reklama

Hra o Bílý dům: Bernie Sanders překvapivě brzy podpořil Joea Bidena

Bernie Sanders minulou středu odstoupil z klání o prezidentskou kandidaturu za demokraty. Stranická nominace tak spadla do náručí Bidena. Sanders v pondělí vyjádřil Bidenovi oficiální podporu a označil Donalda Trumpa za nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii. Jde o překvapivý tah. Politologové očekávali, že zástupce levého křídla demokratů bude s vyjádřením podpory otálet. Ostatně v minulých volbách podpořil protikandidátku Hillary Clintonovou až na poslední chvíli.

reklama

Ještě před několika týdny byli Biden a Sanders rivaly, kteří se jako zkušení političtí harcovníci předháněli o pozornost amerických voličů. Jenže Sanders (78) ve středu nominační závod vzdal. Je tak rozhodnuto, že o prezidentské křeslo se s Trumpem utká Biden (77). Pokud se kvůli koronaviru prezidentské volby v USA neodloží, stane se tak 3. listopadu.

V únoru to přitom ještě vypadalo, že se nominantem demokratů může stát Sanders, který ovládl primárky v New Hampshire, a do volebního superúterý vstupoval s převahou voličů.

Třetího března ale voliči ve 14 amerických státech převážili misky vah na stranu Bidena, který tehdy získal většinu delegátů. Biden následně bodoval i v primárkách na Floridě, v Illinois, Arizoně i Wisconsinu. Volební boj v březnu i dubnu ovlivnila koronavirová pandemie, kvůli které se většina primárek odložila.

Zbavme se nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii

Ve snaze posílit vliv demokratické strany se Sanders prozatím rozhodl, že zůstane na kandidátních listinách i pro nadcházející primárky, aby získal více delegátů. Demokratický triumf už ale získat nemůže. Otázkou nyní je, zda bude ve volební kampani vystupovat aktivně a o nové delegáty bojovat.

O stažení nominace informoval Sanders prostřednictvím sdíleného internetového streamu. V něm poprosil všechny americké občany, aby se spojili a volili Bidena. „Nacházíme se v hrozné a bezprecedentní době. A vím, že sdílíme chápání toho, že musíme jít kupředu, právě teď. Za této bezprecedentní situace musíme mluvit o hrozném strachu, který cítí tolik našich amerických spoluobčanů. Takže dnes žádám všechny Američany, všechny demokraty, všechny nezávislé a mnohé republikány, aby se v této kampani spojili a podpořili vaši kandidaturu, kterou podporuji i já,“ vyjádřil Bidenovi jasnou podporu Sanders.

Zdůraznil také, za jak zásadní hrozbu považuje Trumpovo setrvání v úřadu: „Udělejme všechno pro to, abychom porazili někoho, kdo – jak já věřím a mluvím teď jen za sebe – je nejnebezpečnějším prezidentem v moderní historii této země.“

K tématu

Trumpovi Sanders také vyčetl, že ignoroval informace, které mu o pandemii koronaviru poskytovali experti, a že nevyužil americké zákony, které by umožnily včasnou produkci plicních ventilátorů, roušek, rukavic a dalších ochranných pomůcek, které dnes zdravotnický personál nutně potřebuje. Trumpa nazval prezidentem, který „pravděpodobně ani nečetl ústavu a myslí si, že stojí nad zákonem, neustále lže a ukázal – alespoň tedy mě – že je rasista, sexista, xenofob a nábožensky bigotní člověk,“ a řekl, že udělá vše, co může, aby se Trump do prezidentského úřadu podruhé nedostal.

Ve chvíli, kdy se Sanders vzdal nominačních bojů, ztratily statisíce amerických voličů svého favorita. Vermontský senátor měl pro své levicové názory podporu hlavně mladších lidí. Sanders brojil proti nerovnosti platů a chtěl lidem zajistit plošné zdravotní pojištění. Ať už se současně bezprizorní masa voličů přidá na stranu Trumpa či na Bidena, jejich podpora může být při finálním zúčtování klíčová.

V úterý slíbil podporu Bidenovy kandidatury také bývalý prezident Barack Obama. Oficiálně ji chce oznámit večer prostřednictvím videa na sociálních sítích.

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama