Válka odborářů se vyostřuje: Středulovi demonstrace krachla. Jsem radikální, vrací úder Dufek

Loňská demonstrace Josefa Středuly byla krachem. Neměl podporu lidí a před svými podporovateli se přetvařoval, uvedl předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek na konto šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Tomu se nelíbila Dufkova účast na protivládní demonstraci na Václavském náměstí, kterou pořádal kontroverzní politik Jindřich Rajchl (PRO). Protesty k večeru vyústily ve střety s policejními těžkooděnci, a to když se skupina lidí snažila sundat ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea.

Středula se od Dufkovy přítomnosti na protivládních demonstracích veřejně distancoval. „Asociace samostatných odborů nemá s našimi odbory naštěstí nic společného,“ konstatoval odborový předák. Nelíbilo se mu, že Dufek mluvil o Němcích jako o „skopčácích“ a že vyzýval účastníky k dalším protestům, třeba ve formě blokády skladů supermarketů. Odborářova slova označil za nepřijatelná.

Na Středulovu kritiku po několika dnech zareagoval i Dufek. „Koho vlastně jako předseda ČMKOS oslovuje a čí zájmy hájí? Těch pár tisícovek lidí, kteří přišli na jím svolanou demonstraci loni na podzim? Vždyť to byl naprostý krach – poté, co Václavské náměstí vidělo skutečnou demonstraci desítek tisíc nespokojených v září minulého roku. Tam mělo být jeho místo. A kde byl? Sháněl podpisy na svoji kandidaturu na prezidenta. Nakonec i tato jeho kandidatura na prezidenta ukázala, že nemá podporu veřejnosti a ani jeho členů,“ odmítl Dufek výtky z konkurenční organizace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skopčáci vše skoupili a teď diktují, pijavice, hřímal odborář Dufek. Naštval Středulu

Středula podle něj odstartoval nečestnou hru se svými podporovateli, když jim ještě den před odstoupením z prezidentského klání tvrdil, že do voleb půjde. „Ujišťoval i sociální demokraty na jejich sjezdu, kteří mu vyjadřovali podporu. Muselo to být těžké takto se přetvařovat a nedokázat čestně přiznat, co má v úmyslu. A koho doporučil, aby jeho odboráři podporovali – raději ani nevzpomínat,“ pokračoval Dufek ve svém vyjádření s narážkou na ekonomku Danuši Nerudovou. Tu se Středula rozhodl podpořit.

Všechno teprve začíná

Předseda ASO posléze přiznal, že je jeho vystupování radikální. „Ano, jsem radikální. Proti této politické reprezentaci, která nám tu vládne, budu bojovat ze všech sil. Ona se s námi – zaměstnanci – také nemazlí. Všechno teprve začíná a musíme jasně říci politikům, že se budeme bránit. Ještě něco – jsem v čele našeho odborového svazu třicet let. A je za námi hodně práce,“ dodal Dufek.

Na druhou stranu ho podle svých slov mrzí, že se dostal do křížku s jinou odborovou organizací. Stojí si ale za názorem, že spor vyvolal až Středula. „Mohu se všem svým členům podívat do očí, protože já jsem náš odborový majetek, který slouží jak členům, tak také dětem, rozmnožil a starám se o něj, protože vím, že ho jednou budu předávat svým nástupcům. A co zbude po ČMKOS? Nájem v domě, který patří ministerstvu financí, kam bych si určitě nesedl,“ uzavřel předseda ASO.

Protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí na sobotu 11. března strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část protestujících pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy.

Policisté zajistili 18 lidí, podezřelí jsou z přestupku. Jeden z účastníků byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny.

Tagy: