reklama

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama

Nová opatření budou platit od pátku od 18 hodin. Restaurace, bary či kluby budou muset mít zavřeno mezi 22:00 až 04:59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. Lidé také nebudou moct konzumovat jídlo v nákupních centrech, včetně takzvaných food courtů.

Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátku moci maximálně 1 000 osob, a to očkovaných nebo po covidu. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí. Pohřby budou bez omezení.

Vláda podle Vojtěcha také od pátečních 18 hodin zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. „Jde pouze o adventní trhy, ale celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené. Nebude tam moci probíhat konzumace pokrmů a pití na místě,“ upřesnil ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Kabinet navíc od pátku vyhlásil nouzový stav na 30 dnů. Plošnému lockdownu se vláda brání.

Zpřísnění opatření PŘEHLEDNĚ:

  • Restaurace, bary či kluby

Provozovny stravovacích služeb, restaurace, bary, kluby nebo herny budou muset mít zavřeno mezi 22:00 až 04:59. Stále tam mohou jen očkovaní nebo lidé, kteří prodělali koronavirus během posledních 180 dnů.

  • Alkohol na veřejnosti

Lidé nebudou moci od pátečních 18 hodin konzumovat na veřejnosti alkohol. Výjimkou jsou pouze prostory restaurací nebo barů.

  • Nákupní centra

V nákupních centrech lidé nebudou moci nově konzumovat jídlo ani pití. Výjimkou nejsou ani takzvané food courty.

  • Kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce

Na kulturní představení, koncerty, sportovní utkání a vzdělávací akce bude od pátku moci maximálně 1 000 sedících osob. Doposud kapacita omezená nebyla. Opět platí, že tam mohou jen očkovaní nebo lidé, kteří prodělali koronavirus během posledních 180 dnů. Nebudou se tedy akceptovat antigenní či PCR testy. Pokud někdo nesplňuje pravidlo O-N, smí být přítomno max. 20 osob.

  • Ostatní hromadné akce

Na další hromadné akce typu oslav, večírků, svateb či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí. Opět se uznává systém O-N, tedy očkování nebo nemoc, pokud je na akci víc než 20 lidí.

  • Pohřby

Pohřby budou i nadále bez omezení, alespoň pro očkované. Pokud ale účast přesáhne 30 lidí, pořadatelé na obřady nesmějí vpustit neočkované účastníky.

  • Adventní trhy

Vláda zakázala i konání adventních trhů. Mohou se tam prodávat pouze kapři, vánoční stromky či jmelí.

  • Ostatní trhy

Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené. Nebude tam moci probíhat konzumace jídla a pití na místě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama