reklama

Hra o Bílý dům: Bernie Sanders překvapivě brzy podpořil Joea Bidena

Bernie Sanders minulou středu odstoupil z klání o prezidentskou kandidaturu za demokraty. Stranická nominace tak spadla do náručí Bidena. Sanders v pondělí vyjádřil Bidenovi oficiální podporu a označil Donalda Trumpa za nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii. Jde o překvapivý tah. Politologové očekávali, že zástupce levého křídla demokratů bude s vyjádřením podpory otálet. Ostatně v minulých volbách podpořil protikandidátku Hillary Clintonovou až na poslední chvíli.

reklama

Ještě před několika týdny byli Biden a Sanders rivaly, kteří se jako zkušení političtí harcovníci předháněli o pozornost amerických voličů. Jenže Sanders (78) ve středu nominační závod vzdal. Je tak rozhodnuto, že o prezidentské křeslo se s Trumpem utká Biden (77). Pokud se kvůli koronaviru prezidentské volby v USA neodloží, stane se tak 3. listopadu.

V únoru to přitom ještě vypadalo, že se nominantem demokratů může stát Sanders, který ovládl primárky v New Hampshire, a do volebního superúterý vstupoval s převahou voličů.

Třetího března ale voliči ve 14 amerických státech převážili misky vah na stranu Bidena, který tehdy získal většinu delegátů. Biden následně bodoval i v primárkách na Floridě, v Illinois, Arizoně i Wisconsinu. Volební boj v březnu i dubnu ovlivnila koronavirová pandemie, kvůli které se většina primárek odložila.

Zbavme se nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii

Ve snaze posílit vliv demokratické strany se Sanders prozatím rozhodl, že zůstane na kandidátních listinách i pro nadcházející primárky, aby získal více delegátů. Demokratický triumf už ale získat nemůže. Otázkou nyní je, zda bude ve volební kampani vystupovat aktivně a o nové delegáty bojovat.

O stažení nominace informoval Sanders prostřednictvím sdíleného internetového streamu. V něm poprosil všechny americké občany, aby se spojili a volili Bidena. „Nacházíme se v hrozné a bezprecedentní době. A vím, že sdílíme chápání toho, že musíme jít kupředu, právě teď. Za této bezprecedentní situace musíme mluvit o hrozném strachu, který cítí tolik našich amerických spoluobčanů. Takže dnes žádám všechny Američany, všechny demokraty, všechny nezávislé a mnohé republikány, aby se v této kampani spojili a podpořili vaši kandidaturu, kterou podporuji i já,“ vyjádřil Bidenovi jasnou podporu Sanders.

Zdůraznil také, za jak zásadní hrozbu považuje Trumpovo setrvání v úřadu: „Udělejme všechno pro to, abychom porazili někoho, kdo – jak já věřím a mluvím teď jen za sebe – je nejnebezpečnějším prezidentem v moderní historii této země.“

Trumpovi Sanders také vyčetl, že ignoroval informace, které mu o pandemii koronaviru poskytovali experti, a že nevyužil americké zákony, které by umožnily včasnou produkci plicních ventilátorů, roušek, rukavic a dalších ochranných pomůcek, které dnes zdravotnický personál nutně potřebuje. Trumpa nazval prezidentem, který „pravděpodobně ani nečetl ústavu a myslí si, že stojí nad zákonem, neustále lže a ukázal – alespoň tedy mě – že je rasista, sexista, xenofob a nábožensky bigotní člověk,“ a řekl, že udělá vše, co může, aby se Trump do prezidentského úřadu podruhé nedostal.

Ve chvíli, kdy se Sanders vzdal nominačních bojů, ztratily statisíce amerických voličů svého favorita. Vermontský senátor měl pro své levicové názory podporu hlavně mladších lidí. Sanders brojil proti nerovnosti platů a chtěl lidem zajistit plošné zdravotní pojištění. Ať už se současně bezprizorní masa voličů přidá na stranu Trumpa či na Bidena, jejich podpora může být při finálním zúčtování klíčová.

V úterý slíbil podporu Bidenovy kandidatury také bývalý prezident Barack Obama. Oficiálně ji chce oznámit večer prostřednictvím videa na sociálních sítích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama