Hra o Bílý dům: Bernie Sanders překvapivě brzy podpořil Joea Bidena

Bernie Sanders minulou středu odstoupil z klání o prezidentskou kandidaturu za demokraty. Stranická nominace tak spadla do náručí Bidena. Sanders v pondělí vyjádřil Bidenovi oficiální podporu a označil Donalda Trumpa za nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii. Jde o překvapivý tah. Politologové očekávali, že zástupce levého křídla demokratů bude s vyjádřením podpory otálet. Ostatně v minulých volbách podpořil protikandidátku Hillary Clintonovou až na poslední chvíli.

Ještě před několika týdny byli Biden a Sanders rivaly, kteří se jako zkušení političtí harcovníci předháněli o pozornost amerických voličů. Jenže Sanders (78) ve středu nominační závod vzdal. Je tak rozhodnuto, že o prezidentské křeslo se s Trumpem utká Biden (77). Pokud se kvůli koronaviru prezidentské volby v USA neodloží, stane se tak 3. listopadu.

V únoru to přitom ještě vypadalo, že se nominantem demokratů může stát Sanders, který ovládl primárky v New Hampshire, a do volebního superúterý vstupoval s převahou voličů.

Třetího března ale voliči ve 14 amerických státech převážili misky vah na stranu Bidena, který tehdy získal většinu delegátů. Biden následně bodoval i v primárkách na Floridě, v Illinois, Arizoně i Wisconsinu. Volební boj v březnu i dubnu ovlivnila koronavirová pandemie, kvůli které se většina primárek odložila.

Zbavme se nejnebezpečnějšího prezidenta v moderní historii

Ve snaze posílit vliv demokratické strany se Sanders prozatím rozhodl, že zůstane na kandidátních listinách i pro nadcházející primárky, aby získal více delegátů. Demokratický triumf už ale získat nemůže. Otázkou nyní je, zda bude ve volební kampani vystupovat aktivně a o nové delegáty bojovat.

O stažení nominace informoval Sanders prostřednictvím sdíleného internetového streamu. V něm poprosil všechny americké občany, aby se spojili a volili Bidena. „Nacházíme se v hrozné a bezprecedentní době. A vím, že sdílíme chápání toho, že musíme jít kupředu, právě teď. Za této bezprecedentní situace musíme mluvit o hrozném strachu, který cítí tolik našich amerických spoluobčanů. Takže dnes žádám všechny Američany, všechny demokraty, všechny nezávislé a mnohé republikány, aby se v této kampani spojili a podpořili vaši kandidaturu, kterou podporuji i já,“ vyjádřil Bidenovi jasnou podporu Sanders.

Zdůraznil také, za jak zásadní hrozbu považuje Trumpovo setrvání v úřadu: „Udělejme všechno pro to, abychom porazili někoho, kdo – jak já věřím a mluvím teď jen za sebe – je nejnebezpečnějším prezidentem v moderní historii této země.“

Trumpovi Sanders také vyčetl, že ignoroval informace, které mu o pandemii koronaviru poskytovali experti, a že nevyužil americké zákony, které by umožnily včasnou produkci plicních ventilátorů, roušek, rukavic a dalších ochranných pomůcek, které dnes zdravotnický personál nutně potřebuje. Trumpa nazval prezidentem, který „pravděpodobně ani nečetl ústavu a myslí si, že stojí nad zákonem, neustále lže a ukázal – alespoň tedy mě – že je rasista, sexista, xenofob a nábožensky bigotní člověk,“ a řekl, že udělá vše, co může, aby se Trump do prezidentského úřadu podruhé nedostal.

Ve chvíli, kdy se Sanders vzdal nominačních bojů, ztratily statisíce amerických voličů svého favorita. Vermontský senátor měl pro své levicové názory podporu hlavně mladších lidí. Sanders brojil proti nerovnosti platů a chtěl lidem zajistit plošné zdravotní pojištění. Ať už se současně bezprizorní masa voličů přidá na stranu Trumpa či na Bidena, jejich podpora může být při finálním zúčtování klíčová.

V úterý slíbil podporu Bidenovy kandidatury také bývalý prezident Barack Obama. Oficiálně ji chce oznámit večer prostřednictvím videa na sociálních sítích.

Tagy: