reklama

Zpověď zoufalých záchranářů: Nestíháme ani toaletu. Světlo na konci tunelu nevidíme

Nejvíce výjezdů za den v novodobé historii zažila v úterý jihomoravská záchranná služba. Záchranáři pracují prakticky nepřetržitě a ve hře už je i omezení výjezdů za méně závažnými případy. Více než třetina výjezdů souvisí s covidem.

reklama

Záchranář Lukáš Uher se během své dvanáctihodinové směny v Bohunicích prakticky nezastaví, za den vyjede klidně i desetkrát. „Na všechny to doléhá, jsme unavení, je toho moc. Nemáme si ani kdy zajít na záchod. Jsme opravdu vyčerpaní,“ zmínil Uher. Na náročné povolání je prý zvyklý, přesto tak psychicky vyčerpaný jako je teď, během páté covidové vlny, ještě nikdy nebyl.

„Nejhorší je, že není jasné, kdy současná situace skončí. Všichni se na to těšíme, ale světlo na konci tunelu nevidíme nikdo,“ uvedl. Sjednocený záchranný systém funguje na jihu Moravy 15 let. Za úterý zaznamenal rekordní počet výjezdů.

„V pondělí jsme realizovali 383 událostí, z toho 130 nějakým způsobem souviselo s covidem. Situace je mimořádně vážná a kritická,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Záchranáři potřebují stále další a další posily. Pomalu už ale není kde brát.

Na pomoc zřejmě vyrazí sanitky soukromých ambulancí a ve hře je i omezení výjezdů za méně závažnými případy. Epidemická situace v Česku se přitom nadále zhoršuje. Denně přibývají rekordní počty nově nakažených. Aktivních případů koronaviru je aktuálně téměř 280 tisíc. Hospitalizovaných s covidem pak už přes šest tisíc. Některé nemocnice proto hlásí plné kapacity.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama