Zpověď zoufalých záchranářů: Nestíháme ani toaletu. Světlo na konci tunelu nevidíme

Nejvíce výjezdů za den v novodobé historii zažila v úterý jihomoravská záchranná služba. Záchranáři pracují prakticky nepřetržitě a ve hře už je i omezení výjezdů za méně závažnými případy. Více než třetina výjezdů souvisí s covidem.

Záchranář Lukáš Uher se během své dvanáctihodinové směny v Bohunicích prakticky nezastaví, za den vyjede klidně i desetkrát. „Na všechny to doléhá, jsme unavení, je toho moc. Nemáme si ani kdy zajít na záchod. Jsme opravdu vyčerpaní,“ zmínil Uher. Na náročné povolání je prý zvyklý, přesto tak psychicky vyčerpaný jako je teď, během páté covidové vlny, ještě nikdy nebyl.

„Nejhorší je, že není jasné, kdy současná situace skončí. Všichni se na to těšíme, ale světlo na konci tunelu nevidíme nikdo,“ uvedl. Sjednocený záchranný systém funguje na jihu Moravy 15 let. Za úterý zaznamenal rekordní počet výjezdů.

„V pondělí jsme realizovali 383 událostí, z toho 130 nějakým způsobem souviselo s covidem. Situace je mimořádně vážná a kritická,“ potvrdila mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová. Záchranáři potřebují stále další a další posily. Pomalu už ale není kde brát.

Na pomoc zřejmě vyrazí sanitky soukromých ambulancí a ve hře je i omezení výjezdů za méně závažnými případy. Epidemická situace v Česku se přitom nadále zhoršuje. Denně přibývají rekordní počty nově nakažených. Aktivních případů koronaviru je aktuálně téměř 280 tisíc. Hospitalizovaných s covidem pak už přes šest tisíc. Některé nemocnice proto hlásí plné kapacity.

Tagy: