Naprostý nesmysl, nová opatření nezastaví šíření koronaviru, pustil se do vlády Dostál

Nouzovým stavem získala aktuální vláda imunitu, protože napadnout ji lze pouze před Ústavním soudem, uvedl v Hlavních zprávách expert na zdravotnické právo z Pirátské strany Ondřej Dostál. Nová opatření podle něj nepomohou zastavit šíření koronaviru a pozornost by měla směřovat k seniorům, zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

„Opatření, která vláda vyhlásila, nezastaví šíření covidu. To už ani nejde. Místo toho, aby se soustředila na ochranu těch, kteří končí v nemocnicích, což jsou neočkovaní senioři, kteří neprodělali covid, se pouští do restrikcí na úrovni venkovních trhů, což je naprostý nesmysl,“ zkritizoval zpřísnění vlády expert na zdravotnické právo z Pirátské strany Ondřej Dostál.

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob.

Vyhlášení nouzového stavu, který bude platit od půlnoci na pátek 30 dní, však dost mění z právního hlediska. „Bohužel, vyhlášením nouzového stavu vláda pro svá opatření získává imunitu, ta jdou napadnou jen před Ústavním soudem. Naštěstí u těch ostatních nejhorších diskriminací očkovaných se soud vypořádá, jsou už první žaloby. Vím asi o pěti,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS Dostál.

Nová opatření budou platit od pátku od 18 hodin. Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 až 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. Lidé také nebudou moct konzumovat jídlo v nákupních centrech, včetně takzvaných food courtů. Všechna nová protikoronavirová opatření přehledně shrnula redakce CNN Prima NEWS.

Vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) také od pátečních 18 hodin zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. „Jde pouze o adventní trhy, ale celoroční tržiště budou moci zůstat otevřená. Nebude tam moci probíhat konzumace pokrmů a pití na místě,“ upřesnil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Tagy: