Jsou míče správně nafouknuté… a nabité? V Kataru musí před zápasy do zásuvky

Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Robert Lewandowski a další desítky plejerů kopou na mistrovství světa v Kataru do předmětu s názvem Al-Rihla. A to ani zdaleka není nějaký obyčejný míč, protože ve svém nitru ukrývá 14gramový senzor. Kvůli tomu se během turnaje naskýtá zajímavý pohled na „kulaté nesmysly“ zapojené do zásuvky.

Technologie do sportu proniká čím dál tím výraznějším způsobem. A vzhledem k tomu, že fotbal je nejpopulárnější hrou na planetě, nemůže ho tento trend minout.

Už několik let si hráči, trenéři nebo fanoušci zvykají na přítomnost systému VAR, který má opravovat rozhodčí na hřišti v případě zjevného pochybení. Na probíhajícím šampionátu je díky umělé inteligenci video schopné odhalit skutečně i jen centimetrový ofsajd, který by dříve nikdo neřešil.

Nikoho nepřekvapí, že „mičudy“ musí být správně nafouknuté. Ale i nabité? To je něco nového. Nicméně oficiální míče Al Rihla od společnosti Adidas vyrobené pro katarský mundial v sobě mají zabudované chytré senzory, které potřebují „z něčeho žít“. A malá baterie uvnitř zvládá šest hodin aktivního používání. Chytrá věcička vážící 14 gramů vysílá k sudím v reálném čase detailní informace o své poloze a dokáže vyrobit 50 snímků za sekundu. To je důležité při posuzování gólů či ofsajdů.

„Pokud se do hry dostane jiný míč, náš systém automaticky přepne, takže potřebná data generuje nový míč. Není třeba lidského zásahu,“ vysvětlil fungování Maximilan Schmidt, spoluzakladatel firmy KINEXON, která senzory do Al Rihly vyvinula.

Právě tato technologie pomohla v Kataru objasnit jednu velkou záhadu. Během a po utkání Portugalska s Uruguayí byl veřejný prostor plný otázky: „Dotkl se, nebo nedotkl?“

Řeč byla o Cristianu Ronaldovi, který v 54. minutě naskakoval na centr Bruna Fernandese a míč pak skončil v bráně. I když se CR7 okamžitě radoval stylem, který jasně poukazoval na to, že se míče dotkl a vstřelil tak už svůj osmý gól na mistrovství světa v kariéře, v opakovaných záběrech nešlo sebemenší teč odhalit. Dalo se spekulovat, jestli Al Rihla neučesala některý z Ronaldových vlasů.

Druhý den pak Adidas díky údajům ze senzoru informoval, že žádná vnější síla působící na míč nebyla v okamžiku výskoku aktuálně nezaměstnané fotbalové persony zaznamenána. Branka tak zůstala připsána Fernandesovi.

Tagy:
Adidas Cristiano Ronaldo fotbal sport míč Mistrovství světa v Kataru 2022 Al Rihla senzor