reklama

Premiér Babiš a válečná veteránka Emilie se jako první nechali očkovat proti covidu

V neděli 27. prosince se v Česku začalo očkovat vakcínou proti covidu. Mezi prvními, kdo si nechal aplikovat vakcínu, byl premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emilie Řepíková. Babiš se nechal naočkovat mimo jiné proto, aby šel příkladem. Vakcína je podle něj jedinou cestou, jak se vrátit zpět k normálnímu životu. Očkovat se v neděli nechal i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

reklama

„Máme za sebou jiné Vánoce a čeká nás jiný konec roku, na který jsme nebyli zvyklí,“ řekl premiér na tiskové konferenci před samotným očkováním. Rok 2020 označil za nejhorší v moderní historii. „Kvůli tomuto onemocnění nejenom zemřelo hodně našich spoluobčanů, ale covid negativně ovlivnil životy všech. Vakcína nám dává naději, že se vrátíme do normálního života,“ konstatoval Babiš.

Vojenskou nemocnici si premiér vybral z toho důvodu, že má s vojáky dobré zkušenosti. „Právě ÚVN byla ta, která šla příkladem v odběrných místech, ale také hospitalizacích. Také samozřejmě vojáci, kteří jsou v integrovaném centrálním řídícím týmu, nám strašně moc pomáhali. Chci poděkovat jim i všem zdravotníkům, kteří stále bojují o životy spoluobčanů, protože stále máme v nemocnicích více než 4 tisíce hospitalizovaných,“ řekl Babiš.

Podotkl, že i když vakcína dorazila a země začíná s očkováním, boj ještě slov neskončil. „Musíme si přát, aby příští rok byl lepší a vše jsme zvládli,“ komentoval premiér.

I ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral uvedl, že vakcína je jediná cesta, jak se dostat z této „příšerné“ situace, která postihla celý svět. „Myslím si, že díky tomu, že má naše nemocnice očkovací centrum, se úkolu zhostí dobře. V neděli zahajujeme očkování zdravotníků, v tuto chvíli se nám přihlásilo téměř 700 pracovníků,“ řekl na brífinku ředitel Zavoral.

Dodal, že od března prodělalo chorobu více než 500 zdravotníků, což označil za vysoké číslo. „Domnívám se, že budeme ještě potřebovat zdravé lékaře a sestry, protože nás rozhodně na počátku příštího roku nečekají nelehké časy,“ upozornil Zavoral.

Očkování v deset dopoledne dostal ve Fakultní nemocnici v Brně i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Samotné injekci předcházelo vyšetření a pohovor s lékařem v ordinaci. „Jako od maminky,“ konstatoval po očkování lékař.

„Jsem rád, že máme bezpečnou a spolehlivou vakcínu a že můžu takto všem ukázat, že není, čeho se bát,“ řekl po injekci Blatný. „Nenabízel bych vám nic, v co bych nevěřil, a co bych nevyzkoušel. Očkování má smysl a je to cesta k normálnímu životu,“ doplnil.

V brněnské fakultní nemocnici Blatný v minulosti působil jako primář na Oddělení dětské hematologie a biochemie a od ledna 2020 ve fakultní nemocnici působil také jako zdravotnický náměstek. Funkci po jmenování ministrem opustil.

Projev solidarity v EU

Během brífinku Babiš upozornil na to, že členské státy Evropské unie se předem domluvili, že vakcíny budou objednávat společně přes unii. „EU domluvila pět vakcín, mezi prvními je ta od Pfizer a BioNTech, která dorazila v sobotu. Stejné množství, tedy 9 750 dávek, dorazilo i do jiných členských zemí,“ popsal premiér. V neděli ráno začala očkovat celá Evropská unie. Podle něj tím všichni projeví solidaritu a ukáží, že fungují společně.

„Česko dostalo možnost objednat si dostatečné množství vakcín, celkově 15 901 700 vakcín, tedy pro 8 953 849 tisíc našich spoluobčanů,“ uvedl a upozornil na to, že je to větší množství, než bylo původně zveřejněno. „Využili jsme obci u firmy Pfizer a BioNTech minulý týden a dostali jsme další čtyři miliony dávek,“ vysvětlil. Vzhledem k navýšení množství a specifika jejího skladování při mínus 70 stupních se rozšíří počty očkovacích center.

První dávka vakcín se rozdělila mezi čtyři pražské nemocnice a dvě brněnské. Další dodávka 19 500 dorazí příští týden, ty už by měly být rozvezeny do jednotlivých krajů. Celkově dostane podle premiéra Andreje Babiše Česko v prosinci a lednu více než 355 tisíc vakcín od firem Pfizer a BioNTech.

Maličko to píchlo

„Jsme na to připraveni, ministerstvo zdravotnictví vydalo aktualizovanou očkovací strategii, bude zprovozněn objednávací systém, zkrátka na všem se pracuje,“ informoval Babiš. Očkovat se pravděpodobně bude devět měsíců a občané tak budou mít možnost se na termín očkování se zaregistrovat. Také připomněl, že se čeká na schválení vakcíny Moderna od Evropské komise, tu by měla schválit do 6. ledna.

Česko začne nejdříve očkovat starší lidi a ohrožené skupiny. „Co se týká mé osoby rozhodl jsem se jít příkladem a nechám se dnes naočkovat,“ informoval Babiš. Poukázal také na to, že lidé nemusí mít z vakcíny obavy. „Občané se nemusí obávat, lék schválila Evropská agentura pro léky,“ zdůraznil.

Společně s premiérem se mezi prvníma nechala naočkovat také veteránka druhé světové války Emilie Řepíková. Po očkování obdrželi očkovací průkaz, ve kterém se uvádí datum vakcinace a také další den, kdy přijdou na druhou dávku. Ta se očkuje za 21 dní. „Zatím se nic neděje,“ konstatoval Babiš poté, co dostal injekci. „Maličko to píchlo, a to je všechno,“ usmála se Řepíková.

Tagy:
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

Čokoládová, nebo jahodová aneb souboj o zmrzlinu: Babiš nám přebírá PR, smějí se Piráti

„Udělám vše pro to, aby Piráti nezakázali vanilkovou a čokoládovou zmrzlinu,“ napsal premiér Andrej Babiš (ANO) na sociální sítě a navíc lidi na točenou zmrzlinu zve. Piráti se brání, že žádnou zmrzlinu zakazovat nehodlají. Premiér navíc podle nich přebírá jejich PR, protože to byli právě oni, kteří jako první oznámili, že v rámci kampaně budou rozdávat jahodové nanuky. Mohlo by se tak zdát, že zmrzlina je zásadnějším tématem voleb než bydlení nebo důchodová reforma.

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

reklama

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

reklama