal se oficiálně favoritem v demokratickém klání

2020: Sanders stáhl kandidaturu 8. dubna, Bidenova cesta k souboji s Trumpem byla volná

Tagy: