reklama

Pane ministře, požádejte o pomoc Německo, prosí už dvě nemocnice. Jsou na hraně

Kritickou situaci na jednotkách intenzivní péče hlásí nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký CNN Prima NEWS řekl, že kraj už musel požádat o pomoc sousední Německo. „V sobotu ráno jsme měli jedno volné místo na JIP pro covidové pacienty,“ popsal mluvčí.

reklama

Počet pacientů, kteří vyžadují neustálou intenzivní péči, stále roste. „Situace v posledním týdnu je na hraně kapacit. Ne, že bychom neměli postele nebo umělou plicní ventilaci. Problém spočívá v tom, že chybí kvalifikovaný personál. Sice nám pomáhají hasiči, vojáci i studenti, ale k umělé plicní ventilaci nemůžete postavit zdravotní sestru po pěti minutách proškolení a studenta už vůbec ne,“ vysvětlil CNN Prima NEWS Podracký.

Řešení je podle něj v převozu pacientů. „Převáželi jsme jednoho pacienta do Plzně, jednoho do Prahy. Pomohl by i převoz do polní nemocnice, která je zřízená státem, nebo redistribuce pacientů do německých zdravotních zařízení,“ uvedl mluvčí.

Karlovarský hejtman Petr Kulhánek prý už jednal s německými nemocnicemi. „Hejtman prověřoval, jestli platí nabídka Saska a Bavorska. Bylo nám sděleno, že i tam je situace složitá, ale ta nabídka platí. Ale to musí být na základě mezivládních smluv a dohod,“ vysvětlil Podracký.

Na vládu a ministerstvo zdravotnictví už apeloval pirátský poslanec za Karlovarský kraj Petr Třešňák. „Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči. Pane ministře, prosím, požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od vás,“ vzkázal Třešňák ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Zdůraznil, že zdravotní sestry i lékaři už jsou zcela vyčerpaní.

Podle ministra zdravotnictví ale není převoz do Německa ve hře. „S panem hejtmanem jsem mluvil v pátek. Převoz pacientů mezi regiony ČR probíhá pomocí NDLP a například v pátek byli převezeni dva pacienti z Karlovarského kraje do jiných krajů. Není třeba zahraniční pomoci a pan hejtman to ví,“ napsal CNN Prima NEWS Blatný.

Kritická situace je i v Královéhradeckém kraji. Kvůli plné kapacitě covidových lůžek v krajských zařízeních musely záchranky převézt už několik pacientů do jiných regionů.

Tagy:
nemocnice Karlovarský kraj Cheb JIP koronavirus covid Karlovy vary Petr Třešňák intenzivní péče

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Špicar: Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam. Neudělá z nás Německo ani Řecko

Otázka přijetí eura není součástí předvolebních kampaní. Podle hostů pořadu Interview, ekonoma Martina Slaného a viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara, je hlavním důvodem fakt, že po něm tady nyní není poptávka. Na samotnou jednotnou evropskou měnu však mají rozdílný názor. „Euro je jen měna, nepřeceňujme jeho význam,“ uvedl Špicar. Slaný namítl, že to tak není a v případě eura jde i o politickou, fiskální a transferovou unii.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Vyšetřování koryčanské tragédie pokračuje. Policie žádá veřejnost o záznamy výbuchu

Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Dům explodoval ve středu 15. září. Neštěstí si vyžádalo život dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé včetně jejich dvou kolegů utrpěli zranění. Záznam, který má k dispozici redakce CNN Prima NEWS, můžete vidět v úvodním videu článku.

reklama