reklama

Pane ministře, požádejte o pomoc Německo, prosí už dvě nemocnice. Jsou na hraně

Kritickou situaci na jednotkách intenzivní péče hlásí nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký CNN Prima NEWS řekl, že kraj už musel požádat o pomoc sousední Německo. „V sobotu ráno jsme měli jedno volné místo na JIP pro covidové pacienty,“ popsal mluvčí.

reklama

Počet pacientů, kteří vyžadují neustálou intenzivní péči, stále roste. „Situace v posledním týdnu je na hraně kapacit. Ne, že bychom neměli postele nebo umělou plicní ventilaci. Problém spočívá v tom, že chybí kvalifikovaný personál. Sice nám pomáhají hasiči, vojáci i studenti, ale k umělé plicní ventilaci nemůžete postavit zdravotní sestru po pěti minutách proškolení a studenta už vůbec ne,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Podracký.

K tématu

Řešení je podle něj v převozu pacientů. „Převáželi jsme jednoho pacienta do Plzně, jednoho do Prahy. Pomohl by i převoz do polní nemocnice, která je zřízená státem, nebo redistribuce pacientů do německých zdravotních zařízení,“ uvedl mluvčí.

Karlovarský hejtman Petr Kulhánek prý už jednal s německými nemocnicemi. „Hejtman prověřoval, jestli platí nabídka Saska a Bavorska. Bylo nám sděleno, že i tam je situace složitá, ale ta nabídka platí. Ale to musí být na základě mezivládních smluv a dohod,“ vysvětlil Podracký.

Na vládu a ministerstvo zdravotnictví už apeloval pirátský poslanec za Karlovarský kraj Petr Třešňák. „Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči. Pane ministře, prosím, požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od vás,“ vzkázal Třešňák ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Zdůraznil, že zdravotní sestry i lékaři už jsou zcela vyčerpaní.

Podle ministra zdravotnictví ale není převoz do Německa ve hře. „S panem hejtmanem jsem mluvil v pátek. Převoz pacientů mezi regiony ČR probíhá pomocí NDLP a například v pátek byli převezeni dva pacienti z Karlovarského kraje do jiných krajů. Není třeba zahraniční pomoci a pan hejtman to ví,“ napsal CNN Prima NEWS Blatný.

Kritická situace je i v Královéhradeckém kraji. Kvůli plné kapacitě covidových lůžek v krajských zařízeních musely záchranky převézt už několik pacientů do jiných regionů.

K tématu

Tagy: nemocnice Karlovarský kraj Cheb JIP koronavirus covid Karlovy vary Petr Třešňák intenzivní péče

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Sněmovna

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

ŽIVĚ: Sněmovna debatuje o očkování. Poslanci na to mají jen tři hodiny

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) selhává, systém očkování nefunguje, zlobí se opozice. Na úterní jednání Sněmovny chce zařadit mimořádný bod, ve kterém má kabinet vysvětlit, jak bude probíhat distribuce vakcín a kdy budou naočkovány rizikové skupiny. Vládní hnutí ANO s tím souhlasí, debata má ale trvat maximálně tři hodiny.

Komentář: Loprais a spol. by zasloužili sexistické prasátečko. Kamenování ale ne
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Další články
reklama
reklama